• Wypłyń na głębię

• 15.02.2015 Autor: Beata Bryk

Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni realizował od  1 grudnia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. projekt pt Wypłyń na głębię – staż zagraniczny szansą na karierę zawodową” w ramach programu Leonardo da Vinci, którego celem jest szkolenie i zdobywanie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki i staże zagraniczne oraz wymianę doświadczeń.  Projekt był w całości finansowany przez Unię Europejską. W projekcie uczestniczyła grupa 16 uczniów Czteroletniego Technikum kształcąca się w zawodzie technik ekonomista.

Zdjęcia

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu, w których uczestniczyli uczniowie:

•  kształcenie kulturowe, językowe i pedagogiczne w kraju oraz Wielkiej Brytanii,
          •  kurs z zakresu księgowości komputerowej w Wielkiej Brytanii (dwa tygodnie),
          •  staż w biurach rachunkowych w Londynie (1 tydzień).

Szkolenie językowo – kulturowo – pedagogiczne w szkole.

Kształcenie kulturowe, językowe i pedagogiczne obejmowało trzy etapy. Etap I to przygotowanie językowe, w którym uczniowie sumiennie pracowali i doskonalili znajomość języka angielskiego  w  dziedzinie ekonomii i księgowości. Etap II obejmował zajęcia poświęcone najciekawszym aspektom kultury brytyjskiej, w którym zapoznawali się z historią, geografią i kulturą Zjednoczonego Królestwa jak również z obyczajami i tradycjami Brytyjczyków. Etap III stanowiły zajęcia pedagogiczne, które skupiały się na ćwiczeniu swobodnych relacji interpersonalnych, utrwaleniu zdolności rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie ze stresem. Łącznie uczniowie odbyli 100 godzinne szkolenie językowo – kulturowo – pedagogicznego.

Uczestnicy projektu pracowali bardzo aktywnie na zajęciach, chcąc nauczyć się jak najwięcej słów i terminów w języku angielskim zawodowym. Tworzyli dokumenty księgowe, magazynowo – sprzedażowe, faktury, uczyli się właściwych zachowań w kontaktach z cudzoziemcami. Uczniowie wykazali się niezwykłą ambicją i kreatywnością, wiedząc, że zdobywana wiedza jest im niezbędna, podczas stażu w Wielkiej Brytanii.

Kurs księgowości  i staż w biurach rachunkowych w  Londynie.

W kwietniu 2013 r. grupa 16 uczniów klas od I do IV Technikum w zawodzie technik ekonomista wyjechała do Wielkiej Brytanii na 3 tygodniowy staż do renomowanych biur rachunkowych w Londynie. Od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie codziennie dojeżdżali sami z różnych zakątków Londynu na kurs do firmy Business and Computer Consultancy, który prowadziła pani Nina Anyanwu. Uczniowie pełni zapału i chęci aktywnie uczestniczyli w kursie, chcąc nauczyć się możliwie jak najwięcej. Każdy z uczestników zdawał sobie sprawę, że sześciogodzinne zajęcia pozwolą mu znacznie wzbogacić własną wiedzę i poszerzyć umiejętności zawodowe. Po zakończeniu kursu obsługi programu księgowego SAGE uczestniczyli w tygodniowym stażu w biurach rachunkowych w Londynie. Staż w Londynie pozwolił także sprawdzić praktyczną znajomość języka angielskiego. Tylko dzięki niej, bez problemu potrafili się komunikować, a także swobodnie dojeżdżać ze swojego miejsca zamieszkania na zajęcia, oraz wykonywać pracę podczas stażu w biurze. Kolację spożywali z rodzinami, u których mieszkali, co również dawało im okazję do szlifowania swoich umiejętności językowych.

Szkolenie językowo – kulturowo – pedagogiczne w Wielkiej Brytanii: Londyn i Walia.

Przez 3 tygodnie nie tylko zdobyli oni nową wiedzę, ale także nabyli mnóstwo doświadczeń związanych z angielskim rynkiem pracy. Podczas pobytu nie tylko ciężko pracowali, ale także zwiedzali. Głęboko w pamięci uczestników pozostaną nie tylko malownicze zakątki północnej Walii, ale również wspaniałe miejsca w Londynie. Mieli okazję zobaczyć Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (London Stock Exchange), London Metal Exchange (Londyńska Giełda Metali),Bank Centralny (Bank of England). Co więcej, udało im się zobaczyć najsłynniejsze zabytki jakimi są: Brytyjski Parlament (Palace of Westminster) wraz z Big Benem, rezydencję brytyjskich monarchów (Buckingham Palace) i Tower of London (dawna siedziba władców oraz więzienie). Niezapomniane wrażenia pozostawiła wizyta w Muzeum Figur Woskowych (Madamme Tussaud), gdzie uczniowie mogli wykonać zdjęcia ze swoimi ulubionymi gwiazdami filmu oraz przeżyć chwile grozy w pokoju strachów. W chwilach wolnych uczniowie spędzali czas spacerując oraz grając w kręgle. Staż zakończył się uroczystą kolacją pożegnalną w angielskiej restauracji, w czasie której zostały wręczone uczestnikom projektu certyfikaty.

Rezultaty projektu dla uczetników.

Wyjazd uczniów naszej szkoły na staż do Wielkiej Brytanii był ogromną szansą dla ich rozwoju osobistego i zawodowego. Jak sami potwierdzili, nauczyli  się samodzielności i odpowiedzialności, radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Zwiększyło się u nich poczucie własnej wartości i pewności siebie oraz tolerancja wobec innych ludzi. Stali się bardziej innowacyjni, przedsiębiorczy i otwarci na dokonywanie właściwych wyborów. Uczniowie udoskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim zawodowym i biznesowym. Zweryfikowali  swoją wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne podczas odbywania stażu zawodowego w zagranicznych instytucjach. Zdobyli cenne doświadczenie zawodowe na rynku zagranicznym. Wyjazd na staż to nie tylko zdobywanie umiejętności zawodowych, to także poznawanie nowego kraju, zetknięcie się z inną kulturą, ciekawymi ludźmi.

Wspomnienia uczniow z pobytu w Wielkiej Brytanii_20.02.2015r. doc

Moje wrazenia - Malgorzata Mazur.pdf_20.02.2015r.

Moje wrazenia - Kamil Drzal.pdf_20.02.2015r.

Moje wspomnienia - Agata Konefal.pdf_20.02.2015r.