Każda rocznica cieszy i napawa dumą a 75 lat nieprzerwanej działalności jest szczególną okazją do świętowania. Taki jubileusz Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni był wyjątkową okazją do spotkania się, wspominania i poznawania szkoły na nowo, po wielu często latach nieobecności. Dnia 24 września 2021 roku w murach szkoły spotkali się jej Absolwenci, pracownicy, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Powiatu, Kuratora by uhonorować wszystkie lata pracy szkoły. Uroczystości rozpoczęły o godzinie 10 Mszą Świętą koncelebrowaną przez księży będących bądź jej absolwentami , katechetami, bądź sympatykami. Eucharystii przewodniczył ksiądz Józef Opaliński, obecny był ksiądz Jan Niemiec, Lucjan Szumierz – Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Zachód, oraz Proboszcz Parafii Werynia Jarosław Depczyński.
We wzruszających słowach kazania ksiądz Dziekan przypomniał historię Szkoły podkreślając jej rolę w kształtowaniu postaw, charakterów, kwalifikacji i świadomości uczniów. A było tych absolwentów niemal 12 tysięcy. Ale jak mówił, to nie tylko bezduszna liczba, to 12 tysięcy ludzkich losów, życiorysów, indywidualnych radości, smutków, porażek i sukcesów. I u podstaw tych zawiłych życiorysów jest szkoła, jej nauczyciele, pracownicy, którzy niestrudzenie, przez lata szlifują te ludzkie charaktery by dorosły, stały się odpowiedzialne i mądre. Taką pracę wykonywało 8 dyrektorów tej szkoły, wszyscy pedagodzy, pracownicy obsługi i dziś możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Wykształciliśmy wybitnych absolwentów, którym dziękujemy za pamięć o szkole i miłe słowa wdzięczności wypowiedziane z okazji jubileuszu przez prof. dr hab. inż. Piotra Micka, dr hab. Ryszarda Katę, prof. dr hab. inż. Józefa Gorzelanego oraz dr hab. Piotra Gorzelanego.
Dziękujemy również za pamięć i życzliwość Wicestaroście Powiatu Kolbuszowskiego Panu Wojciechowi Cebuli, Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Mieczysławowi Burkowi, Sekretarzowi Gminy Kolbuszowa Panu Krzysztofowi Matejek, przedstawicielowi Podkarpackiego Kuratora Oświaty Panu Dariuszowi Bździkotowi, oraz profesorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego Panu dr hab. Waldemarowi Grzegorzewskiemu. Dziękujemy również za życzenia przesłane Nam od Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Pani Ewy Draus oraz Posła na Sejm RP Pana Zbigniewa Chmielowca.
Serdeczne podziękowania należą się też przedsiębiorcom z powiatu kolbuszowskiego oraz przedstawicielom firmy IBG Instalbud z Rzeszowa, którzy wspierają szkołę w jej działaniach.
Przemówienia i podziękowania były elementem uroczystego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Wachowskiej. Nostalgiczno-refleksyjne wspomnienia, przywoływane z kart książki „Powrócisz tu” niejednokrotnie wywoływały uśmiech wzruszenia na twarzach absolwentów i nauczycieli emerytów. W programie artystycznym uczestnicy projektu pt. "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" wykorzystując fotorelację przedstawili krok po kroku jak wyglądała ich praktyka zawodowa w Walencji w ramach programu POWER. Szczegółowo omówili jakich umiejetnośći zawodowych nauczyli się podczas tego pobytu oraz jakie ciekawe miejsca zwiedzili. Uczniowie powiedzieli, czym był dla nich wyjazd i w jaki sposób wpłynął na ich obecne postrzeganie kultury pracy oraz znaczenie nauki języków obcych. Uczestnicy projektu doceniają starania szkoły w zakresie kształcenia zawodowego, gdyż jest to niewątpliwie atutem tej placówki. Zachęcają swoich kolegów do udziału w projektach unijnych i do nauki języków obcych.
Około godziny 13 szanowni goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad przygotowany przez uczniów ZSA-E w Weryni pod nadzorem Pań Wioletty Majewskiej, Anny Tęczy oraz Zofii Łuszcz. Na przepięknie udekorowanych stołach królowały typowo polskie potrawy: rosół z makaronem, ziemniaki, schab pieczony w sosie aksamitnym w towarzystwie surówek z buraczków i selera.
Smaczne potrawy i miłe towarzystwo powodowały, że rozmowom i wspomnieniom nie było końca. W wypowiedziach przywoływano obraz szkoły sprzed lat, konfrontując go ze współczesnością. I niejeden raz z żalem wyrażano opinię, że w przeszłości uczniowie nie mieli tylu możliwości rozwoju w trakcie dodatkowych kursów czy praktyk zagranicznych. I jeśli mimo tych ograniczeń nasi absolwenci tak wspaniale radzą sobie w życiu to czego dokonają obecni uczniowie.
Przekonamy się o tym w trakcie kolejnych jubileuszy szkoły.
Autor: A.Kiwak
28.09.2021