Zapachniało świętami
Autor: M.Banaś
Zapachniało pierniczkami, zapachniało lasem. Zielone gałązki jodły przyprószone śniegiem teraz wystrojone są w kolory złota, srebra i czerwieni. Dumnie prezentują błyszczące bombki, smukłe świeczki, kolorowe kokardy. Za sprawą uczniów stały się teraz najważniejsze, najładniejsze. We wspaniałej atmosferze, gdzie królowały radość i życzliwość, młodzi ludzie z pasją oddali się temu, co kochają najbardziej: tworzeniu. Zdjęcia
Złote chłopaki!
Autor: B.Sobowska-Rekut
Z dumą informujemy, że uzdolniony, młody sportowiec Paweł Pleban - ekonomista z klasy pierwszej zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów. Wywalczył go w kategorii do 59 kg, a także ustanowił nowy rekord Polski w martwym ciągu - 183,5 kg. To nie koniec jego sukcesów, w kategorii seniorskiej zajął drugie miejsce. Trzeba również podkreślić, że jego drugim trenerem jest Mariusz Brito (m.in. dwukrotny Mistrz Polski w trójboju siłowym, brązowy medalista Mistrzostw Świata w trójboju siłowym) - absolwent naszej szkoły. Życzymy im dalszych sukcesów i kolejnych medali.
Zdjęcie ze strony: https://www.korsokolbuszowskie.pl/kat-154,a,4009,studio-mocy-przywiozlo-z-mistrzostw-polski-16-meda.html
Ruch to zdrowie
Autor: M.Laube-Skowrońska
Na ruch, ruch, ruch jest dzisiaj wielka moda, więc ćwicz, ćwicz, ćwicz - to dobre jest dla zdrowia! Wiedzą o tym uczennice ZSA-E w Weryni i chętnie angażują się w różnego rodzaju imprezy sportowe. Tym razem wzięły udział w zawodach powiatowych w koszykówce. Dziewczęta reprezentowały nas w następujacym składzie:
1. Anna Michałek
2. Klaudia Żarkowska
3. Edyta Tylutka
4. Wiktoria Żuchowska
5. Magdalena Dziuba
6. Małgorzata Dziuba
7. Sylwia Motyl
8. Faustyna Wojdyło Zdjęcia
Wymień się - książka za książkę
Autor: B.Sobowska-Rekut
Zapraszam wszystkich do światecznych porządków w domowych biblioteczkach i wzięcia udziału w akcji pt. Wymień się - książka za książkę. Masz w domu książkę i jest Ci ona niepotrzebna, to przynieś ją do biblioteki i weź w zamian inną. Książki do wymiany będą w wyznaczonym miejscu.
Ród Tyszkiewiczów z Weryni w XIX wieku
Autor: I.Pogoda
Zapraszamy do lektury książki opisującej dzieje Rodu Tyszkiewiczów. Autor - Joachim Popek wyszedł daleko poza lokalną przestrzeń życia codziennego przedstawicieli rodziny. Prześledził ich obecność i wpływ na niezwykłe wydarzenia: powstania narodowe, organizację struktur emigracyjnych w Belgii oraz działania na szczeblu rządowym i samorządowym w monarchii habsburskiej. Tajemnice XVIII i XIX-wiecznych rękopisów przerodziły się w zwartą historię galicyjskiej rodziny ziemiańskiej w pełnej krasie – blasków i cieni życia rodzinnego, gospodarczego, politycznego i społecznego.
Łyżwiarskie szlify
Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak
Jak nie wycieczka rowerowa to wyjazd na lodowisko do Dębicy. W szkole zawsze coś się dzieje, a my dzięki temu mamy możliwość pojeździć na łyżwach na krytym lodowisku w Dębicy. Dnia 11.12.2018 roku uczniowie klas pierwszych pokazali swoje niesamowite umiejętności w kręceniu piruetów, zwrotów i jeździe tyłem do przodu. Co prawda większość z tych figur nie była zamierzona, ale było dzięki temu zabawnie, wesoło i beztrosko. Czekamy na kolejną możliwość jazdy na łyżwach. Przed lodowiskiem zwiedzaliśmy Regionalne Muzeum w Dębicy, w którym oprócz stałej wystawy była także nowa wystawa poświęcona 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zdjęcia
Mikołajkowy maraton piernikowy
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
Setki udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo pozytywnych emocji – to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 7 grudnia 2018 roku w naszej placówce. Tym razem atmosferę świąt mogli poczuć uczniowie klasy I w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, bo to właśnie dla nich zorganizowano maraton pierników. Głównym celem imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji oraz poznanie zasad dekorowania, zgodnie z najnowszymi trendami cukierniczymi.
Poniżej sprawdzony przepis na pierniki zwykłe:
Składniki na ciasto:
ok. 1,4-1,6 kg mąki,
400 g miodu,
400 g cukru pudru,
2 jaja,
1 margaryna,
10 g sody,
10 g proszku do pieczenia,
160 g mleka,
1 opakowanie przyprawy do piernika,
2 łyżki kakao i 2 łyżki cynamonu,
kilka kropel olejku pomarańczowego,
papier do pieczenia.
Składniki na lukier:
200 - 450 g cukru pudru (ewentualnie kilka łyżek wody gdy będzie gęsty),
2 białka jaja.
Wykonanie ciasta: przyprawy, miód i cukier puder ogrzać w garnku. Mąkę przesiać z proszkiem i na stolnicy posiekać razem z margaryną i jajami. W mleku rozpuścić sodę. Ogrzaną mieszaninę miodowo-cukrową oraz mleko z sodą dodać do składników na stolnicy. Wyrobić na jednolitą masę, schłodzić w lodówce przez 2 godziny. Rozwałkować ciasto na grubość ok. 1 cm i wycinać ciasteczka. Piec w temperaturze ok. 190-200 C przez 10 minut. Gotowe pierniki udekorować kolorowymi lukrami.
Wykonanie lukru: białka jaja wymieszać z cukrem pudrem za pomocą miksera, podzielić do miseczek, dodać barwniki spożywcze, wymieszać i dekorować ciastka za pomocą woreczków strunowych. Zdjęcia
Kiermasz pierniczków
Autor: A.Biestek
Szkolne Koło Caritas organizuje kiermasz pierniczków, które są jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Udekorowane lukrem pierniczki, o różnorodnych kształtach i wzorach będzie można nabywać 11 i 12 grudnia 2018 r. (wtorek-środa) lub do wyczerpania zapasów. Sprzedaż ich odbędzie się na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Uzyskane fundusze z akcji SKC przekaże osobom potrzebującym lub znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy za wsparcie!
Przedszkolaki w kolorowym świecie pierników
Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak
W pierwszy poniedziałek grudnia zapachniało cynamonem, imbirem, kardamonem i goździkami, głównie za sprawą maluchów z Publicznego Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej. Nasza młodzież uczyła dzieci dekorowania świątecznych pierniczków. Warsztaty kulinarne przebiegały w niezwykle miłej i słodkiej atmosferze, gdyż przedszkolaki uczyły się jak wyciskać lukier, aby można było uzyskać ciekawe dekoracje. Niestety dzieci nie zdołały pochwalić się swą pracą rodzicom, gdyż pyszne i bajkowo kolorowe pierniczki za bardzo kusiły. Dzieci ze smakiem je zjadły. Smacznego. Zdjęcia
X Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
Autor: K.Wachowska
Reprezentanci wszystkich klas z naszej szkoły walczyli wczoraj o tytuł ,,Mistrza ortografii" i ,,Znawcy poprawnej polszczyzny". Dyktando jak zwykle było nie lada wyzwaniem, bo takie słówka jak: jerzyk i jeżyk, czy rzęst, chyżo, hol, ceglastoczerwony, boazeria przysporzyły trochę kłopotów. Natomiast tegoroczny test językowy zwracał uwagę na poprawność związków frazeologicznych, na prawidłową budowę zdań, semantykę i fleksję.
Lista zasłużonych
Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:
I miejsce Konrad Świątek
II miejsce Agnieszka Pomykała
III miejsce Kamila Lewicka
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymuje Monika Dziedzic
II miejsce Konrad Świątek
III miejsce Kinga Maciąg Zdjęcia