• Lekcja biblioteczna
          • Lekcja biblioteczna

          • Autor: K.Wachowska


            Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Branżowej I stopnia uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej, oczywiście w ramach zajęć z języka polskiego. Nauczyciel bibliotekarz Bogusława Sobowska–Rekut zapoznała młodzież z historią książki, opowiadała o zasadach gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów bibliotecznych. Zachęcała również do czytania, które jak wiadomo przynosi same korzyści, bo dosyć że kształtuje naszą wyobraźnię, to jeszcze wzbogaca słownictwo, zmienia spojrzenie na świat. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, głownie o książki współczesne, a później zmotywowani - wypożyczali. Były to głownie książki kryminalne, motoryzacyjne, romantyczne, zdarzały się i filozoficzne. Teraz już tylko muszą je przeczytać i opowiedzieć w ciekawy sposób, by dostać dobrą ocenę z języka polskiego!

        • Aktywni w Anglii
          • Aktywni w Anglii

          • Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska

            W październiku br. kolejna już grupa uczniów ZSA-E w Weryni odbędzie trzytygodniowy staż w angielskich przedsiębiorstwach z branży gastronomicznej i architektury krajobrazu w Stafford i Bilston. Wszystko to za sprawą projektu „Aktywni w Europie” skierowanego do uczniów klas drugich i trzecich Technikum oraz uczniów drugiej klasy Szkoły Branżowej I stopnia. Ci szczęśliwcy, którzy wyjadą do Wielkiej Brytanii zostali wybrani na podstawie obiektywnych kryteriów w procesie specjalnej rekrutacji, a później  uczestniczyli w dodatkowym kursie z języka angielskiego branżowego oraz w warsztatach kulturowych i pedagogicznych.

            Główne założenia całego projektu to: zwiększenie mobilności i aktywności uczniów pochodzących z niewielkich miejscowości, zdobycie nowych doświadczeń życiowych, przełamywanie barier i uprzedzeń kulturowych czy językowych, zdobycie fachowej wiedzy zawodowej oraz zapoznanie z innymi sposobami organizacji procesu pracy, zwiększenie znajomości języka angielskiego oraz poczucia świadomości bycia obywatelem Europy i świata, podniesienie motywacji do własnego rozwoju, nauki, zdobycie dyplomu, poprawa wyników egzaminu maturalnego w zakresie języków obcych czy też egzaminu zawodowego. Nasza młodzież będzie więc zdobywać więcej umiejętności zawodowych, doskonalić  porozumiewanie się w języku angielskim, a z tego tytułu otrzyma certyfikat Europass Mobilność oraz Indywidualną Kartę Oceny Praktykanta zgodnie
            z wymaganiami systemu ECVET. W ramach tej mobilności uczniowie będą poznawać  organizację pracy w zagranicznym przedsiębiorstwie, a także lokalną historię, tradycję i kulturę regionu.

            Partnerem zagranicznym tego przedsięwzięcia jest firma Polaris Enterpise Eu, której wieloletnie doświadczenie gwarantuje realizację uzgodnionego wcześniej programu pobytu.

        • Sportowy sukces
          • Sportowy sukces

          • Autorzy: D.Krogulec, A.Kiwak


            Sport może łączyć, integrować całe rodziny oraz społeczności lokalne, być wspaniałą przygodą i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dowodem na to było wielkie święto sportu, rodzinna impreza zorganizowana przez Starostę Powiatu Kolbuszowskiego z okazji otwarcia kompleksu lekkoatletycznego przy LO oraz kortu tenisowego przy ZST w Kolbuszowej, dnia 09. 09. 2018 r.  Relacje z imprezy transmitowała TVP3 oraz Radio Rzeszów. Uroczystego  otwarcia obiektów sportowych dokonali znamienici goście Jarosław Stawiarski Wiceminister Sportu i Turystyki oraz Renata Szczęch Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach imprezy zorganizowano  zabawy dla dzieci oraz biegi na dystansie 60 m. Bieg główny „Kolbuszowska Dycha” wystartował o 14:00, a zaraz za biegaczami wystartowali zawodnicy Nordic Walking  na dystansie 5 km.

            Naszą szkołę w sprincie na 60 m reprezentowali: Dominika Majewska, Karolina Lenart, Anna Kolano, Sylwia Michałek, Wiktoria Majka, Patrycja Magda,  Adrian Kochanowicz , Krystian Micek. Wspaniały sukces odniósł Daniel Lewandowski - uczeń klasy II Szkoły Branżowej, który zajął I miejsce w kat. chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzca otrzymał puchar i nagrody rzeczowe wręczane przez honorowego gościa wiceministra Jarosława Stawiarskiego. Zdjęcia

        • Najsmaczniejszy catering
          • Najsmaczniejszy catering

          • Autorzy: W.Majewska, A.Tęcza, A.Kiwak


            Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mają w okolicy opinię wspaniałych i pomysłowych kucharzy, którzy siekając, przyprawiając, krojąc i gotując wyczarowują dowolne kształty, przedmioty, smaki i potrawy. Impreza odbyła się 9 września 2018 r. Uświetnili ją znamienici goście: Wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski  oraz Renata Szczęch Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uczestnicy Powiatowego Dnia Sportu mieli okazję smakować i podziwiać wspaniałe, bajecznie kolorowe potrawy takie jak: babeczki z musem serowo- koperkowym i  łososiem, rolada szpinakowa, sałatka  brokułowa, sałatki z migdałami, z suszonymi pomidorami i szpinakiem, sałatka egzotyczna z mango i awokado,  łosoś w czarnym sezamie na salsie pomidorowej,  śliwki zapiekane w boczku z sosem tzatziki, deska serów oraz hit imprezy krewetki z musem koperkowym.

            Wszystkie przygotowane potrawy pięknie wyglądały i smakowały wybornie ku radości uczestników i dumie naszych kucharzy.

        • Wsparcie stypendialne
          • Wsparcie stypendialne

          • Autor: I.Pogoda


            Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w okresie od 10 do 21 września 2018 r. prowadził będzie nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu pn. Wsparcie stypendialne uczniów  ponadgimnazjalnych szkół zawodowych – rok szkolny 2018/2019.

            Stypendia w wysokości 4.000 zł (przyznawane na okres 10 miesięcy) będą współfinansowane z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu Państwa i budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.6 Wsparcie stypendialne dla uczniów, Poddziałanie 9.6.2 Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych – szkolnictwo zawodowe.

            Projekt jest skierowany do uczących się w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych uczniów, uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. 


            www.podkarpackie.edu.pl

        • Lotnicy w Weryni
          • Lotnicy w Weryni

          • Autor: St. Olszówka


                Tradycyjnie  na początku września w Kolbuszowej czci się bohaterów dramatycznych wydarzeń, stoczonej w dniach 8-9 września 1939 roku bitwy o Kolbuszową. Niewielu niestety pamięta o lotnikach z Weryni, którzy na początku kampanii wrześniowej z lotniska polowego wykonywali skuteczne loty rozpoznawcze i bojowe.  
            Kiedy Rzeczpospolita Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, w odrodzonym kraju istniały już zalążki polskiego lotnictwa. Biało-czerwona szachownica już wtedy była znakiem rozpoznawczym polskich samolotów bojowych. Pod tym symbolem polscy lotnicy dokonywali rzeczy niezwykłych. W 100-lecie powstania polskiego lotnictwa warto przypomnieć o lotnisku i lotnikach w Weryni. Z tego miejsca wykonano wiele lotów bojowych, podczas których zadano niemieckim najeźdźcom duże straty. W obliczu zbliżającej się wojny, u zaufanych ziemian, szczególnie oficerów rezerwy, lokowano od 1937 r. lotniska polowe. Za dotacje właściciele majątków utrzymywali tereny potencjalnych lotnisk, w stanie nadającym się do natychmiastowego użycia. Taki obiekt, z utajnioną nazwą ,,motyl-
            10”, zorganizowano w Weryni.

               Lotnicy wylądowali w Weryni rankiem 30 sierpnia 1939 roku. 31 Eskadra Rozpoznawcza już 27 sierpnia została przerzucona z lotniska Ławica w Poznaniu do Lwowa a następnie rozkazem Dowódcy Lotnictwa Armii Karpaty w skład, której weszła, została przesunięta do Weryni. Po wylądowaniu obsługa wciągnęła samoloty na linie maskowania wśród drzew parku przylegającego do lotniska. Dowództwo i personel latający zakwaterowano w pałacu hr. Tyszkiewicza, a obsługę techniczną w budynkach folwarku. Stan eskadry wynosił około 40 osób personelu latającego i około 120 żołnierzy obsługi naziemnej.

                Amunicję i bomby ukryto w okolicy kapliczki Jana Nepomucena (zakręt drogi koło parku) na terenie plantacji chmielu. Uruchomiono eskadrową radiostację i kuchnię polową, a wśród personelu naziemnego przeprowadzono pierwsze treningowe czynności przygotowania samolotów do działań bojowych. Lotnicy poznańskiej eskadry ostatnie godziny poprzedzające wybuch wojny spędzali głównie na studiowaniu mapy Podkarpacia - pogranicza słowackiego, czyli obszaru operacyjnego Armii Karpaty, nad którym mieli działać. Eskadrą dowodził kpt. pil. Witalis Nikonow. Na wyposażeniu znajdowało się 9 samolotów PZL-23 ,,Karaś” i jeden samolot RWD-8.

               W chwili wybuchu II wojny światowej, broniąca południowo-wschodnich rubieży kraju Armia Karpaty otrzymała do dyspozycji trzy eskadry lotnicze: 23, 26 i 31-wszą. 31 Eskadra przebywała w Weryni do 4 września, kiedy to została przesunięta na lotnisko Rękawek pod Rzeszowem (okolice Zaczernia). Eskadra powróciła do Weryni 6 września, a już 8 września 1939 r. 31 Eskadra Rozpoznawcza została przebazowana pod Cieszanów na lotnisko Nowe Sioło, skąd latano w kierunku Krakowa i Sandomierza. Podczas lotów rozpoznawczych, prawie każda załoga, wbrew istniejącym zakazom, zabierała bomby w ilości 100 - 200 kg. Do dnia 17 września załogi Eskadry wykonały 48 zadań bojowych (w tym 6 nad terytorium nieprzyjaciela), zrzuciły około 8 ton bomb.

                Drugą eskadrą, która zawitała do Weryni była 23 Eskadra Obserwacyjna działająca w składzie Armii Kraków. 7 września dowódca eskadry otrzymał rozkaz przemieszczenia się na nowe lotnisko w Weryni. Jednak już następnego dnia jednostka zostaje przesunięta dalej na wschód do Medyki.

               W składzie Armii Kraków walczyła także 26 Eskadra Obserwacyjna, której II/26 Pluton przeszedł 7 września pod dowództwo Armii Karpaty i otrzymał rozkaz natychmiastowego przelotu na lotnisko w Weryni. Po nawiązaniu kontaktu z Dowództwem Armii i wykonaniu jednego lotu na rozpoznanie, piloci zameldowali o wykryciu jednostki pancernej zbliżającej się do Kolbuszowej od strony Rzeszowa w związku z tym otrzymali rozkaz natychmiastowego przebazowania do Medyki. Jak się okazało jednostką wykryta przez lotników była kolumna polskiej zmotoryzowanej 10 Brygady Kawalerii płk Maczka.

                Rozpoznawczo-bombowy PZL-23 ,,Karaś” posiadał trzyosobową załogę: pilota, obserwatora-bombardiera i strzelca tylnego. W 1939 był samolotem nienowoczesnym, lecz jeszcze skutecznym. Niestety latał bez osłony i dlatego łatwo stawał się łupem hitlerowców. Choć przestarzały już we wrześniu 1939 roku, to jednak piloci na nich operujący wykonali swoje zadania na więcej niż swoje możliwości. Karasie z 31 Eskadry miały niewielkie szanse w starciach z szybkimi i silnie uzbrojonymi niemieckimi myśliwcami, poza tym podczas lotów na rozpoznanie zazwyczaj obowiązywał zakaz wikłania się w walkę – priorytetem było dostarczenie informacji o pozycji i ruchach sił wroga.

               Przykładem takich działań były loty z Weryni 3 września. Wystartowało wówczas siedem samolotów. Wzięły udział w niezwykle skutecznym bombardowaniu niemieckiej kolumny pancernej na szosie Nowy Targ-Chabówka. Wszystkie załogi biorące udział w tej akcji zostały przedstawione do odznaczenia Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

               Po agresji sowieckiej 17 września resztki eskadr przekroczyły granicę rumuńską. Dla bohaterskich pilotów wojna trwała nadal. Kpt. pil. Witalis Nikonow (zdjęcie) służył w 308 Dywizjonie Myśliwskim "Krakowskim", który stacjonował w bazie RAF Baginton od 25 września 1940 r. do końca maja 1941 r. 11 stycznia 1941 r. w wypadku lotniczym zginęli por. pil. Jerzy Wolski i kpt. pil. Witalis Nikonow. Podczas podejścia do lądowania w bazie RAF Baginton, po powrocie z lotu treningowego, ich Master I (N7955) wytracił prędkość i wpadł w korkociąg, rozbijając się o ziemię.

                Miejscem ich spoczynku (zdjęcie) jest cmentarz przy kościele anglikańskim St John the Baptist (św. Jana Chrzciciela) w Baginton na przedmieściach Coventry.  Na cmentarzu tym spoczywa dziewięciu polskich lotników. Trzech żołnierzy z personelu naziemnego tego dywizjonu zginęło podczas wielkiego nalotu Luftwaffe na Coventry, który trwał około czterech godzin w nocy z 14 na 15 listopada 1940 r. Ślady tego nalotu widać do dzisiaj w ruinach katedry-pomnika (zdjęcia zrobione podczas wycieczki naszych uczniów podczas praktyk w Anglii).

               We wrześniu 1989 roku, w 50-tą rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę została umieszczona na ścianie budynku głównego Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych (wtedy Zespołu Szkół Rolniczych) pamiątkowa tablica. Tablicę ufundowali mieszkańcy Weryni oraz Rzeszowski Klub Seniorów Lotnictwa dla zachowania tamtych  wydarzeń w pamięci pokoleń. Zdjęcia

             

        • Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku
          • Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku

          • Autorzy: A.Fitał, A.Wróbel, A.Kiwak


            Ostatnie dni wakacji przyniosły piękną, słoneczna pogodę. W tych dniach w malowniczych Rozłogach państwa Wesołowskich został zorganizowany I Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku Zapomnianej Kuchni i Obrazów Polskich Ogrodów. Na festiwalu można było zobaczyć wystawy przedwojennego sklepu, kosmetyków przedwojennych dam, zapomnianych roślin ogrodowych, a także skosztować potraw kuchni mieszczańskiej, ziemiańskiej oraz żydowskiej. Potrawy do degustacji przygotowali również uczniowie naszej szkoły. Sałatka ziemniaczana, sałatka brokułowa, śledzie z koperkiem, kapusta ziemniaczana,  ciasta ze śliwkami i jabłkami cieszyły się dużym zainteresowaniem. Gościom Rozłóg smakowały również pieczone na miejscu proziaki, które były podawane z masłami smakowymi, dżemami lub miodem.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia. Zdjęcia

        • Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość
          • Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

          • Autorzy: A.Stąpor, S. Olszówka, K. Wachowska


            Projekty europejskie to niewątpliwie tzw. ,,okno na świat" dla współczesnych uczniów. W ten sposób mogą oni poznawać inne kraje, odkrywać różne kultury, a także doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Dlatego wielkim sukcesem ZSA-E w Weryni jest możliwość realizacji kolejnego już, tym razem pt. Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

            Nabywanie i opanowanie nowych, także tych trudnych sprawności, które zakłada projekt - jak na przykład: kodowanie, robotyka lub druk 3D - jest bardzo poszukiwane na obecnym rynku pracy. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi uczniowie będą mieli okazję nauczyć się tego wszystkiego i w teorii, i w praktyce. Na pewno dzięki takim działaniom lepiej przyswoją język angielski, jak również otrzymają certyfikaty, które umożliwią im łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości.

            W ramach projektu odbędą się cztery spotkania w szkołach partnerskich:

            listopad 2018 – Hiszpania – Girona

            marzec/kwiecień 2019 – Portugalia – Lizbona

            październik 2019 – Polska – Werynia

            kwiecień/maj 2020 – Włochy – Sycylia.

            Każda z zaangażowanych szkół będzie odpowiedzialna za inną dziedzinę. Zgodnie z doświadczeniem i kształconymi kierunkami uczniowie z Hiszpanii będą odpowiedzialni za prototypowanie przy pomocy drukarek 3D, a także tworzenie aplikacji; uczniowie z Portugalii będą odpowiedzialni za kodowanie Arduino; uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni będą uczyć partnerów marketingu i finansów; uczniowie z Włoch będą odpowiedzialni za komunikację i programowanie robotów Lego.

            W każdej placówce, młodzież będzie podzielona na osiem grup. Co ciekawe, jeden uczeń z każdej grupy będzie uczestniczył we wszystkich planowanych mobilnościach. Takie ekipy będą musiały opracować projekt społeczny z wykorzystaniem tych narzędzi, o których uczyli się podczas wyjazdów, czego efektem będą specjalnie stworzone materiały, samouczki i przewodniki.

            Podsumowując, realizacja tego projektu zwiększy szanse uczniów na rynku pracy poprzez zapewnienie szkoleń w dziedzinie kodowania, opracowywania aplikacji i robotyki, poprawi motywację uczniów do nauki czy zmniejszy absencję szkolną. Chcemy także rozwijać u młodych ,,ducha przedsiębiorczości" ucząc jak realizować biznesplan, kształtować umiejętności pracy w zespole, pokazać zalety wspólnego działania.

            Biorąc pod uwagę fakt, że jest to projekt na szeroką skalę, jego realizacja wpłynie na całą społeczność szkolną wszystkich z  czterech zaangażowanych szkół: uczniów, nauczycieli, rodziców, a także niektóre instytucje lokalne.

            Środki  przyznane na realizację projektu dla strony polskiej to 29 296 euro, a całkowita kwota projektu wynosi 123 100  euro.

        • Plan lekcji
          • Plan lekcji

          • Autor: Mieczysław Oślizło

            Nowy plan lekcji na rok szkolny 2018/2019 jest już dostępny na stronie szkoły.

        • Obchody 40-lecia Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej
          • Obchody 40-lecia Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej

          • Autor: B. Sobowska-Rekut, S. Olszówka


            Niewielkie i niepozorne, ale mające ogromne znaczenie dla ekosystemu. Pszczoły, to pracowite owady, które zapylają rośliny. Żyją w rojach i żywią się nektarem kwiatów, pyłkiem, spadzią.  W jednym roju może być od dwudziestu do stu tysięcy owadów: królowa-matka, setki trutni i tysiące robotnic. Robotnice to samice, które nie rozmnażają się, gdyż tylko królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, ciekawostką jest fakt, że nie posiadają żądeł. Rozróżniamy kilka gatunków pszczół, z których najpopularniejszym są pszczoły miodne, które dzielą się między sobą ze względu na swój wiek: królowa pszczół może żyć do 5 lat, robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, a trutnie od 4-5.

            Dzięki nim otrzymujemy  dar natury w postaci miodu, a także inne produkty: wosk, mleczko pszczele, propolis, pierzgę, pyłek kwiatowy i jad pszczeli, które mają szerokie zastosowanie w gastronomiii, medycynie, kosmetologii.

            Rodziny pszczele zamieszkują w ulach. Do wzmacniania ich konstrukcji używają żywic roślinnych zebranych z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew, i roślin zielonych. Substancje te nazwane zostały kitem pszczelim, a ich skład ma lecznicze właściwości w zwalczaniu bakterii, grzybów, wirusów, przyspieszają regenerację tkanek itd.

            Pszczoła może wyprodukować 1/12 łyżeczki miodu. Pszczoły zbieraczki pobierają nektar z kwiatów, dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula. W ulu przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają świeży nakrop w aminokwasy, kwasy organiczne, dalsze enzymy rozkładające wielocukry na cukry proste i roznoszą nektar po wielu komórkach celem jego zagęszczenia. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek, jednocześnie dalej wzbogacany w związki organiczne. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku. W gnieździe u dołu plastrów, w tzw. rodni, pszczoły wychowują czerw, powyżej składają zapasy pyłku i pierzgi. Zapasy miodu pszczoły magazynują w części nazywanej miodnią. Natura nie zna oszczędniejszych budowniczych. Plaster miodu jest najefektywniejszą ze wszystkich struktur, gdyż zużywa najmniejszą ilość wosku przy największej pojemności, jest heksagonem, a kąty między ścianami mają 120 stopni.

            W ciągu ostatnich lat zaobserwowano masowe ginięcia pszczół, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla środowiska, ze względu na ogromną rolę jaką odgrywają w reprodukcji dziko rosnących roślin. Zjawisko to powoduje ogromne straty ekonomiczne w produkcji roślin oleistych, owoców i warzyw.

            W niedzielę 26 sierpnia 2018 r. spotkali się pasjonaci pszczelarstwa z Powiatu Kolbuszowskiego. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kolbuszowej zorganizowało obchody 40-lecia powstania. Pszczelarze i licznie przybyli goście, wśród których było wielu absolwentów naszej szkoły, uczestniczyli w uroczystej Eucharystii. Następnie na czele orkiestry, pocztów sztandarowych pszczelarzy, zebrani przeszli do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Tam odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Wręczono także  nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i fotograficznego „Ludzie i Pszczoły”. Imprezę uświetniał występ Szkoły Muzycznej I stopnia z Niwisk.

            Z okazji Jubileuszu Rejonowego Koła Pszczelarzy zdrowych pszczół i beczek pełnych miodu życzy społeczność ZSA-E w Weryni.

             

        • Witamy uczniów klas pierwszych!
          • Witamy uczniów klas pierwszych!

          • Autor: W.Cesarz


            Gratulujemy wszystkim przyjętym do klas pierwszych w roku szkolnym 2018/2019. Życzymy Wam i sobie od września owocnej współpracy, a na najbliższe dwa miesiące fantastycznych i bezpiecznych wakacji! 

             

            W sekretariacie są do odebrania skierowania na badania lekarskie.

            Przypominamy, tym którzy jeszcze nie donieśli wszystkich dokumentów, o dostarczenie ich do sekretariatu. Są to:

            - dwie aktualne fotografie (podpisane na odwrocie: nazwisko, imię), 
            - karta zdrowia ucznia i karta szczepień,
            - zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w danym zawodzie.

             

            Jeżeli jeszcze nie wybrałeś szkoły i chcesz dołączyć do nas zapraszamy do: Technikum  lub  Szkoły Branżowej I stopnia.  

            Szkolny zestaw podręczników 2018/2019

             

             

        • Piknik w Brzostowej Górze
          • Piknik w Brzostowej Górze

          • Autor: A. Tęcza


            Pierwsza wakacyjna niedziela okazała się niezwykle pracowita dla Dominiki, Kasi i Oli, które wspólnie z Anną Tęczą przygotowały  kolorowe,  owocowo-warzywne stoisko. Dziewczyny od dwóch lat uczą się zawodu technika żywienia i usług gastronomicznych i z dumą reprezentowały szkołę w kolejnym zakątku naszego powiatu, jakim jest Brzostowa Góra. To tutaj, podczas pikniku rodzinnego, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową razem ze swoją opiekunką serwowały szoty warzywne z dipem koperkowym, sałatkę owocową, desery, barwne dekoracje z owoców i warzyw oraz fondue czekoladowe z owocami.

            Serdecznie dziękujemy uczennicom za pomoc i ogromne zaangażowanie! Zdjęcia

        • Lat pięćdziesiąt przeleciało
          • Lat pięćdziesiąt przeleciało

          • Autor: St. Olszówka


            Znów przyjechali na kolejny Zjazd Koleżeński Absolwentów Technikum Rolniczego w Weryni, by jeszcze raz, wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość. To było prawdziwe święto wspomnień absolwentów - przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek i nauczycieli. Nie obyło się bez łez i wielkich wzruszeń. Spotkanie przypomniało to, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia.

            Na początek udali się na kolbuszowski cmentarz parafialny, gdzie pokłonili się przy grobach tych, co pozostawili w nich niezatarty ślad swojego istnienia. Mają to szczęście być jeszcze raz ze sobą, pomodlić  się i zapalić znicz za swoich kolegów i profesorów, którzy już tego zrobić nie mogą!

            Minęło już 50 lat od ich matury. W większości są już stypendystami ZUS. Tuż po maturze dostawali nakazy pracy i wyjeżdżali, często aż na przeciwny kraniec Polski. Wielu z nich, po rocznych przymusowych stażach, już tam zostało. Byli w wojsku, kończyli studia, ciężko pracowali. Z upływem czasu niektórzy pojechali za wielką wodę, inni wrócili. 50 lat to dwa pokolenia, mają już wnuki (wiele wnuków).

            Msza święta odprawiona przez księdza Lucjana Szumierza -  proboszcza Kolegiaty Kolbuszowskiej, na chwilę tylko, wyciszyła rozmowy i wzruszyła.

            Do pamiątkowego zdjęcia stanęło 36 absolwentów z klasy Va i Vb. Zapisanych w dzienniku było ich 68. Część nie przyjechała, wielu odeszło do Pana.

            Później, dobry sponsor, zafundował biesiadę w zajeździe ,,Rozłogi”. Nastąpił powrót do tego, co w pamięci ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia. Pałac Tyszkiewiczów nazywają ,,naszym internatem”, wspominają wychowawców Kazimierza Skowrońskiego i Wenancję Górkę. Przypominają zabawne zdarzenia, swoje szkolne kłopoty, miłości, profesorów. Pamiętają z najmniejszymi detalami zdarzenia, swoje oceny, klasówki, zawody sportowe, olimpiadę wiedzy rolniczej, zjazd absolwentów w 1966 r. i wiele innych. Opowiadają jak dziewczyny z internatu musiały, już przygotowane do snu, pójść do dojenia krów, bo ,,dojarka się zepsuła”. O swoich nauczycielach mówią tylko dobrze. Mają swój obraz tamtej rzeczywistości i nic już tego nie zmieni!

            Chcieli opowiedzieć sobie całe życie, ale to przecież w sumie ponad 1500 lat :). Za mało czasu, by to zrobić na jednym spotkaniu, umówili się na następne zjazdy absolwentów.

            Jako obecny dyrektor ich szkoły wraz kierownikiem internatu Franciszkiem Batorym i  profesorem Wojciechem Wilkiem miałem niezwykły honor i zaszczyt witać, spotykać i gościć na jubileuszu rocznika 1968. To co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nimi. Mam zaproszenie na ich kolejny zjazd. Dziękuję!  Zdjęcia

        • Ku uciesze uczniów ale i nauczycieli
          • Ku uciesze uczniów ale i nauczycieli

          • Autorzy: St.Olszówka, I.Pogoda


            Koniec czerwca wszystkim uczniom kojarzy się z finałem roku szkolnego. Właśnie wtedy mija czas obowiązkowego pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, a zwieńczeniem całorocznej pracy są świadectwa. Te z wyróżnieniem wręczane były uczniom ZSA-E w Weryni przez dyrektora Stanisława Olszówkę podczas uroczystej akademii. Natomiast kandydat do Stypendium Prezesa Rady Ministrów - Konrad Świątek (1ez), dyplom wraz z gratulacjami otrzymał od wicestarosty Powiatu Kolbuszowskiego - Wojciecha Cebuli.

            Zebrani usłyszeli od dyrektora szkoły obietnicę, że przez najbliższe dwa miesiące nie będzie klasówek, sprawdzianów, porannego wstawania i zadań domowych, ponieważ nadszedł radosny czas swobody i wypoczynku.

            W dalszej części przemówienia dyrektor poinformował, iż rok szkolny 2017/2018 rada pedagogiczna uważa za udany.

            Dlaczego?

            Powiększyliśmy bazę materialną o pracownię żywienia, językową i komputerową. Biblioteka wzbogaciła się o nowe, ciekawe pozycje wydawnicze. Wielu spośród Was w trakcie roku wyjechało na staż za granicę. Bardzo dobrze zdawaliście egzaminy zawodowe.

            Na zakończenie dyrektor skierował podziękowania do uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę podczas konkursów, olimpiad i zawodów sportowych, chlubnie zapisując się na kartach historii. Słowa uznania usłyszeli także nauczyciele i pracownicy szkoły.

            Dzień 22. czerwca 2018 r. z pewnością zapamiętają uczniowie klasy 3-ciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jako ostatni spędzony w tutejszej szkole. Do nich Stanisław Olszówka powiedział: Drodzy Absolwenci! Życzę Wam, abyście  w pracy/kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, odnaleźli nowych kolegów, a nawet przyjaciół oraz - co również bardzo ważne - spotkali życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli/pracodawców. Życzę, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Wam - młodym ludziom, wstępującym w dorosłość życzę, abyście czuli się potrzebni tu, w kraju, bądź w Europie. Życzę pomyślności i wyrażam przekonanie, że nie zawiedziecie. Życzę powodzenia!

            Wszystkim zebranym i sobie życzę, aby czas wolny przysporzył nam sił i zapału do zmagań w nowym roku szkolnym. Bądźmy radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący i ostrożni. Do zobaczenia 3 września! Zdjęcia

        • Laureatki ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasi sąsiedzi - Żydzi"
          • Laureatki ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasi sąsiedzi - Żydzi"

          • Autorzy: P.Gielarowska, B.Olszówka, B.Sobowska-Rekut


            Nasi uczniowie mają wiele talentów i pasji. Jednak nie sztuką jest je mieć, sztuką jest je umieć dobrze wykorzystać. Udało się to Brygidzie Bujak, Patrycji Gielarowskiej i Justynie Witas, które połączyły swoje zdolności i nagrały film! Nasze dziewczyny wzięły udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. Zajęły w nim III miejsce! To ogromny sukces! Wcześniej jednak, aby móc uczestniczyć w etapie ogólnopolskim, musiały przejść etap wojewódzki, w którym zajęły I miejsce uzyskując 50 pkt. Film ukazuje miejsca w Kolbuszowej, związane z kulturą i życiem Żydów, tj. synagogę, cmentarz żydowski. Celem konkursu było m.in. przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej, popularyzowanie wiedzy na jej temat i funkcjonowanie sztetli (małych miasteczek zamieszkiwanych przez społeczność żydowską) na terenie Polski przed wybuchem II wojny światowej, w tym życia codziennego, aktywności społeczno-gospodarczej i kultury. Dziewczęta wykazały się pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia filmu. Tytuł filmu ,,Menora” pochodzi od nazwy  świecznika, który jest jednym z najważniejszych symboli kultury żydowskiej.

            Autorki w swojej pracy umiejętnie wkomponowały fragmenty historycznego dokumentalnego filmu z 1929 r. ukazującego zaginiony przedwojenny świat społeczności polsko–żydowskiej żyjącej w Kolbuszowej.

            W ostatnią sobotę 16.06 2018 r. udały się na finał do Chmielnika koło Kielc, aby odebrać zasłużoną nagrodę. Sukces naszych uczennic jest tym większy, że na konkurs nadesłano 155 prac z 12 województw.

            Przypominamy, że jest to już drugi sukces ogólnopolski tego zespołu. W 2017 roku zajęły również 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie  IPN-u pt. ,,Ród Tyszkiewiczów”, w którym omawiają kolejny nieistniejący świat polskich ziemian zniszczony przez II wojnę światową i komunistów. Autorki filmów lubią poruszać trudne tematy naszej historii. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów. Może któraś z nich zostanie kiedyś profesjonalnym twórcą filmów i scenariuszy?....

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub
        17 227 13 32
        numery wewnętrzne:
        101 sekretariat
        103 dyrektor
        105 zastępca dyrektora
        107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501
        36-100 Kolbuszowa


        Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz
        zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk
        beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg
        elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca:
        Powiat Kolbuszowski
        ul. 11-go Listopada 10
        36-100 Kolbuszowa
        NIP 814-15-73-682

        Odbiorca:
        Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
        Werynia 501
        36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie