10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Obchodzony od 1992 roku został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, która już wtedy zauważyła, że wiele czynników, które nas otaczają wpływa na pogarszanie się dobrostanu psychicznego ludzkości. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej.
Przykładowo depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Skala problemu zobowiązuje nas wszystkich do troski o psychikę – swoją i młodszych pokoleń.
W Zespole Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni także zwróciliśmy uwagę na dobrostan psychiczny każdego człowieka. Tegoroczne hasło każe nam zwrócić baczniejszą uwagę na zdrowie psychiczne w miejscu pracy. Według badań co czwarty Polak każdego dnia w pracy odczuwa stres. To może prowadzić do wypalenia zawodowego i skutkować częstszymi zwolnieniami, także z powodu uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Także młodzi idąc szybko do pracy, przeżywając zderzenie z realiami rynku pracy, nierzadko są przygnębieni i zestresowani. Dobrze, żeby spotkali się wtedy z życzliwością i wsparciem. Z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego powstała w naszej szkole okolicznościowa gazetka, a wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali wskazówki, jak w sposób podstawowy zadbać o siebie i innych. Zachęcamy do korzystania z nich na bieżąco, każdego dnia!
W dystrybucję materiałów zaangażował się uczeń III k-d Szymon Mytych. Serdecznie dziękuję za pomoc!
Autor: M. Szpyt, psycholog szkolny.