Rolnik
Rolnik to chyba jeden z najstarszych zawodów wykonywanych przez ludzi. O tym, jak jest potrzebny, możesz przekonać się każdego dnia, podczas wizyty w sklepie i podczas spożywania i zakupu produktów spożywczych.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy pracować w branży rolniczej, po przeczytaniu tego tekstu na pewno zdecydujesz, że warto.
Czym dokładnie zajmuje się rolnik?
Rolnik zajmuje się hodowlą roślin i zwierząt, uprawą ziemi, ogrodów lub sadów.
Można wyróżnić następujące obowiązki, które wykonuje:
- prowadzenie produkcji roślinnej i hodowli zwierząt w gospodarstwie rolnym;
- współpraca z dostawcami i odbiorcami produkcji roślinnej i zwierzęcej;
- uprawa roślin, stosowanie różnych metod zapobiegania i zwalczania chorób, szkodników i chwastów, używanie preparatów chemicznych;
- przygotowanie materiału do zasiewu i nawozów do upraw;
- karmienie zwierząt w zależności od ich potrzeb, oraz pielęgnacja, dojenie, strzyżenie itp.;
- utrzymanie czystości pomieszczeń hodowlanych,
- obsługa pojazdów, maszyn, urządzeń i środków technicznych stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej;
- magazynowanie plonów, przetwarzanie i przygotowanie do sprzedaży;
- sprzedaż produktów rolnych i zwierząt gospodarskich,
- sprzedaż produktów rolnych i zwierząt gospodarskich,
- prowadzenie rachunkowości, kalkulowanie kosztów, obliczanie opłacalności produkcji rolniczej.
Jak zostać rolnikiem?
Za rolnika uważa się osobę, prowadzącą gospodarstwo rolne wielkości od 1 ha do 300 ha przez 5 lat i posiadającą kwalifikacje rolnicze. To również osoba, która była zatrudniona w innym gospodarstwie przez taki sam okres.
Do zdobycia potrzebnych kwalifikacji potrzebne jest ukończenie szkoły branżowej I stopnia o kierunku rolnik, albo kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie prowadzenia produkcji rolniczej. W taki sposób możesz zdobyć niezbędną wiedzę i uzyskać tytuł zawodowy np. mistrza, potrzebny do prowadzenia tego rodzaju działalności.
Zawodu rolnika uczą również szkoły średnie, to znaczy technika i szkoły policealne, a także uczelnie wyższe o kierunku rolnictwo lub podobnym, gdzie możesz zdobyć wiedzę w szerszym zakresie.
Predyspozycje i umiejętności
W pracy rolnika ważne jest to, żeby lubić pracę fizyczną na świeżym powietrzu i mieć dobry stan zdrowia. Warto też wykazać się umiejętnością organizacji pracy i mieć chęć do zdobywania nowej wiedzy w zakresie hodowli zwierząt czy uprawy roślin.
Prowadzenie gospodarstwa najczęściej wymaga obsługi samochodu, a także maszyn, takich jak ciągnik czy kombajn, więc konieczne jest odbycie kursów i uzyskanie uprawnień do ich prowadzenia. Obsługa niektórych maszyn rolniczych lub używanie środków chemicznych wymagają ukończenia specjalnych szkoleń organizowanych przez producentów i dystrybutorów.
W jakim miejscach można pracować?
Osoba pracująca w zawodzie rolnika najczęściej przejmuje i prowadzi gospodarstwo rolne po rodzicach czy dziadkach lub wykonuje pracę w innym zakładzie produkcji rolniczej.
Jednak po ukończeniu szkoły rolniczej nie musisz pracować koniecznie „na roli”. Możesz być zatrudniony w firmach zajmujących się uprawą i pielęgnacją drzew, krzewów oraz w służbach sanitarnych. Możesz mieć pracę w firmach, które zajmują się zagospodarowaniem terenu, obsługą zieleni i otoczenia.