Boże Narodzenie 2024
- 46
Życzenia
Życzenia świąteczne
- 6
Integracja klasy 3 az
W ubiegły piątek klasa 3 az miała okazję zapoznać się z ciekawą wystawą malarstwa Łukasza Dublańskiego "Atlas snów" w Galerii Miejskiej w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej kolbuszowskiej biblioteki. Kolejnym punktem było wyjście na kręgle. Wspólne klasowe wyjście było okazją do nieco luźniej spędzonego dnia łącząc aktywność fizyczną i kontakt z kulturą oraz lepszej integracji klasy.
Plan lekcji
Nowy plan lekcji obowiązujący od 16.12.2024 r. jest już dostępny na stronie.
Książka na weekend
Wołanie kukułki - Robert Galbraith
Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod balkonem jej londyńskiego apartamentu. Policja stwierdza samobójstwo, lecz brat ofiary nie wierzy w tę wersję i zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli to dla detektywa szansa na odbicie się od dna, ale im bardziej wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.Wołanie kukułki to wciągająca klimatyczna powieść zanurzona w londyńskiej atmosferze spokojnych uliczek Mayfair, ciasnych barów East Endu i tętniącego życiem Soho. Książka otwiera cykl kryminałów z Cormoranem Strikem. Robert Galbraith to pseudonim J.K. Rowling.-----------------
Dobra matka - Małgorzata Rogala
Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności?W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”.Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością…Intrygujący i niezwykle wciągający kryminał, od którego trudno się oderwać.Autor: B.Sobowska-Rekut
Źródło: Dobra matka - Małgorzata Rogala | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny
Wigilia bez plastiku
Kiermasz pierników
W najbliższy piątek 13.12.2024 na długiej przerwie odbędzie się kiermasz pierników w ramach działań Szkolnego Koła Caritas. Zapraszamy - sprzedaż odbędzie się na korytarzu przy głównym wejściu. Koszt pierników od 1 zł wzwyż w zależności od wielkości i dekoracji.
Informacja
Pierniki i bajki
- 44
11 grudnia 2024 odbyły się kolejne warsztaty dekorowania tradycyjnych pierników, tym razem skierowane dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Nasi uczniowie z klasy 2 ez pomagali ok 100 dzieci z klas 1-3 pracować nad wymyślaniem ciekawych dekoracji piernikowych. Dzieci z wielkim entuzjazmem i ciekawymi pomysłami dekorowali swoje wymarzone ciastka, a niektórzy zadbali o to aby na ich ciasteczkach były lukrowe dedykacje dla bliskich osób. Podczas warsztatów została przygotowana także wystawa pierników. W nawiązaniu do wystawy piernikowej przypomniano dzieciom bajkę o Jasiu i Małgosi, która była inspiracją do tej wystawy.
„….Kiedy dzieci się zbliżyły, ujrzały, że chatka zbudowana była calutka z chleba i pokryta ciastem; szyby zaś były z cukru.
— Chodź tu — rzekł Jaś — teraz możemy się posilić. Ja zjem sobie kawałek dachu, a ty skosztuj może słodkiej szybki. I chłopczyk wspiął się na palce, ułamał kawałek smacznego dachu, a dziewczynka poczęła chrupać szybę. Nagle z chatki odezwał się głos: Chrupu, chrupu, chrupu, chrupki, kto przyszedł do mej chałupki?
A dzieci odparły: To wiaterek z nieba, Z błękitnego nieba! I jadły dalej. Jaś, któremu zasmakował dach, ułamał sobie spory kawał, a Małgosia wyjęła całą szybkę z okna i, siadłszy, chrupała ją z apetytem. ...”
Autor: A. Tęcza, A. Wróbel
Warsztaty
- 13
Pozdrowienia od Mikołaja
- 24
Oszczędzamy i pomagamy
Tydzień Oszczędzania, organizowany w naszej szkole, był nie tylko okazją do promowania odpowiedzialnego gospodarowania finansami, ale też do wsparcia potrzebujących. Jego zwieńczeniem była wizyta w Przytulisku dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej, gdzie trójka uczniów przekazała zakupioną karmę i potrzebne materiały dla zwierząt.
Spędzając czas z młodymi pieskami podczas ich socjalizacji, uczniowie doświadczyli, jak małe gesty mogą przynosić wielkie zmiany. Cała akcja udowodniła, że dzięki drobnym gestom można zrobić coś naprawdę wyjątkowego. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie!
Autor: Irmina Piłat
Kacper Ozimek finalistą Olimpiady wiedzy z zakresu bhp
- 1
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie, odbył się 6 grudnia 2024 r. finał wojewódzki Olimpiady wiedzy z zakresu bhp w rolnictwie indywidualnym. Najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół, reprezentowali zespoły poszczególnych powiatów województwa podkarpackiego w finale wojewódzkim.
Celem konkursu jest propagowanie idei bezpieczeństwa i higieny pracy a w szczególności: bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń technicznych, zapobiegania wypadkom przy pracy oraz pogłębianie znajomości z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
W bieżącym roku była to już XXVI edycja tej olimpiady, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na swoją tematykę i bardzo cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.
Zakres tematyczny wiedzy jaką wykazywali się tegoroczni finaliści obejmował:
-zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach
-wiadomości z zakresu głównych zagrożeń występujących w gospodarstwach
-przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy
-zakresy działań PIP i KRUS
Powiat kolbuszowski reprezentował uczeń klasy czwartej Technikum z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Kacper Ozimek, który zajął czwarte miejsce w województwie podkarpackim.
Organizatorami Olimpiady oraz fundatorami cennych nagród byli: Państwowa Inspekcja Pracy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podkarpacka Izba Rolnicza, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski i Wojewoda Podkarpacki.
Uczniów do konkursu przygotowuje nauczyciel Bolesław Krzysztofiński, specjalista ds. bhp w szkole. Tegoroczny finalista Kacper Ozimek za zajęcie 4 miejsca otrzymał: dyplom, wyróżnienie od wojewody i od sponsorów nagrody.
Autor: Bolesław Krzysztofiński
Zbiórka żywności dla potrzebujących przez Caritas
- 8
Od kilku lat nasza szkoła, we współpracy z Caritasem, organizuje akcje charytatywne, mające na celu wsparcie osób potrzebujących w naszej parafii pw. Wszystkich Świętych. W tym roku, jak i w poprzednich latach, organizowaliśmy zbiórkę żywności, której celem było zapewnienie wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.
6 i 7 grudnia 2024 roku w sklepie Biedronka na ul. Ks. Ruczki 1a miała miejsce coroczna zbiórka produktów spożywczych. Wolontariusze z Weryni, w tym Magdalena, Malwina, Julia oraz Krystian, pełnili dyżury, dbając o to, aby żywność trafiła do osób, które jej najbardziej potrzebują. Dzięki ich zaangażowaniu oraz hojności osób, które odwiedziły sklep, udało się zebrać znaczną ilość produktów, które zostaną przekazane rodzinom z naszej parafii.
W tym roku szczególnym celem zbiórki było zapewnienie potrzebującym produktów, które będą mogły zostać wykorzystane do przygotowania potraw wigilijnych. Dzięki darom zebranym w Biedronce, obdarowane osoby będą miały szansę cieszyć się spokojną, pełną nadziei Wigilią, dzieląc się wspólnym posiłkiem.
Autorzy: Magdalena Ligęza oraz Malwina Urban
Sesja zdjęciowa z Mikołajem
Ekonomiści i terminale na Uniwersytecie Rzeszowskim
- 6
W ramach współpracy ZSA-E i Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniu 28.11.2024 r, uczniowie klasy pierwszej w zawodzie technik ekonomista i technik eksploatacji portów i terminali uczestniczyli w warsztatach ekonomicznych. Opiekunem spotkania był dr Piotr Cyrek. Jednym z punktów warsztatów było spotkanie z absolwentem ZSA-E w Weryni z dr hab. Ryszardem Kata prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jest dyrektorem Instytutu Ekonomii i Finansów.Spotkanie z nim było nie tylko interesujące, ale również inspirujące, ponieważ dzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy akademickiej. Jednym z prelegentów była dr Jagoda Żurek, która udzieliła nam praktycznych porad na temat planowania budżetu domowego. Dzięki zdobytej wiedzy możemy lepiej zarządzać pieniędzmi i podejmować świadome decyzje finansowe. Wykład dał nam narzędzia do lepszego gospodarowania swoimi środkami. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zwiedzić kampus, zobaczyć nowoczesne sale wykładowe, laboratoria oraz bibliotekę. Wyjazd na uczelnię to cenna lekcja na temat dalszego wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Wycieczka była również świetną okazją do integracji uczniów z różnych specjalności, co pozwoliło nam wymienić się spostrzeżeniami i zainspirować się do dalszego rozwoju.
Autor: Wilk Stanisław
Zaproszenie do udziału w konkursie
Świąteczne prośby
W tym roku konkurs „List do świętego Mikołaja” cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ otrzymaliśmy aż 30 listów! Redakcja szkolnej gazetki „Wydarzenia” miała naprawdę ciężki wybór. Wszystkie prace były oryginalne oraz zachwycały pomysłowymi elementami graficznymi. Każdy z nich był wyjątkowy, inny w swoim rodzaju….
Jednak komisja konkursowa po długich naradach wybrała najciekawsze prace:
I miejsce: Malwina Urban (2ez), Julia Jurkowska (2 ez)
II miejsce: Gabriela Sadecka (2at), Natalia Słabicka (4et)
III miejsce: Magdalena Ligęza (2ez), Gabriela Mazur (3et), Julia Trzcińska (4et)
Wyróżnienia: Emilia Dragan (4az), Julia Płaza (4et)
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału.
Niech św. Mikołaj spełni wszystkie nadesłane życzenia i marzenia!!!
Autorzy: Martyna Jagodzińska i Weronika Fitał
Paczuszka dla maluszka
Rusza kolejna edycja akcji „Paczuszka dla maluszka”. Od 2 grudnia można wesprzeć dzieci i matki z Domu Samotnej Matki w Rzeszowie.
Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy znajdują się:
- chemia gospodarcza (płyny do podłóg, środki czystości),
- kosmetyki dla dzieci i kobiet (chusteczki, pieluchy, szampony),
- żywność dla dzieci (kaszki, desery, mleko modyfikowane Bebiko, Nan, Bebilon 2,
- produkty spożywcze (dżemy, kawa, herbata, płatki),
- tekstylia i akcesoria dziecięce (nowe kołdry, poduszki, butelki).
Zbiórka prowadzona jest w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej przy ul. Piłsudskiego 7, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
Aktualności