• Wycieczka do zakładu karnego

          • 14 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Zakładu Karnego w Dębicy. Będąc tam, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w takim miejscu i na czym ona polega. Wysłuchaliśmy ekspertów, którzy przekazali nam wiele istotnych informacji, ciekawostek na temat tej placówki. Strażnicy pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo również nas wszystkich. Prowadzą  działalność resocjalizacyjną, aby skazani zrozumieli swoje błędy. Organizują pracę, która pomaga zdobywać kwalifikacje zawodowe więźniom. Dzięki temu, łatwiej jest im odnaleźć się w życiu codziennym po odbyciu wyroku. Praca w zakładzie karnym to nie tylko pilnowanie skazanych. To także pomoc, opieka, odpowiedzialność za osadzonych. Głównym celem pracowników takiej jednostki jest dążenie do tego, aby skazani po odbyciu wyroku już nigdy tam nie wrócili. Moim zdaniem to nie lada wyzwanie, które zasługuje na nasze uznanie.

            Autor: Viktoria Wróblewska

          • Narodowe Święto Niepodległości 2023

          • Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2023 r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uczniowie klasy 3et wraz z zespołem Concordia pod kierownictwem Pani Małgorzaty Laube-Skowrońskiej przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Słowa pieśni i recytacje wierszy, przybliżyły nam w sposób bardzo zrozumiały, tragedię i ból Polaków po utracie wolnej Ojczyzny, który trwał aż 123 lata oraz radość i wzruszenie po odzyskaniu upragnionej wolności. Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii.

            Autor: Katarzyna Gola

          • Szkoła do hymnu

          • W piątek 10 listopada, w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączana jest we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w celu kształtowania szacunku wobec symboli narodowych.

            Autor: I.Pogoda, E.Serafin

          • Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego wręczone!

          • Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym na Sesji Rady Powiatu 5 uczniów naszej szkoły otrzymało Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego.

            Nagrodzeni uczniowie:

            1.Klaudia Julia Sitarz - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
            2.Katarzyna Karolina Gola - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik ekonomista
            3.Natalia Wit - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
            4. Martyna Anna Jagodzińska - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
            5. Szymon Zieliński - uczeń klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista

            Stypendia wręczył Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, który pogratulował wszystkim uczniom znakomitych wyników w nauce. Dołączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów.

            Autor: Beata Bryk
            Fot. Barbara Żarkowska

          • Tydzień Przedsiębiorczości 13-17 listopada

          • Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

            Działanie realizowane będzie przez Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” działające przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

            Spotkania odbędą się w terminie 13-17.11.2023 roku w ZSA-E w Weryni. 

            Dla przedsiębiorstw to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

            Organizatorzy: Urszula Szklarz, Ewa Serafin

          • Kordian

          • Spektakl “Kordian” zaskoczył mnie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Urzekły mnie scenografia, gra aktorska, a w szczególności postać Kordiana. Moim zdaniem to on zawładnął sceną… Spektakl nie był z pewnością nudny, zachęcał do refleksji, trzymał w napięciu. W ciekawy i interesujący sposób przedstawia nieudany zamach na życie cara Mikołaja I. Kordian to imię wymyślone przez Słowackiego. W języku łacińskim cordis oznacza serce. Tytułowy bohater to ,,ktoś, kto kieruje się sercem”. Sądzę, że aktorom i reżyserowi tego spektaklu udało się całą treść przenieść na scenę.

            Autor: Viktoria Wróblewska

          • XXXVII OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

          • 1. Etap szkolny Olimpiady rozpoczyna się 8 listopada 2023 r. (środa) o godzinie 13.00. Czas trwania zawodów wynosi 120 minut.
            2. Główne hasło Olimpiady to ,, Kapitał społeczny w procesie gospodarowania”.
            3. Informacje na temat olimpiady zamieszczone są w Informatorze: Link: https://liblink.pl/uNKvqDDpeY
            4. Uczestnicy Olimpiady udzielają odpowiedzi na jeden wybrany przez siebie temat w pytaniu opisowym, rozwiązują zadanie z podstaw ekonomii oraz 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią). Szczegółowa punktacja poszczególnych części pytań została umieszczona na każdym zestawie. Łącznie uczestnik może zdobyć 100 punktów.
            Szczegółowe informacje dotyczące Olimpiady można uzyskać bezpośrednio u pani Ewy Serafin.

            Autor: E.Serafin

          • Symulator maszyn budowlanych Caterpillar: Nowoczesne szkolenie dla przyszłych operatorów maszyn budowlanych

          • Najczęściej używana maszyną na budowach przy różnych pracach ziemnych jest koparka. Jeśli chce się wyszkolić specjalistów w jak najkrótszym czasie, przy najniższych kosztach i przy minimalnym ryzyku, symulator jest idealnym rozwiązaniem. Od tygodnia, dzięki firmie Strabag, takim symulatorem cieszy się ZSA-E w Weryni. Uczniowie szkoły branżowej, przyszli operatorzy maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych zdobywają na Symulatory Cat® umiejętności obsługi i pracy koparką jednonaczyniową firmy Caterpillar. Koparka Cat 336D to w rzeczywistości potężna maszyna na gąsienicach o wadze 34 ton. Symulator posiada opcję szkolenia na równiarkę i spycharkę.
            Trudno byłoby pozyskać środki i pokryć koszty szkolenia na prawdziwej maszynie. Takie szkolenie na rzeczywistej maszynie wiąże się z wysokimi kosztami paliwa, konserwacji i napraw. Symulatory eliminują te koszty, pozwalają także na standaryzację szkolenia operatorów. Wszyscy uczniowie przechodzą przez te same procedury szkoleniowe, co gwarantuje, że wszyscy spełniają te same wysokie standardy biegłości.

            Praca w każdej sytuacji, ładowanie, manewrowanie lub precyzyjne parkowanie na symulatorze będzie niesamowitą pomocą w praktyce. Użytkownik uczy się, jak działa koparka w miejscu pracy bez ryzyka dla szkolącego, instruktora i maszyny.

            Efektem będzie większe bezpieczeństwo i wydajność na terenie robót, gdy przyszły operator znajdzie się w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie uczą się korzystania z tych samych elementów sterujących i przycisków, jak w prawdziwej maszynie, co umożliwia płynne przejście do pracy w terenie. Na symulatorze, bez względu na pogodę, maszyna porusza się tak samo, ale nie zużywa paliwa. 

            Zapotrzebowanie na operatorów ciężkiego sprzętu w budownictwo stale rośnie, nie bez znaczenie jest szkolenie na symulatorach. Zawody operatorów maszyn budowlanych uznane zostały za deficytowe, a to daje pewność znalezienie dobrze płatnej pracy. Marzenia z piaskownicy mogą się spełniać :).

            Autor: Stanisław Olszówka

          • Sukces Mateusza

          • Przez lata nauki w ZSA-E w Weryni Mateusz Róg uświetniał akademie i uroczystości śpiewem i grą. Należał do szkolnego zespołu muzycznego Concoridia. Dzisiaj już jako absolwenta możemy zobaczyć i usłyszeć Mateusza w utworze Magdy Smoły "Jestem sobą". Słowa, które kieruje do nas: Trzeba wierzyć w siebie i w to, że marzenia się spełniają - wystarczy po nie sięgnąć. Jestem sobą, bo mogę wyrażać siebie i być wolnym.

            Gratulujemy!

            Autor: I.Pogoda

          • Warsztaty z dekoracji dyni

          • Dekoracje dyni to nieodłączny element jesiennego krajobrazu, który dodaje uroku i klimatu każdemu otoczeniu. W naszej szkole nauka i kreatywność spotykają się na wielu płaszczyznach, a jednym z wyjątkowych sposobów na połączenie tych dwóch światów są warsztaty z dekoracji z dyni. Jak co roku uczniowie w zawodzie technik architektury krajobrazu mają okazję tworzyć niecodzienne dekoracje z dyni, łącząc swoją pasję do przyrody z umiejętnościami artystycznymi. Młodzi artyści nie ograniczają się tylko do klasycznych odmian dyni, ale szukają tych najbardziej ekstrawaganckich, o nietypowych kształtach, które stanowią doskonałą bazę do ich projektów. Tutaj mogą rozwinąć swoją wyobraźnię do granic możliwości, wykonując dekoracje, które potrafią rozbawić i zaskoczyć. Liczy się pomysłowość i oryginalność. To wspaniały przykład, jak można połączyć sztukę, naturę i architekturę krajobrazu, a przy tym świetnie się bawić.

          • Taka zdolna młodzież

          • Nasi uczniowie w poniedziałek i w środę uczyli się wykonywać galaretki 3d i wiedzą, że do zrobienia bardziej wymyślnych żelatynowych kwiatów trzeba użyć specjalnych narzędzi, zaś do wykonania prostego kwiatka wystarczy zwykła strzykawka z igłą. Jest z tym trochę zabawy, ale po wyjęciu z naczynia efekt jest gwarantowany! Tak jak w przyrodzie kwiaty przygotowane przez nas nie były idealne, ale każdy był inny, niepowtarzalny i co ważne bardzooo smaczny :)

            Autor: A. Tęcza, 

          • Wycieczka

          • W środę 25.10.2023 r. odbyła się wycieczka klas młodszych i starszych naszego Technikum do Mielca, co umożliwiło wspólną integrację. 

            Uczniowie mieli możliwość obejrzeć ekranizację polskiej powieści pt. ,,Chłopi” Władysława Reymonta, której reżyserem byli DK Welchman i Hugh Welchman. Film poprzedziła prelekcja edukacyjna, która zwięźle wyjaśniła życie chłopskie w XIX wieku.  Było to świetne powtórzenie z języka polskiego dla klas maturalnych oraz dobre wprowadzenie do lektury dla pozostałych klas ZSA-E w Weryni. Film głównie skupiał się na części ,,Jesień”, która jest obowiązkowym materiałem na maturze. Ekranizacja była ukazana w sposób animacji malowanej, gdzie świetnie zostały odwzorowane pejzaże oraz uczucia bohaterów. Produkcja świetnie ukazała wiejski cykl życia przedstawiony w powieści.

            Po seansie w kinie cała grupa udała się do centrum rozrywki w Mielcu w ramach aktywnego spędzania czasu. Młodzież miała do wyboru dwie atrakcje, mianowicie: wrotki oraz (dla osób bardziej żądnych adrenaliny) jazdy na gokartach. Cały wyjazd okryty był pozytywną i pełną energii atmosferą. 

            Autorzy: Norbert Witkowski Hubert Micek

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie