Technik agrobiznesu
Bardzo ciekawy i obecnie niezwykle aktualny zawód. Technik agrobiznesu zajmuje się prowadzeniem produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz przetwórstwem żywności. Cechą wyróżniającą jest przygotowanie do prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rolno-spożywczym, prowadzenia rachunkowości przedsiębiorstwa i rozliczeń podatkowych. Absolwent może prowadzić działalność typowo rolniczą, przetwórstwo żywności, a także prowadzić działalność gospodarczą wraz z prowadzeniem niezbędnej dokumentacji. W procesie kształcenia ma możliwość ukończenia szkolenia wymaganego od kandydatów na kierowców w zakresie kategorii T. Absolwent może ubiegać się o fundusze strukturalne Unii Europejskiej oraz dotacje do gospodarstwa rolnego.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej
ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik agrobiznesu powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1. w zakresie kwalifikacji ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej:
- wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej
- prowadzenia i obsługiwania pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- prowadzenia sprzedaży zwierząt i produktów rolnych.
2. w zakresie kwalifikacji ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie:
- organizowania i realizowania zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w agrobiznesie,
- organizowania i wykonywana prac związanych z przetwórstwem spożywczym,
- prowadzenia dokumentacji przedsiębiorstwa w agrobiznesie.
Możliwości podnoszenia kwalifikacji w zawodzie
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik agrobiznesu po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik rolnik po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
Absolwent może kontynuować naukę w ramach studiów licencjackich lub magisterskich na uczelniach ekonomicznych, rolniczych lub innych, albo podjęć pracę w przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego, firmach handlowych czy urzędach administracji samorządowej.