• Relacja z Portugalii

          • Drugi dzień w Portugalii zaczęliśmy od wizyty w szkole EBS Fernão do Pó (ESCOLA BÁSICA E SECUNDÁRIA FERNÃO DO PÓ). Poznaliśmy nauczycieli i uczniów dzięki wspólnym zajęciom integracyjnym, tzw. ice breaking activities. Następnie pojechaliśmy zwiedzić Zamek w Óbidos – budynek znajdujący się w miejscowości Óbidos, w parafii Santa Maria, w dystrykcie Leiria, w Portugalii. Jest to dobry przykład portugalskiej średniowiecznej fortyfikacji, wzniesionej w XII wieku na niewielkim wzgórzu. Portugalia to, ciepłe państwo, które zachwyciło nas pięknymi widokami i malowniczymi uliczkami oraz przyjazną atmosferą panującą wśród mieszkańców.

            Autor: A. Ozga, K. Stępień, A. Tęcza

             

          • Budujemy domki dla owadów

          • Wspieranie świata przyrody i poszukiwanie nowych wyzwań to dla naszych architektów prawdziwa frajda. Kolejnym etapem działań w ramach projektu Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe realizowanego z programu Dobry Pomysł z Fundacji SERCE było zaprojektowanie i wykonanie domków dla owadów. Zależy nam aby pożyteczne owady, które zapylają kwiaty i pomagają pozbyć się szkodników, mogły znaleźć u nas bezpieczne schronienie. Trzeba przyznać, że uczniowie spisali się wzorowo i dzięki takim materiałom jak: szyszki, drewno, słoma, siatka i cegły powstały naprawdę wspaniałe dzieła. Już wkrótce umieścimy je w pobliżu przyszkolnej łąki kwietnej i mamy nadzieję, że szybko zamieszkają je nasi owadzi przyjaciele.

            Autor: I.Piłat

          • Ola Lisbona !

          • Po trudach całodziennej podróży dotarliśmy do Portugalii. Lizbona przywitała nas wspaniałym słońcem i niemalze egzotycznymi widokami. Na lotnisku (Humberto Delgado Airport) spotkaliśmy się z nauczycielami i uczniami ze szkół partnerskich z Chorwacji i Francji a następnie wspólnie udaliśmy się do miasteczka Bombarral, w którym spędzimy najbliższy tydzień. W portugalskiej szkole (Agrupamento de Escolas Fernão do PóEscola Básica e Secundária) uczniowie będą brać udział w warsztatach barmańskich oraz warsztatach zero waste. Zwiedzimy również wspaniała Lizbonę, pobliskie miasteczka Obidos i Caldas da Rainha oraz wpadniemy z wizyta nad ocean Atlantycki. W wyjeździe bierze udział ośmiu uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Anny Fitał i Pani Anny Stąpor. Nasz pobyt w tym uroczym miejscu jest możliwy dzięki realizacji projektu „Food Redefined” o numerze 2020-1-PL01-KA229-081707_1 na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna - akcja KA229.

            Autor: A.Stąpor

          • Świadomi uczestnicy ruchu drogowego

          • 16 maja, uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w WORD Krosno przeprowadzonego w ramach działań projektowych pt.  Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe.  III Edycja.  Projekt ten jest realizowany w ramach programu DOBRY POMYSŁ 2023 przy współpracy z FUNDACJĄ SERCE.

            Podczas spotkania, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie
            w formie wykładu omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w drodze do i ze szkoły różnymi środkami lokomocyjnymi (m.in. pieszo, autobusem, rowerem czy też hulajnogą). Pan również przypomniał o zmianach w kodeksie drogowym, który z jednej strony daje przywileje pieszym przechodzącym przez jezdnię, ale z drugiej nie wyklucza obowiązku ostrożności. Pieszy przechodząc przez ulicę  nie może korzystać m.in. z telefonu komórkowego jak i innych urządzeń   rozpraszających naszą uwagę. Podczas jazdy np. rowerem niewskazane jest używanie słuchawek, ponieważ nie słyszymy co dzieje się wokół nas. Podróżując jako pasażerowie powinniśmy również zadbać o komfort psychiczny kierowcy (np. krzyk dziecka, kopanie w siedzenie kierowcy, kłótnia, płacz, rzucanie przedmiotami czy też odsuwanie szyby może rozpraszać uwagę kierowcy). Zwłaszcza porą  jesienno – zimową obowiązkiem jest noszenie po zmroku elementów odblaskowych,  a także powinniśmy ubierać się w jasne kolory co powoduje, że jesteśmy widoczni na drodze.

            Po wykładzie, skorzystaliśmy z wagi przeciążeniowej, z symulatora dachowania oraz symulatora zderzenia czołowego. Uczniowie wraz z opiekunem grupy mogli przekonać się jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa.

            Na zakończenie spotkania, zostaliśmy poczęstowani rogalikami oraz ciepłą herbatą i kawą. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe gadżety w tym opaski odblaskowe samozaciskowe z algorytmem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

             

            Autorzy: Grzegorz Warunek, Urszula Kuna

          • Szkolna wycieczka

          • W ubiegły piątek uczniowie klasy I i III szkoły branżowej uczestniczyli w wyjedźcie do kina na film pt. "Zadra". Seans poprzedziła prelekcja, podczas której pani policjantka opowiadała o tym, jak dopalacze kradną zdrowie i życie. Następnie młodzież oglądnęła film o dziewczynie zwanej Zadrą. Jest to utalentowana osoba z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich, jak ona. Zadra walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. Mimo to, muzyka nie jest wszystkim, bo na życie głównej bohaterki ogromny wpływ ma miłość. W bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do Kolbuszowej i udaliśmy się do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (dawna Synagoga) na wernisaż wystawy zatytułowanej "Pojazd marzeń, czyli historia roweru". 

            Autor: Jakub Baran

          • Kurs cukiernika

          • W ramach realizacji projektu "Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe" 20 osobowa grupa uczniów z technikum i szkoły branżowej poszerza swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursie cukiernika. Podczas 40-godzinnego szkolenia młodzież pod czujnym okiem p. Marcina Siudy zdobywa wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu:

            - procesów produkcji półproduktów; kremy i mas, syropy, pomady, glazury, polewy, kuwertury, galaretki, przetwory owocowe,

            - procesów produkcji wyrobów cukierniczych: ciasto drożdżowe i wyroby cukiernicze z ciasta drożdżowego ciasto półfrancuskie i francuskie oraz wyroby cukiernicze z ciasta półfrancuskiego i francuskiego , ciasto biszkoptowo- tłuszczowe i wyroby cukiernicze z ciasta biszkoptowo–tłuszczowego,

            - procesów produkcji wyrobów cukierniczych: ciasto drożdżowe i wyroby cukiernicze z ciasta drożdżowego ciasto półfrancuskie i francuskie oraz wyroby cukiernicze z ciasta półfrancuskiego i francuskiego , ciasto biszkoptowo- tłuszczowe i wyroby cukiernicze z ciasta biszkoptowo–łuszczowego,

            - nowoczesnych deserów.

            Jak sami widzicie na efekty nie trzeba było długo czekać :)

            Autor: Iwona Pogoda

          • Zakładamy łąkę kwietną

          • Łąka kwietna – raj dla owadów i piękno dla oka. Uczniowie kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu podjęli się kolejnego wyzwania i wspólnymi siłami założyli szkolną łąkę kwietną. Zadanie wymagało przygotowania terenu, oczyszczenia, wyrównania i po wykonaniu tych prac uczniowie przystąpili do wysiewu mieszanki nasion roślin miododajnych. Wprawdzie na efekt końcowy trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już teraz cieszymy się z wykonanej pracy i wypatrujemy pierwszych oznak wschodzącej łąki. Akcja została zorganizowana w ramach projektu Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe realizowanego w ramach programu Dobry Pomysł z Fundacji SERCE. Dzięki tego typu działaniom młodzież poszerza swoją wiedzę w zakresie proekologicznych sposobów zagospodarowania terenów zieleni oraz kształtuje postawę przyjazną naturze – tak ważną w zawodzie architekta krajobrazu.

            Autor: I. Piłat

          • Ogłoszenie o rekrutacji

          • Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w rekrutacji do projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 w celu odbycia 3-tygodniowej zagranicznej praktyki zawodowej w Ostravie.

            Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu - Urszula Kuna oraz Elżbieta Rozmus-Maciąg sekretarz szkoły i Bogusława Sobowska-Rekut.

            Regulamin rekrutacji.pdf

            Formularz dla uczestnika.pdf

            Kserokopia świadectwa za ubiegły rok szkolny

          • Relacja z Rumunii - dzień 5 ostatni

          • Jak staropolskie przysłowie mówi ,, wszystko co dobre szybko się kończy”, tak i nasz pobyt w Rumunii dobiega końca.

            Ostatniego dnia po licznych fizycznych ćwiczeniach, atrakcjach rekreacyjnych mogliśmy się nacieszyć widokami pięknej architektury Bukaresztu. ,,City tour with stops’’ i wizyta w Muzeul Municipiului Bucuresti to zdecydowanie największe atrakcje dzisiejszego dnia. Tętniące życiem miasto, kręte romańskie uliczki na pewno na długo zapadną w naszej pamięci. Wzmocnieni i najedzeni rumuńskimi pysznościami ruszyliśmy dalej zwiedzać zakątki stolicy Rumunii. Tym razem udaliśmy się zwiedzać Pałac Parlamentu w Bukareszcie, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Budynek ten to drugi największy pałac na całym świecie. Wszystkie ,,perełki i detale” tej niesamowitej architektury zapierały wdech w piersiach. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem tego dnia było uroczyste wręczenie certyfikatów i podsumowanie naszej wizyty. Nie jedna łezka poleciała, jak również morze miłych słów. Po tych wydarzeniach wizyta w Narodowym Muzeum Historii była zwieńczeniem naszej tygodniowej przygody.

            Przed nami krótka noc bo o 3.30 wyruszmy już na lotnisko, by na chwilę odwiedzić naszą stolicę, a następnie wrócić do naszych ukochanych rodzin. Mobilność do Rumunii to na pewno niezapomniane doświadczenie na całe nasze życie. Będziemy mile wspominać spędzony tutaj czas. Mamy nadzieję, że będziemy podtrzymywać kontakty z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi

            Autor: Weronika Fitał

          • Relacja z Rumunii - dzień 4

          • Szkoda było nam opuszczać ten raj, ale nie mieliśmy wyjścia. Po takim zdrowym wypoczynku i smakowitym śniadaniu musieliśmy wyjechać z Cabana Trei Brazi. Jednak tylko przez chwilę było nam smutno, bo czekały na nas kolejne atrakcje. Zwiedziliśmy Zamek w Branie, czyli ten słynny „Zamek Drakuli” . Kim on był? To legendarny wampir, pierwowzór wszystkich wampirów, hrabia Drakula przebywał tutaj, rządził i pożywiał się. Ta interesująca forteca według przewodników jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Rumunii. Oczywiście odwiedziliśmy też Braszów, czyli średniowieczne miasto reprezentujące różne style architektoniczne, oczywiście z ratuszem, którego początki sięgają 1410 roku. Zmęczeni wróciliśmy do hotelu, ale za to poznaliśmy Transylwanię!

            Autor: Katarzyna Wachowska

          • Zdrowo na wesoło w ZSAE!

          • Światowy Dzień Zdrowia w ramach projektu pt. “MP Health Direct” .

            Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. ( w tym roku to już 75 lat). Wydarzenie to rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem „Zdrowie dla wszystkich”  #HealthForAll   #WHO75.

            Celem obchodów  jest poruszanie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących ludzi. Nie dotyczą one tylko właściwego odżywiania odpowiedniej aktywności fizycznej ale i dbania o nasze środowisko oraz najbliższe otoczenie.

            Po wielu przygotowaniach uczestnicy projektu “MP Health Direct” przygotowali tematyczną prezentację oraz zdrowe przepisy kulinarne, zgromadziliśmy potrzebne materiały biurowe oraz produkty spożywcze.

            Nasze działania w ramach Światowego Dnia Zdrowia rozpoczęliśmy od zadbania o kondycję fizyczną. Na początek krótka rozgrzewka w nowej sali tanecznej, później uczestnicy wydarzenia  poszerzyli swoją wiedzę na temat historii tego dnia, zdrowia, głównie pod kątem chorób cywilizacyjnych, żywności Super Foods, przeciwutleniaczy znajdujących się w żywności, stylu Zero West, Wegetarianizmu, Śladu węglowego. W wyniku ich pracy powstały piękne plakaty związane z chorobami cywilizacyjnymi oraz przepyszne smoothi, przekąski i potrawy, które nie tylko cieszyły oko i żołądek ale  były również zdrowe.

            Spośród nowoczesnych nurtów mających na celu poprawę naszego życie, zdrowia i świata,  fundamentem naszego projektu są:

            -Styl slow food, który zachęca nas do uważnego i niespiesznego celebrowania jedzenia z nieprzetworzonych i regionalnych produktów,

            -koncepcja Zero Waste czyli oszczędniejsze i lepsze gospodarowanie surowcami oraz  ograniczenie odpadów,

            -superfoodsto wprowadzanie ekologicznych, zdrowych produktów,  które zawierają antyoksydanty, dużo witamin i składników mineralnych,  poprawiających  naszą odporność organizmu,

            - zmniejszenie śladu węglowego to dbanie o ekologię naszego środowiska w trakcie produkcji potraw czyli jak produkować aby jak najmniej wytworzyć CO2.

            Natomiast nasze zajęcia sportowe wpłynęły na poprawę kondycji i łagodzenie napięcia psychicznego.

            Dzięki tym działaniom zapobiegamy wielu chorobom cywilizacyjnym, których lista wciąż się wydłuża. Dlatego chcieliśmy przedstawić uczestnikom projektu i kolejnym odbiorcom jak możemy wspomóc nasz organizm dzięki innowacyjnym i  działaniom.

            Autor: A.Biestek

             

             

          • Relacja z Rumunii - dzień 3

          • Dzisiejszy dzień upłynął nam pod hasłem: „Zdrowe nawyki karpackie”. Żeby lepiej to zrozumieć udaliśmy się na wycieczkę tematyczną w Karpaty i zwiedziliśmy ten słynny Pałac Peleș w miejscowości Sinaia , w dolinie potoku Peleș, u podnóży gór Bucegi. Sami zobaczcie zdjęcia, bo to coś niesamowitego! Później odbywały się zajęcia rekreacyjne w Fun Park Trei Brazi, gdzie wszyscy świetnie się bawili i na pewno zrelaksowali. Tam obok, w Chacie Trei Brazi, spędziliśmy noc – to była prawdziwa karpacka przygoda! Zachwycająca lokalizacja pośród natury, niezapomniane widoki u podnóża masywu Postavarul, na szczycie Morarulu, na wysokości 1128 m, w zalesionej okolicy i z dala od miejskiego zgiełku. Jasne pokoje z widokiem na otaczającą przyrodę, wygodne łóżko i relaksujący pobyt. Po typowej, rumuńskiej kolacji w restauracji Cabana Trei Brazi, która przeniosła nas w dawne czasy, bo wszystko podane było w chłopskich naczyniach z gliny, mieliśmy czas na wspólną zabawę, czyli karaoke, tradycyjne tańce i gry. Oj, chyba tu zostaniemy :) 

            Autor: Katarzyna Wachowska

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie