• Szkolenie gastronomiczne

          • Kładziemy duży nacisk na umiejętności zawodowe. Uczniowie na zajęciach poznają nie tylko tajniki sztuki kulinarnej  kuchni polskiej ale również  kuchni z różnych stron świata. 16 czerwca uczennice klasy pierwszej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyły w szkoleniu, którego celem było ćwiczenie umiejętności sporządzania efektownych dekoracji i potraw kuchni azjatyckiej. Dziewczyny uczyły się sporządzać sajgonki i sushi. Ponadto przygotowały dekoracje w formie galaretek 3d. Wszystkie kwiaty wykonywane były tak samo, ale każdy był inny i niepowtarzalny. Mamy nadzieję, że to szkolenie zainspiruje nasze uczennice do rozwijania pomysłowości i zainteresować kulinarnych.

            Autorzy: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

          • „Granice mojego języka są granicami mojego świata”  Ludwig Wittgenstein

          • W dzisiejszym zglobalizowanym świecie znajomość języków obcych jest wręcz niezbędnym minimum do świadomego funkcjonowania, gdyż zapewnia szeroki dostęp do informacji, rynków pracy oraz innych dziedzin życia. Mając świadomość znaczenia języków obcych, podjęliśmy współpracę z Centrum Kształcenia Językowego „The Point” z Krakowa, które od 1993 roku inicjuje i realizuje nowatorskie projekty w zakresie kształcenia językowego. W ostatnim tygodniu maja wzięliśmy udział w prelekcji dotyczącej korzyści wynikających z posiadania kompetencji językowych oraz w krótkim quizie. Uczniowie ZSA-E w Weryni walczyli do ostatniej sekundy, a wyzwanie nie było łatwe, bo oprócz samej teorii musieli wykazać się także sprytem i  czasami właśnie sekundy decydowały o zajętym miejscu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki tych  zmagań!

            Pamiętajmy, że ucząc się języków obcych przekraczamy wszystkie granice, jak słusznie stwierdził Wittgenstein.  Nauka języka obcego pozytywnie wpływa na nasz rozwój umysłowy, bo wówczas ćwiczymy pamięć i koncentrację, poszerzamy horyzonty, kształtujemy świadomość społeczną oraz kulturową.  Ważną korzyścią jest również pewność siebie, którą uzyskujemy wraz z pogłębianiem swoich umiejętności językowych. Jednocześnie stajemy się wtedy otwarci na świat, nie mamy trudności z komunikowaniem się z otoczeniem i wyrażaniem siebie, możemy podróżować i przekraczać z łatwością również te granice realne, fizyczne.

            Edukacja językowa to także świetna inwestycja w przyszłość. Dlatego warto uczyć się języków, bo biegłe posługiwanie się kilkoma innymi  językami sprawia, iż nasze perspektywy zawodowe stają się zdecydowanie większe.

             

            Autorzy: Joanna Godzisz, Katarzyna Wachowska

          • Wiosenne obrazy

          • Dzisiaj wszyscy robimy setki zdjęć. Każdy ma cały czas przy sobie aparat, który jest wbudowany w smartfon. Nieustannie pojawiają się osoby, sytuacje

            i obrazy, którym warto zrobić zdjęcie. Z tych powodów zorganizowany został dla uczniów konkurs fotograficzny pt. „Wiosenne obrazy”. Wiosna to bardzo wdzięczny temat fotografii i dlatego konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Mobilizował nie tylko do robienia zdjęć ale również do spacerów, które po zdalnej nauce są niezwykle korzystne dla naszego zdrowia
            i samopoczucia. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu trzy zdjęcia. Jury oceniając przysłane prace zwracała uwagę na jakość zdjęć, stronę artystyczną pracy i oryginalność pomysłów, koncepcji. Konkurs został przygotowany
            w ramach działalności koła fotograficznego, które rozpoczęło swoją działalność w naszej szkole. W kolejnym roku szkolnym będą organizowane kolejne fotograficzne zmagania. Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce: Agata Snopek (klasa 2bc)

            II miejsce: Małgorzata Dziuba (klasa 3km)

            III miejsce: Kinga Wilczyńska (klasa 3z)

            Wyróżnienie: Aneta Drozd (klasa 2bc)

            Autor: Witold Cesarz

          • Zaproszenie do udziału w szkoleniach zawodowych

          • Zapraszamy Panie i Panów do wzięcia udziału w doskonaleniu zawodowym z zakresu gastronomii: kucharz, kelner/barman wraz z egzaminem czeladniczym przeprowadzonym przez Izbę Rzemieślniczą. Jest to doskonała okazja na zdobycie nowych umiejętności i uzyskanie dodatkowych kwalifikacji.

            Szkolenia oraz egzaminy zewnętrzne zrealizowane zostaną na terenie Kolbuszowej/Weryni w dogodnym terminie, ustalonym każdorazowo z Uczestnikami. Organizatorzy pokrywają 89% odpłatności za szkolenie. Wymagany będzie wkład własny w wysokości 11% wartości szkolenia (250,00-300,00 zł). 

            Inicjatywa ta została zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego NIL w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Działania 9.5 RPO WP. 

            Anna Szymanek-Kostrząb Stowarzyszenie NIL

          • Rozśpiewana lekcja

          • Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego uczyliśmy się trochę inaczej, a to za sprawą pani Katarzyny Wachowskiej i jej pomysłu. Nasz podręcznik odpoczywał w końcu, a my słuchaliśmy piosenki Amy Macdonald This is the life i mieliśmy za zadanie uzupełnić w tekście brakujące wyrazy. Piosenkę wybierałam ja!!!! Kiedyś miałam okazję śpiewać ją podczas akademii i mam do niej sentyment. Okazuje się, że dużo łatwiej i szybciej przyswajamy język angielski i nowe słówka jeśli uznamy je na tyle przydatne co przyjemne! Słuchanie piosenek sprawia, że nieświadomie skupiamy się na wymowie i coraz lepiej rozumiemy akcent obcego języka. Ale była zabawa! Okazało się, że wszyscy kochamy muzykę, więc warto wykorzystać ją też do nauki. Na koniec już razem bardzo chętnie zaśpiewaliśmy wybrany przeze mnie utwór.

            Autor: Magdalena Wiącek 2dT

          • Twoja pasja - czytanie dla przyjemności

          • Każdego dnia nauczyciele poloniści i bibliotekarze motywują młodzież do czytania. Od lat poszukiwane są  sposoby na to, aby przekonać młodych ludzi, że czytanie książek jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Czytanie bowiem rozwija wyobraźnię i wrażliwość człowieka, pozwala budować warsztat językowy, a tym samym ułatwia komunikację z innymi ludźmi, daje radość, ukojenie, a dobra książka to, jak słusznie stwierdziła Magdalena Samozwaniec, … rodzaj alkoholu – też idzie do głowy.

            W tym roku szkolnym po raz kolejny nasi uczniowie wymyślali hasła promujące czytelnictwo. Wszystkim gratulujemy pomysłów i zapraszamy do kolejnych edycji tego konkursu. Najciekawsze prace:

            - Nie masz wystarczającej ilości środków pieniężnych na podróże?
            Weź do ręki książkę i podróżuj swoją wyobraźnią po oceanach życiowej mądrości. – Natalia Wit

            - Bez czytania książki, twój mózg robi się wąski.
            Lek na głowę jest w aptece, a na wiedzę w bibliotece
             – Patrycja Ozga

            Weź ze sobą mały koc,
            połóż na nim się.
            Nawet dziecko o tym wie,
            że czytanie się opłaca
            bo o wiedzę Cię wzbogaca.
            Jeśli książki dobrze znasz
            same piątki w szkole masz.
            Czytaj książki z trzecią zet
            a nie będziesz ślepy… Jak kret.
            Gdy Ci smutno gdy Ci źle
            za czytanie zabierz się.
            Humor dobry będziesz miał,
            gdy przeczytasz nowy dział.
            Chcesz być piękny i młody?
            Czytaj książki z komody.
            Książka zaniesie Cię na szczyt.
            I nie będzie Ci nigdy wstyd.
            Zawsze odpowiedź będziesz miał,
            bo nie jesteś wcale sam
            Książka z Tobą zawsze jest.
            To najlepszy w świecie gest. - 
            Barbara Guźda

            Autor: B.Sobowska-Rekut

            -

             

          • Żelatynowe kwiaty

          • O tym, że takie surowce jak śmietanka, żelatyna, mleko, ciepła woda i barwniki wystarczą do zrobienia wspaniałych dekoracji w zeszłym tygodniu przekonali się uczniowie klasy drugiej w zawodzie kucharz. Nasi uczniowie w środę uczyli się wykonywać galaretki 3d i wiedzą, że do zrobienia bardziej wymyślnych żelatynowych kwiatów trzeba użyć specjalnych narzędzi, zaś do wykonania prostego kwiatka wystarczy zwykła strzykawka z igłą, którą wprowadza się w galaretkę „płatki”. Jest z tym trochę zabawy, ale po wyjęciu z naczynia efekt będzie gwarantowany!

            Autor: A. Tęcza

          • Dzień Sportu

          • Ach co to był za dzień!

            Sport ma moc zmieniania świata,  moc inspirowania i rzadką moc jednoczenia ludzi. Właśnie sport i świetna zabawa połączyła uczniów naszej szkoły w dniu 1.06.2021 r.  podczas Szkolnego Dnia Sportu, który został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Nasi uczniowie mogli poczuć nutkę rywalizacji biorąc udział w turnieju piłki nożnej dla chłopców i turnieju siatkówki dla dziewcząt, które odbywały się na boisku szkolnym  oraz w Marszu Nordic Walking, który miał miejsce na szkolnym stadionie. Na boiskach można było usłyszeć doping kibiców i emocje, które towarzyszyły startującym w danej części programu kolegom i koleżankom. Dodatkowo można było wziąć udział w tańcu Zumby, który zyskał wielu obserwatorów. Pokaz tego tańca  był prowadzony przez doświadczoną panią instruktor Aleksandrę Trętowicz, która wraz ze swoim zespołem dostarczała biorącym w zajęciach energię i siłę do dalszego tańca. Po skończonych rozgrywkach czekała na nas smaczna przekąska, czyli tradycyjna kiełbaska z grilla. Ach co to był za dzień! Wszyscy uczniowie byli szczęśliwi, że mogli wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu. 

            Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

            Turniej piłki nożnej

            I m-ce: kl. 2km 
            II m-ce: kl. 2z
            III m-ce: kl. 3 km

            Turniej siatkówki
            I m-ce: kl. 2bc/d
            II m-ce: kl. 2z
            III m-ce: kl. 2ae

            Marsz Nordic Walking
            dziewczęta I m-ce: Natalia Gul kl. 2km
            ​​​​​​​chłopcy I m-ce: Szymon Zieliński kl.1 aez

            Autorka: Katarzyna Gola

          • Konkurs plastyczny „Europa znana i nieznana: Hiszpania, Niemcy, Irlandia, Włochy” rozstrzygnięty!

          • Uczniowie szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego nadesłali prace plastyczne na temat krajów, w których odbywają się praktyki zawodowe uczniów ZSA-E wszystkich zawodów w ramach projektów ERASMUS+ i POWER, finansowanych przez Unię Europejską. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 5-6 oraz klasy 7-8. Zwycięzców wyłoniono poprzez głosowanie otwarte na stronie FB „Zespół Szkół w Weryni”, w którym uczestniczyli również członkowie jury – nauczyciele ZSA-E w Weryni.

            Nagrodzeni w kategorii: klasy 5-6

            1. Miejsce: Zuzanna Tęcza (SP w Brzostowej Górze)
            2. Miejsce: Szymon Faryniarz (SP w Widełce)
            3. Miejsce: Xavier Puk (SP w Majdanie Królewskim)

            Wyróżnienie: Klaudia Kosiorowska (SP w Hadykówce)

            Nagrodzeni w kategorii: klasy 7-8

            1. Miejsce: Natalia Słabicka (SP w Woli Rusinowskiej)
            2. Miejsce: Natalia Faryniarz (SP w Widełce)
            3. Miejsce: Anna Hałka (SP w Majdanie Królewskim)

            Wyróżnienie: Karolina Letniowska (SP w Hucie Komorowskiej)
            Wyróżnienie: Natalia Pastuła (SP w Widełce)

            Nagrody ufundowane przez Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni zostaną w najbliższych dniach dostarczone do Waszych szkół.

            Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom: stworzyliście ciekawe i piękne prace, który przybliżyły nam geografię i kulturę przedstawionych krajów. BRAWO!!!

          • Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

            Autor: Iwona Pogoda, źródło: www.gov.pl

          • Uczymy przedsiębiorczości!

          • W maju br. w ZSA-E w Weryni w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski pt. ,, Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych instytucji finansowych i bankowych, a także z przedsiębiorcami powiatu kolbuszowskiego. W spotkaniach, które były głównie zorganizowane już w szkole uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej i trzeciej Technikum. W ramach przeprowadzonych prelekcji i warsztatów uczniowie mogli poszerzyć wiadomości oraz zdobyć dodatkowe doświadczenie praktyczne z  zakresu:  praw i obowiązków konsumentów, systemu podatkowego oraz bankowego,  dotacji i szkoleń realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy czy też księgowości prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej.

            Mamy nadzieję, że wiedza teoretyczna oraz praktyczna, którą zdobyli uczniowie podczas spotkań, będzie dla nich przydatna już w dorosłym życiu, kiedy to wkroczą na rynek pracy, a ich kariera zawodowa zacznie się rozwijać.

            Uczestnikami spotkań, którzy wzięli udział w działaniu projektowym byli:

            • Pan Mirosław Baran, pracownik Santander Bank Polska S.A. wprowadził uczniów w świat życia bankowego. Wytłumaczył jak założyć konto bankowe oraz opowiedział jakie korzyści wynikają z jego posiadania. Uczniowie dowiedzieli się również co nieco o kredytach, lokatach oraz o ogólnym funkcjonowaniu banku.
            • Pan Jan Wlazło, Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawił  problematykę konsumencką. Opowiedział o ich prawach i obowiązkach oraz o pracach spoczywających na rzeczniku konsumenckim. Wyjaśnił także takie terminy jak: gwarancja czy rękojmia .
            • Pani Halina Reguła – główna księgowa Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej wprowadziła uczniów od strony praktycznej w świat księgowości, kadr i płac. Omówiła tematykę sprawozdawczości finansowej, zaprezentowała elementy sprawozdania finansowego takie jak bilans czy rachunek zysków i strat. Uczniowie z bardzo dużym skupieniem i zaciekawieniem uczestniczyli w tym spotkaniu. Tematyka prezentowana przez panią Halinę była najbardziej bliska ekonomistom z naszej szkoły.
            • Pan Jan Kochanowicz i Pan Andrzej Sudoł, przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej uświadomili uczniom jaka jest rola podatków. Przedstawili z czego wynika obowiązek ich płacenia, a także na co są przeznaczane. Wykład był przeprowadzony w oparciu o wyświetloną prezentację multimedialną na temat systemu podatkowego. 
            • Pani Izabela Karkut oraz pan Tomasz Malinowski przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej przekazali przydatne informacje na temat pomocy, którą oferuje PUP. Uczniowie dowiedzieli się jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz z jakich świadczeń może skorzystać osoba bezrobotna - zarejestrowana w urzędzie. Spotkanie zostało zorganizowane online.
            • Pan Kazimierz Pierzchała, reprezentujący zakłady ubezpieczeniowe opowiedział na temat ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Pokazał od strony praktycznej na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Lekcja również była bardzo atrakcyjna i ciekawa, została wyświetlona prezentacja multimedialna.
            • Pan Stanisław Kubiś, który reprezentował Urząd Gminy w Dzikowcu opowiedział uczniom na temat zasad funkcjonowania placówki działającej na terenie naszego powiatu: Środowiskowego Domu Samopomocy w Spiach.  Przedstawił uczniom, że głównym jego  celem, jest zapewnienie uczestnikom możliwości aktywnego i autentycznego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, które przynosi ogólne zadowolenie, zacieśnia więzi z bliskimi, daje akceptację. Cel ten realizowany jest poprzez świadczenie usług w ramach indywidualnych oraz zespołowych treningów. Tematyka poruszona przez pana Stanisława dla wielu uczniów nie była znana, tym bardziej z dużym zaciekawieniem uczestniczyli w wykładzie i prezentacji multimedialnej.
            • Pani Kinga Mazur przedstawicielka Nadleśnictwa Kolbuszowa przedstawiła  strukturę organizacyjną Lasów Państwowych. Zwróciła uwagę na znaczenie lasów dla gospodarki i człowieka.  Wykład został wzbogacony o prezentację multimedialną.

            Tegoroczne spotkania z przedstawicielami instytucji finansowych i bankowych oraz z przedsiębiorcami były bardzo interesujące, zawierały dużo przykładów praktycznych, które zapewne na długo pozostaną w pamięci uczniów. Zaproszeni goście wypowiadali się w sposób jasny i zrozumiały, a przy tym bazując na własnych doświadczeniach zawodowych, skupiali uwagę słuchaczy – uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy tego działania projektowego, którzy brali udział w spotkaniach zgodnie twierdzą, że tego typu projekty powinny odbywać się częściej, gdyż pomagają poszerzać horyzonty - szczególnie ekonomiczne!

             

            Autorzy: Ewa Serafin, Katarzyna Wachowska

             

          • Powrót do przeszłości

          • Powrót do przeszłości - jak rozumiemy te słowa? Z pewnością każdy inaczej. Zbliżający się Dzień Dziecka sprawia, że nabierają one wyjątkowego znaczenia, a my z tej okazji proponujemy zabawę. Jej zasady są DZIECINNIE proste.

            Mianowicie:

            1) wyślij do nas zdjęcie/scan swojej ulubionej fotografii z dzieciństwa,

            2) opisz krótko: co i dlaczego kojarzy Ci się z dzieciństwem?

            e-mail: iwona.pogoda@zswerynia.pl

            termin: do 1 czerwca 2021 r. (godz. 19:00)

            Do zabawy zapraszamy wszystkich uczniów ZSA-E w Weryni. Można wziąć udział w jednym albo w dwóch wyzwaniach. Każde z nich nagradzamy punktami dodatnimi. Zapraszamy!

            Autor: Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni

             

             

             

             

             

             

             

          • MAMO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO

          • Nie zapomnij dziś powiedzieć

            MAMO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO

            Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzimy każdego roku. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i podziękować mamom za trud, które włożyły w nasze wychowanie. W tym wyjątkowym dniu nie można zapomnieć o złożeniu życzeń naszej mamie i wręczeniu choćby skromnego prezentu.

            Dzień matki obchodzi się w wielu krajach na świecie. W Polsce tradycja ta rozpoczyna się w 1914 roku, ale w wielu krajach ten dzień zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W Polsce Dzień Matki zawsze przypada 26 maja, a w tym roku jest nim dzisiejszy dzień. Z okazji Dnia Matki każde dziecko, niezależnie od wieku, dziękuje mamie za trud włożony w wychowanie. Takim jest jej powołanie.  

            Matka – to pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku zatroskana o nasze życie, o naszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, dając mu swoją miłość, czas, siłę i serce. Musi dzieckiem kierować tak, by dla nikogo nie było przyczyną łez. Matka musi mieć uczucia serdeczne, stawać się aniołem dobroci i odznaczać się cnotami, by dziecku dać przykład, jak ma iść przez życie. Dziecko to człowiek mający wolną wolę, którą może utracić, jeżeli rodzice nie potrafią do niego trafić w procesie wychowawczym, jeżeli nie będą w stanie ukształtować jego charakteru. Mama jest w stanie swoją miłością i opanowaniem zmienić swoje dziecko, bo Ona dobrze wie, że człowieka nie zmienia się na siłę, człowieka zmienia się miłością. Uczucie matki do dziecka powinno być regulowane pewnymi zasadami: stąd - dotąd. Niech dziecko wie, co wolno, a czego nie wolno. Wychowanie musi iść w parze z pewnym hartowaniem osobowości. Dziecko musi oswoić się z tym, że nie wszystko w życiu jest dostępne. Zadanie matki to ciągła ofiara ze swojego czasu i odpoczynku, ofiara z wielu przyjemności życia, by być najbliżej swych pociech i czuwać nad nimi. I tak biegną lata, dzieci dorastają, a mama przez całe życie idzie za nimi cicha, o wiecznie zatroskanych oczach, które życie okradło nieraz z uśmiechów.

            Często uśmiechami obdarzamy przyjaciół, znajomych, a dla mamy zostaje uśmiech nieraz jakiś wymuszony. Dzielimy swoje serce na drobne dla innych, a przed mamą chowamy je głęboko. Zapominamy o jej prawie do naszego serca. Niech obchodzony corocznie 26 maja Dzień Matki będzie dla wielu dniem refleksji i zastanowienia się, jacy jesteśmy na co dzień dla swoich, kochających nas matek.

            Wszystkim Mamom, tym młodym i tym starszym, życzymy, by miały w sobie dość siły i obfitość serca dla swych dzieci, by siłę tę czerpały z serca Maryi i do Niej się uciekały w trudnych chwilach, gdy burza zacznie zagrażać domowemu ognisku. Polecamy Was w naszych modlitwach i dziękujemy Wam za wszystko.

            Autor: ks. Paweł Pratko

          • NOWY ZAWÓD w ZSA-E w Weryni

          • Dzięki podpisanej umowie patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni a Firmą Newborn Plastic S.C. od nowego roku szkolnego 2021/2022 chcemy otworzyć nowy kierunek kształcenia w Szkole Branżowej I Stopnia Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

            https://korsokolbuszowskie.pl/edukacja/nowy-kierunek-nauczania-w-szkole-w-weryni

            Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wykonuje maszynowo obróbkę materiałów z tworzyw sztucznych. Przygotowuje maszyny i urządzenia do pracy (zamocowanie odpowiednich narzędzi, wprowadzenie danych technologicznych).

            Operator obsługuje i nadzoruje zarówno pojedyncze stanowiska, jak i ciągi produkcyjne używane do nadawania kształtu wyrobom. Ocenia jakość ich wykonania. Wykonuje przeglądy, regulację oraz konserwację maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Poddaje recyklingowi odpady technologiczne i produkcyjne z tworzyw sztucznych.

            Podczas nauki uczeń zdobywa wiedzę m.in. na temat:

            • części maszyn i urządzeń, rodzajów połączeń, materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, środków transportu wewnętrznego, sposobów transportu i składowania materiałów, technik i metod wytwarzania części maszyn i urządzeń,
            • obróbki ręcznej i maszynowej, wykonywania podstawowych pomiarów warsztatowych,
            • posługiwania się dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń, sporządzania szkiców  i rysunków, stosowania programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań,
            • rodzajów obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, technologii kształtowania wyrobów przez obróbkę ręczną, mechaniczną, spajanie, plastyczne kształtowanie metali i ich stopów, oraz materiałów niemetalowych.

            Po ukończeniu szkoły uczeń może pracować między innymi:

            • w firmach z branży chemicznej,
            • zakładach wielu dziedzin gospodarki przetwarzających tworzywa sztuczne,
            • w przedsiębiorstwach wykorzystujących w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, wymagające przygotowywania i ustawiania maszyn, urządzeń lub ciągów technologicznych,
            • w małych firmach, zatrudniających kilku pracowników, jak i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych,
            • zakładach obróbki wykończającej wyroby z tworzyw sztucznych
            • na stanowiskach, sprawdzania i dokumentowania jakości wykonania wyrobów,
            • prowadząc własną działalność gospodarczą, wykonując różnego rodzaju wyroby czy półprodukty.

            Firma Newborn Plastic S.C. przystępując do współpracy ze Szkołą oferuje dla uczniów miejsca odbywania praktyk oraz realizowania części zajęć praktycznych w realnych warunkach produkcyjnych. Uczniowie po zakończeniu szkolenia i nauki będą mogli podjąć pracę blisko miejsca zamieszkania bez konieczności dalekiego dojazdu do Rzeszowa czy Mielca.

            Autor: Bolesław Krzysztofiński

          • Ogłoszenie

          • Szanowni  Państwo

            Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyłączenie się do kampanii informacyjnej, towarzyszącej wprowadzeniu przez Krajową Administrację Skarbową nowej usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

            Od 16 listopada 2020 r. w naszym województwie uruchamiamy nowy model obsługi podatników. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Zmiany zostają wprowadzone, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podatników.

            Nowy model obsługi uruchomiono pilotażowo latem tego roku w urzędach skarbowych w województwach podlaskim i wielkopolskim.  16 listopada br.  usługa zostaje wprowadzona także w województwie podkarpackim i  docelowo obejmie urzędy skarbowe w całej Polsce.

            Wizyty można umawiać już dzisiaj, a do wyboru są terminy od 17 listopada br. Najprościej zrobić to przez Internet. Wystarczy skorzystać z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” https://wizyta.podatki.gov.pl/ na podatki.gov.pl lub na stronach poszczególnych urzędów skarbowych.

            Na wizytę można umówić się także telefonicznie 17-2270677  lub 17-2270678 (numery telefonów można też sprawdzić na stronie internetowej urzędu skarbowego).

            Liczymy, że możliwość umawiania wizyt przez Internet ułatwi podatnikom załatwianie ich spraw.
            Dzięki temu, że bezpośrednio w siedzibie urzędu obsługujemy umówionych klientów, unikniemy nadmiernych kolejek oraz poprawimy komfort i bezpieczeństwo.

            W związku z powyższym, prowadzimy obecnie akcję, której celem jest przekazanie informacji o nowej usłudze jak największej liczbie podatników. Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc w tej kwestii i zamieszczenie na stronie Państwa instytucji banera usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” (który załączam do niniejszego listu) z odesłaniem do strony https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/web/bip-1801/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/zalatwianie-spraw/umow-wizyte-w-urzedzie-skarbowym lub komunikatu informującego o usłudze, który także załączam. Ponadto, bylibyśmy wdzięczni za wywieszenie w siedzibie Państwa instytucji plakatów promujących usługę.

            Jan Kochanowicz

            Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej

          • Ekonomiczne gry w terenie

          • W ubiegły czwartek tj. 20 maja br. pogoda dopisała, a co za tym idzie-  humor,  radość i energia towarzyszyła wszystkim uczestnikom Szkolnych ekonomicznych gier terenowych realizowanych  w ZSA-E w Weryni.  Głównym celem tego przedsięwzięcia   była nauka przez zabawę, ale też upowszechnianie rekreacji ruchowej oraz zachęcenie uczniów do kreatywnego myślenia i pogłębiania wiedzy ekonomicznej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski  pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” w ramach programu edukacji ekonomicznej.

            W grach uczestniczyli uczniowie Technikum z klas od pierwszej do trzeciej- łącznie 51 osób. Podzielni oni byli na trzyosobowe drużyny i najpierw zmierzyli się z testem wiedzy ekonomicznej, a później uczestniczyli w ekonomicznych rozgrywkach odwiedzając aż 10 stanowisk tzw. punktów kontrolnych rozmieszonych na terenie otoczenia naszej szkoły.

            Zadania konkursowe były prawdziwym wyzwaniem dla uczestników. Zespoły w trakcie odwiedzin różnych stanowisk edukacyjnych  musieli wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami: współpracy w zespole, wiązania teorii z praktyką, radzenia sobie ze stresem  przy rozwiązywaniu quizów, rozwiązywania zadań, łamigłówek i zagadek logicznych z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości. Drużyny musiały wykazać się również kreatywnością i refleksem, ponieważ zadania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Na jednym ze stanowisk -  ekonomiczne  koło fortuny ważny był tzw. ,,los szczęścia”, z kolei na innym uzyskane punkty ujemne można było zrekompensować poprzez odwiedzenie punktu karnego udzielając poprawnej odpowiedzi z różnych dziedzin życia. Nad prawidłowym przebiegiem  konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwało jury  w składzie: p. K. Rębisz , p. M. Oślizło, p. A. Fitał. Dzięki świetnej  organizacji, operatywności i dużemu zaangażowaniu wszystkich uczniów klasy 3z gry było znakomitą zabawą  dla wszystkich jej uczestników.

             Nie zabrakło również atrakcji podczas przedsięwzięcia. Niespodzianką przygotowaną dla uczestników i wszystkich zaangażowanych osób był pokaz zumby pod przewodnictwem p. Aleksandry Trętowicz, który odbył się w ZSA-E w Weryni.  Jak się okazało uczniowie też świetnie spisali się w tej roli, a  kto wie może niektórzy zostaną w przyszłości instruktorami zumby? Po tańcach, wszyscy uczestnicy działania ekonomicznego zostali zaproszeni  na pyszny obiad.

            Co było dalej ?...

            Na łonie natury wśród drzew, śpiewu ptaków odbyło się zakończenie gier i wręczenie przez Dyrektora nagród , upominków i  podziękowań.

            Jury wyłoniło zwycięzców: 

            I miejsce : zespół w składzie: Adam  Pełka kl. 2bc, Julia Makocka kl. 3ae, Natalia Snopek kl. 3ae
            II miejsce:  zespół w składzie: Patrycja Ozga córka Leszka kl. 2bc, Dominik Czachor kl. 3ae, Aleksandra Bąk kl. 3ae
            III  miejsce:  zespół w składzie: Julia Iskra kl. 1taeż, Aneta Drozd kl. 2bc, Andżelika Pełka kl. 3ae

            Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w postaci talonu w wysokości 100 zł, a wszyscy uczestnicy otrzymali  ciekawe upominki.

            Szczególne podziękowania kierujemy dla  Konrada Świątka, Sylwii Michałek, Klaudii  Gul  Andżeliki Piątek, Marceliny Dobek, Jakuba Kolano, Edyty Tylutkiej  -   naszych absolwentów, którzy zechcieli poświęcić swój czas i zaangażować się w organizację
            i przeprowadzenie szkolnych ekonomicznych gier terenowych.  Panu Witoldowi Cesarzowi, uczennicy Wiktorii Majce  i Ani Kolano - naszej absolwentce dziękujemy za  wykonanie pięknych fotografii.

            Organizatorem gier była p. K. Rębisz. Całe przedsięwzięcie było koordynowane przez  p. Ewę Serafin i p. Beatę Bryk.

             

            Autorzy: B. Bryk,  K. Wachowska

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub
        17 227 13 32
        numery wewnętrzne:
        101 sekretariat
        103 dyrektor
        105 zastępca dyrektora
        107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501
        36-100 Kolbuszowa


        Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz
        zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk
        beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg
        elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca:
        Powiat Kolbuszowski
        ul. 11-go Listopada 10
        36-100 Kolbuszowa
        NIP 814-15-73-682

        Odbiorca:
        Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
        Werynia 501
        36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie