Nawigacja

 • Doradztwo zawodowe

  W ostatnim tygodniu bardzo dużo się działo w gmachu naszej szkoły. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów klas 8 i 6 ze Szkół Podstawowych z  Ostrów Tuszowskich i Weryni, którzy w ramach doradztwa  zawodowego zapoznawali się z zawodami w jakich jest kształcona młodzież w naszej szkole: ekonomista, architekt krajobrazu, technik żywienia, kucharz i monter. Aby przybliżyć uczniom tajniki tych zawodów przez cały dzień prowadzone były warsztaty w trakcie których przybyli goście mieli możliwość zobaczyć oraz doświadczyć zadań jakie wykonują nasi uczniowie na lekcjach czy warsztatach w ramach zajęć praktycznych.

  Uczniowie ze szkół podstawowych mogli przekonać się jak przyjemnym i artystycznym zawodem jest architektura krajobrazu. Trzeba wykazać się dużą wrażliwością na piękno, dbać o estetykę i atrakcyjność kompozycji, mieć „oko” i talent w łapkach. Takie cechy były potrzebne by wykonać ozdoby z masy porcelanowej oraz niemal magicznie zamknąć „ las w szkle”. O potrzebne umiejętności zadbali prowadzący zajęcia, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, a wspaniałe efekty pracy są dowodem na niezwykłą wrażliwość i poczucie estetyki uczestników warsztatów florystycznych.

  Dzień warsztatów w ramach doradztwa zawodowego był świetną okazją do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat zawodu ekonomisty. Uczniowie szkoły podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uczestniczyli w ekonomicznych grach i zabawach edukacyjnych pod bacznym okiem starszych kolegów – ekonomistów z klasy drugiej. Dreszczyk emocji towarzyszył uczestnikom podczas teleturnieju na aplikacji KAHOOT, który polegał na udzielaniu przez daną drużynę prawidłowej odpowiedzi z zakresu ekonomii.

  Bardzo atrakcyjna okazała się także gra planszowa „Czas na start-up” dając możliwość zdobywania umiejętności pracy w zespole, treningu logicznego myślenia oraz zdolności analitycznych- wszystko w towarzystwie świetnej zabawy, radości i rywalizacji.

  Uczniowie kształcący się w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych zapoznali młodszych kolegów i koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich z zawodem którego się uczą. Poprowadzili oni warsztaty w ramach, których pokazali podstawowe sposoby łączenia rur w ramach różnych technologii. Młodsi koledzy mogli spróbować ułożyć fragment ogrzewania podłogowego a Ci uczniowie, których los obdarował większą fantazją tworzyli z rurek, kolanek i różnych kształtek lampy, ludziki i zwierzątka.

  Nasi goście mieli również okazję zapoznać się z zadaniami wykonywanymi przez technika żywienia i usług gastronomicznych oraz  kucharza. Wśród profesjonalnego wyposażenia pracowni gastronomicznej dowiedzieli się jak ułożyć prawidłowy jadłospis, pięknie przyozdobić stół. Warsztaty przygotowane przez uczniów klas II tż miały też swoją stronę praktyczną i dodajmy niezwykle smaczną. Uczniowie przygotowali przepyszne desery z musem truskawkowym, które choć cieszyły oczy tęczą barw i kolorów to zostały błyskawicznie i ze smakiem zjedzone „do ostatniego okruszka”.

  Dziękujemy za  czas jaki poświęcili nam uczniowie szkół podstawowych i mamy nadzieję iż w następnym roku szkolnym spotkamy się ponownie z nimi już jako uczniami naszej szkoły.

  Autorzy: A.Puzio-Jędruszewska, A.Kiwak

 • Wszechstronnie utalentowane

  Pokonały ponad 300 osób z 74 szkół, by zostać wyróżnione w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym: Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach. Na pytanie: od kiedy malujesz? Alicja - czwartoklasistka kształcąca się na technika architektury krajobrazu - odpowiada: od gimnazjum. Czy z rysunkiem wiąże swoją przyszłość? Zdecydowanie tak! Zamierza rozwijać i poszerzać swoje umiejętności na studiach. Natalia na co dzień kształci się jako ekonomistka, jest również w klasie maturalnej. Jak sama mówi: mam własny sposób przekazywania informacji za pomocą rysunku. Czy zostanie magistrem ekonomii? Czas pokaże... ;) Uczestnictwo w konkursie poszerzyło wiedzę dotyczącą zdrowego i odpowiedzialnego życia, a udział w rozdaniu nagród wywołał wiele emocji. Każda z dziewczyn otrzymała wysokiej klasy smartchwatch. Jesteśmy dumni i gratulujemy!

  Autor: I.Pogoda

 • Wizyta przedszkolaków

  6 grudnia 2019 roku gościliśmy w naszej szkole dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Kolbuszowej. Mimo niesprzyjającej pogody, tego dnia w naszej stołówce było ciepło, kolorowo i pachniało pierniczkami. Przedszkolaki z pomocą żywieniowców z klasy drugiej dekorowali świąteczne pierniki.  Uczestnicy warsztatów kulinarnych zdobili ciasteczka lukrem lub posypkami, tworząc różnorodne i barwne wzory. Na ciastkach w kształcie: chatek, choinek, reniferów, aniołków, mikołajów, bałwanków, gwiazd i śnieżynek, dominowały kolory typowe dla okresu Bożego Narodzenia. W trakcie warsztatów maluchy wykazały się cierpliwością, skupieniem oraz ciekawymi pomysłami. Ale to nie koniec atrakcji dla maluchów, gdyż nasi uczniowie przygotowali coś „ekstra” dla przedszkolaków… Otóż, dzięki Marcinowi i Adrianowi z klasy drugiej wszyscy mogli podziwiać na żywo możliwości wykorzystania ciekłego azotu w kuchni.  Nasi uczniowie przygotowali sorbety  i lody molekularne. Przybyli goście oczywiście byli zachwyceni pokazem, a także próbowali „łapać” powstałe dymki w swoje malutkie rączki.

  Autorzy: A.Tęcza, K.Wachowska

 • Kiermasz pierniczków Szkolnego Koła Caritas

  Kiermasz pierniczków Szkolnego Koła Caritas

  W dniach od 11-13.12.2019 r. (środa-czwartek-piątek) lub do wyczerpania zapasów Szkolne Koło Caritas organizuje kiermasz pierniczków, które są jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Udekorowane lukrem pierniczki będą miały kształty: choinek, domków, dzwonków, gwiazdek, bombek, reniferów i aniołów. Sprzedaż ich będzie się odbywała na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Uzyskane fundusze z akcji SKC zostaną przekazane osobom potrzebującym lub znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

  Dziękuję klasie: II kucharz, Iz i 3ez grupie żywienia za pomoc w wypiekaniu oraz dekorowaniu pierników

  Organizatorzy: Agnieszka Biestek i SKC

 • Olimpiada Przedsiębiorczości - etap szkolny

  Olimpiada Przedsiębiorczości - etap szkolny

  Olimpiada Przedsiębiorczości jako jedna z największych olimpiad przedmiotowych w kraju jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

  Hasło przewodnie Olimpiady Przedsiębiorczości: Zarządzanie różnorodnością w organizacji.

  Eliminacje szkolne XV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości  w naszej szkole odbyły się 5 grudnia 2019 r.
  Laureatami zostali:

  I miejsce: Dominik Czachor, klasa 2ae ekonomista
  II  miejsce: Konrad Świątek,  klasa 3ez ekonomista
  III miejsce: Natalia Preneta,  klasa 3ez ekonomista

  Gratulujemy !

  Autor: B. Bryk

 • Półfinał wojewódzki jest nasz!

  PRZYBYLI - ZAGRALI - ZWYCIĘŻYLI. Zdarzyło się tak w rejonowych zawodach  piłki ręcznej chłopców, które odbyły się 03.12.2019 r. na hali sportowej nr 11 w Mielcu. W rozgrywkach brały udział 4 zespoły: ZST Mielec, mistrz  powiatu dębickiego, mistrz powiatu ropczycko-sędziszowskiego, oraz drużyna z naszej szkoły. Mecze odbywały się systemem „każdy z każdym”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Karol Halat, Bartłomiej Dziuba, Bartosz Krogulec, Bartłomiej Białek, Hubert Staszewski, Paweł Czachor, Krzysztof Bajek, Tomasz Okoniewski, Paweł Lenart, Albert Reguła, Kacper Tereba, Paweł Tęcza, Norbert Witkowski. W pierwszym meczu nasi uczniowie zagrali z drużyną z Dębicy. Przez pierwsze dziesięć minut mecz był wyrównany, przemiennie padały bramki. W drugiej połowie było trochę nerwowo z powodu faulu w wyniku którego, ucierpiał jeden z naszych zawodników Paweł Czachor. Ale ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem naszej drużyny 5:4. W drugim meczu z drużyną z Ropczyc nasi chłopcy łatwo wygrali z wynikiem 11:3. W meczu finałowym o I miejsce z drużyną ZST Mielec do połowy mecz był wyrównany, niestety początek drugiej odsłony należał do zawodników z Mielca, którzy ostatecznie wygrali 15:10. Nasi zawodnicy wywalczyli II miejsce tym samym kwalifikując się do półfinału wojewódzkiego. Serdecznie dziękuję wszystkim zawodnikom za wzorową postawę, zaangażowanie i wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły na sportowych arenach w regionie.   

  Autorzy: D.Krogulec, A.Kiwak

 • Książka na weekend

  Książka na weekend

  Pewnego dnia do Viscos, małego miasteczka w Pirenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność sprawia, że tutejsi mieszkańcy, prowadzący dotąd spokojne, uczciwe, wypełnione pracą życie, w ciągu niespełna tygodnia muszą wybrać pomiędzy Dobrem i Złem. „Demon i panna Prym” napisana przez Paulo Coelho to opowieść o odwiecznej walce, którą toczy w nas światło i ciemność, anioły i demony, dobro i zło a także refleksja nad wolnością wyboru swojej własnej ścieżki, wolnością, którą ma każdy z nas, w każdej chwili życia...

  Autor: B.Sobowska-Rekut

  Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/51769/demon-i-panna-prym

 • Sukces w konkursie!

 • Mikołajkowy maraton pierników

  Tysiące udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo uśmiechów i wiele wspaniałych pomysłów – to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 5 grudnia br. w naszej placówce. Tym razem atmosferę świąt mogli poczuć żywieniowcy i kucharze - uczniowie klas pierwszych, bo to właśnie dla nich zorganizowano maraton pierników. Pierwszoklasiści uczyli się od koleżanek i kolegów  z klasy drugiej wykonywania różnego rodzaju dekoracji na piernikach. Głównym celem tej imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji, nabycie nowych umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania glazur i ciasta piernikowego metodą ciast kruchych, zastosowanie barwników, posypek i brokatu jadalnego, do aranżacji pierników oraz dekorowanie drobnych wyrobów z ciasta piernikowego, rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. Uczniowie nas nie zawiedli, jak zawsze wykazali się oryginalnością i ciekawymi jedzeniowymi wymysłami.

  Poniżej sprawdzony przepis na zwykłe pierniki

  Składniki na ciasto: 
  ok 1,4 do 2 kg mąki
  400 g miodu
  500 g cukru pudru
  2 jaja
  1 kostka margaryny
  10 g sody
  10 g proszku do pieczenia
  160 g mleka
  1 opakowanie przyprawy do piernika
  4 łyżki kakao i 2 łyżki cynamonu
  olejek pomarańczowy
  papier do pieczenia

  Wykonanie ciasta: przyprawy: miód i cukier puder  ogrzać  w garnku. Mąkę przesiać z proszkiem i na stolnicy posiekać razem z margaryną i jajkami. W mleku rozpuścić sodę. Ogrzaną mieszaninę miodowo-cukrową oraz  mleko z sodą dodać do składników na stolnicy. Wyrobić na jednolitą masę, schłodzić w lodówce przez 2 godziny. Rozwałkować ciasto na grubość ok. 1 cm i wycinać ciasteczka. Piec w temperaturze ok. 190-200 C przez 10 minut. Gotowe pierniki udekorować  kolorowymi lukrami.  

  Składniki na lukier:
   
  200-450 g cukru pudru (ewentualnie kilka łyżek wody, gdy będzie gęsty)
  2 białka jaja

  Wykonanie lukru: białka jaja wymieszać z cukrem pudrem za pomocą miksera, podzielić do miseczek, dodać barwniki spożywcze, wymieszać i dekorować ciastka za pomocą woreczków strunowych.

  Życzymy smacznego!

  Autorzy: A.Tęcza, K.Wachowska

 • Wyróżnione w konkursie wojewódzkim

  Wyróżnione w konkursie wojewódzkim

  Realizując zadania zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły co roku bierzemy udział w licznych przedsięwzięciach, w tym olimpiadach i konkursach promujących zdrowy styl życia. Jednym z nich jest organizowany przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”. W tym roku 28 listopada konkurs został podsumowany. Komisja oceniła 319 prac, które napłynęły z 74 szkół województwa podkarpackiego. Możemy się pochwalić wyróżnieniem, które zdobyły uczennice klasy 4ae Natalia Sitarz i Alicja Mokrzycka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 grudnia 2019 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epodemiologicznej w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy!

  https://wsse.rzeszow.pl

  Autor: I.Pogoda

 • XI Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

  XI Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

  Tegoroczne szkolne dyktando dotyczyło rozważań pewnego ciekawego mężczyzny Ważysława, który rozmyślał o bezpowrotnie zaprzepaszczanych szansach matrymonialnych. W jego życiu pojawiały się nietuzinkowe i superatrakcyjne kobiety,  ale i tak czekał on na swoje szczęście. Uczniowie  ZSA-E w Weryni dzielnie zmagali się z tymi wszystkimi trudnymi pułapkami ortograficznymi i już  po raz jedenasty pisali szkolne dyktando, a także mieli możliwość rozwiązania testu z poprawnej polszczyzny. 

  Lista zwycięzców:

  Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:

   I miejsce Karolina Wesołowska

  II miejsce Anna Pomykała i Konrad Świątek

  III miejsce Kamila Lewicka i Julia Wlazło

  Tytuł Mistrza Ortografii otrzymuje Konrad Świątek

  II miejsce Karolina Wesołowska

  III miejsce Anna Pomykała i Monika Dziedzic

  Autor: K.Wachowska

 • Ciasteczko z wróżbą

  Ciasteczko z wróżbą

  W naszej szkole andrzejkowe tradycje są wciąż żywe. W tym roku imieniny Andrzeja poprzedził kiermasz charytatywny na rzecz dzieci z domu dziecka. Przez dwa dni u pomysłodawczyń z klasy 2ae: Kingi, Oliwii, Kamili oraz Lidii można było nabywać ciasteczka i babeczki z wróżbami.  Uczniowie naszej szkoły chętnie wspierali pomysł, dlatego będziemy mogli sprawić radość podopiecznym. Patronatem przedsięwzięcia był samorząd uczniowski.

  Autorzy: K.Kobylarz, I.Pogoda

 • Spotkanie dla maturzystów

  Spotkanie dla maturzystów

  W ubiegły czwartek mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli z Uniwersytetu Rzeszowskiego i wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat przyszłości związanej ze studiami. Dowiedzieliśmy się jak ważna w życiu młodego człowieka jest matura i poznaliśmy ofertę przybyłej uczelni. Uniwersytet Rzeszowski oferuje ponad 50 kierunków studiów, a w tym: administrację, dietetykę, architekturę krajobrazu, ekonomię, filologię angielską czy też prawo. Poznaliśmy szczegółowo proces rekrutacji, który nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Co więcej, otrzymaliśmy upominki w postaci egzemplarzy: ,,Informatora dla kandydatów 2020/21", ,,Poradnika praca. pl" oraz ,,Kariery w finansach i bankowości". W naszej głowie zapadła jedna ważna data - 18 maja, czyli początek rekrutacji! Lecz co najważniejsze, utwierdziliśmy się w przekonaniu że : ,,Matura otwiera wiele dróg " i tylko decyzje podyktowane głosem serca dadzą nam w przyszłości prawdziwe szczęście...

  Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska

 • Wylosuj Anioła

  Wylosuj Anioła

  W ciągu ostatniego miesiąca  w naszej szkole trwała akcja Wylosuj Anioła. Polegała ona na przygotowaniu  kartek  świątecznych dla dzieci odbywających leczenie na oddziałach onkologii. Cały projekt powstał z inicjatywy rodziców, których  dzieci dotknięte są chorobą nowotworową. Lęk, ból czy wreszcie niepewność towarzyszą choremu dziecku i jego rodzinie przez cały czas. Kartki od tzw. „Aniołów” – czyli wszystkich chętnych oddać odrobinę serca - mają przywrócić im nadzieję, radość, poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim miłość.

  Tą akcją zainspirowałam uczniów naszej szkoły, aby wesprzeć chore dzieci, dać im wiarę i nadzieję. Nie spodziewałam się, że aż tak będzie, że tak się wszyscy zaangażujecie. Kartki i życzenia są cudowne! Przepiękne! Drodzy koledzy i koleżanki  dziękuje bardzo serdecznie Wam i Waszym Wychowawcom  za udział w  „Aniołowej akcji”. Dziękuję wszystkim za podjęty trud, poświęcony czas, pomysłowość, kreatywność, wrażliwość i dobre serce!

  Autorzy: W.Matusik, B.Bryk, K.Wachowska

 • Pierniki – czas start!

  Autor: A. Tęcza, K. Wachowska
  --------------------------------------------

  W ostatni piątek listopada w ZSA-E w Weryni zapachniało już cynamonem, imbirem, kardamonem i goździkami, głównie za sprawą maluchów z Publicznego Przedszkola nr 2 w Kolbuszowej. Żywieniowcy z naszej szkoły uczyli przybyłe dzieci jak dekorować świąteczne pierniczki. Ale była z tym zabawa! 

  Całe warsztaty kulinarne przebiegały w niezwykle gwarnej i słodkiej atmosferze, a najciekawszy dla  przedszkolaków  okazał się  lukier, a właściwie to jak go wyciskać, aby można było uzyskać ciekawe dekoracje. Takich aromatycznych warsztatów przed nami wiele, bo kolejne już 5 grudnia!

 • Robopreneur - uczymy się od siebie

  Wywiady z uczestnikami projektu Robopreneur na stronie Radia Leliwa:

  http://leliwa.pl/werynia-ucza-sie-od-siebie-nawzajem/

 • Książka na weekend

  Książka na weekend

  Autor: B.Sobowska-Rekut
  29.11.2019
  ------------------------------

  TAJEMNICZE NAGRANIA I SZALEŃCZY WYŚCIG Z CZASEM. KIEDY ZAGROŻONE JEST ŻYCIE TWOICH BLISKICH, MUSISZ BYĆ CZUJNY, BY ŻADEN SZCZEGÓŁ CI NIE UMKNĄŁ…Mogłoby się wydawać, że wiadomość o zaginięciu męża i jego śmierć to najgorsze, co spotkało Aleksandrę – psycholog i matkę dwójki dzieci. Okazuje się jednak, że to dopiero początek. Kobieta pada ofiarą porwania. Po uwolnieniu, mimo niebezpieczeństwa i wbrew zdrowemu rozsądkowi, postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę morderstwa. Zbierając nowe fakty, powoli wyciąga na światło dzienne bolesną prawdę. Lawina zdarzeń urasta do niespodziewanych rozmiarów, a przeszkodą w rozwiązaniu wszystkich tajemnic jest pamięć…DASZ SIĘ WCIĄGNĄĆ W NIEBEZPIECZNĄ GRĘ, W KTÓREJ PYTANIA TYLKO POZORNIE PRZYNOSZĄ ODPOWIEDZI?

  żródło:https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4802260/gra-pozorow

 • Polsko-hiszpańsko-włoskie lekcje w biznesie

  Artykuł oraz wywiady z uczestnikami projektu Robopreneur na stronie  Polskiego Radia Rzeszów

  https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/26922/polsko-hiszpansko-wloskie-lekcje-o-biznesie

 • Dyplom

 • Podziękowanie

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
  Werynia 501
  36-100 Kolbuszowa

 • 17 227 14 41 lub
  17 227 13 32
  numery wewnętrzne:
  101 sekretariat
  103 dyrektor
  105 zastępca dyrektora
  107 pokój nauczycielski

Galeria