Autor: Szymon Zieliński
Z ukłonem dla Kobiet
8 MARCA
Plan lekcji
Nowy plan lekcji obowiązujący od 06.03.2023 r. jest już dostępny na stronie.
Rekolekcje
- 56
Wielki Post jest zaproszeniem dla każdego z nas, aby z Jezusem wyjść na pustynię swojego serca. Jezus chce do nas mówić o swojej miłości. Niestety współczesny świat tak głośno krzyczy, że czasami nie słyszymy tej Dobrej Nowiny, dlatego zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli na rekolekcje szkolne, które odbędą się 6-7 marca 2023 r. w Kościele w Weryni. Gromadzimy się w Kościele o godzinie 8.30. W poniedziałek rozpoczynamy od konferencji i adoracji a we wtorek w programie konferencja, czas na spowiedź i Msza Święta. Rekolekcje poprowadzi Ks. Arkadiusz Puzio, ceniony rekolekcjonista dla dzieci i młodzieży. Przyjdź. Jezus Cię zaprasza.
Autor: ks. Mariusz Uryniak
Turcja - wspaniały kraj sułtanów
- 104
Wszyscy uczestnicy mobilności zdołali się już zaaklimatyzować w tureckiej rzeczywistości, więc pełni sił i energii zabraliśmy się za pracę w ramach projektu „MP Health Direct: Mental and PhysicalHealth Direct”, czyli „Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne”. Wzięliśmy udział w wykładzie na temat wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne młodzieży. Dowiedzieliśmy się, jak ćwiczenia fizyczne i odżywianie oddziałują na zdrowie psychiczne. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których uczyliśmy się redukować stres za pomocą ćwiczeń oddechowych. Dzień zakończyliśmy spacerem i kolacją nad jeziorem Küçükçekmece.
W środę nasze działania edukacyjne miały miejsce w Kemerburgaz Adventure Park. Jest to największy park rozrywki i aktywności na świeżym powietrzu w Turcji. Mieliśmy okazję do uprawiania sportu i wypoczynku w zgodzie z naturą, z dala od zgiełku miasta.
Czwartek dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń i emocji. Celem naszej wycieczki był Półwysep Historyczny, gdzie znajdują się największe zabytki i atrakcje orientalnej metropolii, na czele z meczetami, muzeami, podziemnymi cysternami, pałacami i bazarami. Zwiedziliśmy meczet Hagia Sophia, który w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego stanowił najważniejszą świątynię oraz miejsce koronacji cesarzy bizantyjskich. Budowla jest uznawana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery. Nieopodal znajduje się Błękitny Meczet,będący XVII-wieczną świątynią muzułmańską, z sześcioma strzelistymi minaretami. Jego ściany zdobi 21 tysięcy płytek fajansowych z manufaktur w İzniku,skąd pochodziły najpiękniejsze wyroby ceramiczne w całym imperium. Ich utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była Cysterna Bazyliki, zwana również Pałacem Jerebatan. Jest to podziemny zbiornik wodny zbudowany dla bizantyjskiego cesarza w VI wieku, aby zaopatrywać w wodę pałac w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. Komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, zrobiła na nas ogromne wrażenie.
Udało nam się także zwiedzić Pałac Topkapı, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Składa się z czterech dziedzińców oraz haremu, zamieszkiwanego przez sułtańską rodzinę. Warto dodać, iż przechowuje się tam relikwie muzułmańskie, m.in. płaszcz proroka Mahometa, jego miecze oraz łuk.
Następnie udaliśmy się na Wielki Bazar, czyli jedno z największych orientalnych targowisk w całej Turcji. Jego początki sięgają XV wieku, kiedy powstały tu pierwsze hale dla jubilerów i antykwariuszy. Powierzchnia bazaru przekracza 30 hektarów, na które składa się ponad 60 ulic, 3500 sklepów i straganów, a także 22 bramy oraz liczne restauracje i kawiarnie. Można tu kupić przyprawy, ozdoby, biżuterię, akcesoria kuchenne, dywany, wyroby garncarskie, rękodzieło, ubrania i wiele więcej!
Wieczorem wyruszyliśmy na rejs po Cieśninie Bosfor. Płynąc pomiędzy Europą a Azją, podziwialiśmy otomańskie pałace usytuowane nad brzegiem. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć Stambuł w blasku mieniących się różnobarwnych świateł.
Ogrom wrażeń i niesamowite budowle na długo zostaną w naszej pamięci.
DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 22 marca 2023
Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
- odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Karty zgłoszeniowe oraz szczegółowe informacje u koordynatorów projektu edukacyjnego:
p. Ewy Serafin i p. Beaty Bryk
Żołnierze Wyklęci – przywróćmy ich naszej pamięci
Od trzynastu lat każdego 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przywracamy pamięć bohaterom narodowym, którzy swoim życiem za wolność Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę. Żołnierze Niezłomni po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z nową okupacją komunistycznej Rosji. Chcieli Ojczyzny wolnej i niezależnej. Niestety Polska został osamotniona i oddana w ręce Stalina.
Z naszej miejscowości z Weryni mjr Józef Batory był żołnierzem, który współorganizował i działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Celem działania WiN-u było oswobodzenie Polski z okupacji sowieckiej. Niestety został on aresztowany przez władze komunistyczne i stracony 1 marca 1951 roku. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.
W dniu 21 .02.2023 roku młodzież z naszej szkoły spotkała się z panem Franciszkiem Batorym najmłodszym bratem mjr. Józefa Batorego. Pan Franciszek uczestniczył w procesie swojego brata, jest świadkiem historii tamtych wydarzeń. Opowiadał bardzo obrazowo te tragiczne wydarzenia. Młodzież z przejęciem słuchała niezwykłych relacji z tamtych strasznych lat.
Panie Franciszku bardzo dziękujemy.
Autor: B.Olszówka
Günaydın Türkiye
- 21
Zespół Szkół Agrotechniczno Ekonomicznych w Weryni realizuje projekt „MP Health Direct: Mental and PhysicalHealth Direct”, czyli „Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne”. Nasze działania są ukierunkowane na poprawę odporności i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu poprzez właściwe odżywianie, aktywność fizyczną i dbałość o zdrowie psychiczne.
Grupa sześciu beneficjentów programu Erasmus+ wraz z opiekunkami rozpoczęła pierwszą wizytę studyjną. W chłodny niedzielny poranek z bagażami w ręku i uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy na podbój Turcji. Pierwszym etapem naszej wyprawy była podróż do Warszawy na lotnisko Okęcie. Stamtąd polecieliśmy do Stambułu – jednego z największych miast świata i najludniejszego miasta w Europie, w którym mieszka ponad 15 milionów osób. Choć nie jest stolicą, Stambuł uznawany jest za centrum kulturalne, handlowe i finansowe Turcji. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego.
Zmierzając w kierunku hotelu, przez okna autobusu obserwowaliśmy nocne życie. Mimo późnej pory na ulicach było tłoczno i gwarno.
Poniedziałek obfitował w powitania. Najpierw zapoznaliśmy się z koleżankami i kolegami z Chorwacji i Rumunii, a następnie w murach partnerskiej szkoły TOKI Atakent Spor Lisesi przywitali nas gospodarze. Wspólnie obejrzeliśmy szkołę. Tureccy uczniowie opowiadali nam o systemie edukacji, przedmiotach oraz zasadach panujących w szkole. Przygotowali dla nas miłą niespodziankę – regionalne dania, które bardzo nam smakowały.
Po południu wybraliśmy się do dzielnicy Florya, gdzie spacerowaliśmy po plażach podziwiając piękne, choć zimne, Morze Marmara.
Dzień Walki z Depresją
https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej
W sobotę 18.02.2023 r. Michał Cyran i Bartosz Wójcicki startowali w Otwartych Mistrzostwach Kolbuszowej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby. W zawodach wzięło udział 120 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz seniorzy. Obaj chłopcy zajęli wysokie miejsca, lecz niestety nie udało się zdobyć pucharu.
Autor: M. Cyran
Podziękowanie
XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej
- 27
Proza i poezja w języku obcym
Dnia 17 lutego w naszej szkole odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej. Był to szczególny konkurs, ponieważ po długiej przerwie związanej z pandemią mogliśmy w końcu zaprosić do nas uczniów i nauczycieli, aby móc posłuchać interpretacji wierszy i prozy w językach Szekspira, Goethego i Moliera.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 42 uczestników z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego. Konkurs dla każdego języka był przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
Jak mawia słynna maksyma, podróże są jedyną rzeczą, która czyni Cię bogatszym. Dlatego po podróży, gdy już nasyciliśmy się prozą i poezją, nasi goście mogli pasmakować dań inspirowanych kuchnią włoską i niemiecką. Przekąski zostały przygotowane przez niezawodnych uczniów naszej szkoły pod okiem pani Wioletty Majewskiej. Można było obejrzeć prezentacje i inne materiały promujące i upowszechniające działania w projekcie „Europejskie Praktyki Zawodowe” realizowane w naszej szkole w ramach Erasmus+.
Po długiej naradzie jury zdecydowało, aby dwie główne nagrody Grand Prix wręczyć Klaudii Sitarz (ZSA-E w Weryni), która zarecytowała najlepiej w języku angielskim jak i niemieckim oraz Nicole Wójcickiej – (SP w Weryni) z języka francuskiego.
Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem przygotowania i interpretacji
i dla Jury nie było łatwym zadaniem, wytypować laureatów.Oto wyniki konkursu w następujących kategoriach:
Recytacja w języku angielskim (szkoły podstawowe) uzyskali:
1. Miejsce Filip Starzec – SP w Kolbuszowej Górnej
2. Miejsce Julia Salamon - SP nr 2 w Kolbuszowej
3. Miejsce Martyna Sudoł - SP w Wilczej Woli
Wyróżnienie Gabriela Stępień – SP nr 1w Kolbuszowej
Wyróżnienie Wiktoria Wojnar - SP w DzikowcuRecytacja w języku angielskim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
1. Miejsce Lidia Tylutka– LO w Kolbuszowej
2. Miejsce Szymon Zieliński - ZSA-E w Weryni
3. Miejsce Katarzyna Zuber - LO w Kolbuszowej
Recytacja w języku niemieckim (szkoły podstawowe) uzyskali:
1. Miejsce Karolina Strychalska – SP w Niwiskach
2. Miejsce Katarzyna Duszkiewicz - SP nr 1w Kolbuszowej
3. Miejsce Magdalena Ruman - SP w Cmolasie
Wyróżnienie Gabriela Bryk – SP w Niwiskach
Wyróżnienie Julia Pakłos - SP w Hadykówce
Wyróżnienie Antonina Wrzask – SP w CmolasieRecytacja w języku niemieckim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
1. Miejsce Natalia Wyka – LO w Kolbuszowej
2. Miejsce Kinga Stepień–ZSA-E w Weryni
3. Miejsce Kamila Kretowicz - ZST w Kolbuszowej
Wyróżnienie Depa Amelia – LO w Kolbuszowej
Wyróżnienie Fitał Weronika–ZSA-E w Weryni
Wyróżnienie Barbara Serafin – ZSA-E w Weryni1 miejsce recytacji w języku francuskim (szkoły podstawowe) uzyskała Blanka Mazur – SP nr 2 w Kolbuszowej
Recytacja w języku francuskim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
1. Miejsce Wiktoria Cholewa – ZSA-E w Weryni
2. Miejsce Lidia Tylutka - LO w Kolbuszowej
3. Miejsce Kinga Jagoda - ZST w KolbuszowejLaureaci otrzymali nagrody sponsorowane przez Regionalną Fundację Rozwoju "Serce" z Kolbuszowej oraz Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Dziękujemy sponsorom za pomoc w organizacji konkursu.
Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy nauczycielom za pracę włożoną w przygotowanie młodzieży do konkursu.
Zawody przyszłości na trudne czasy
Wraca zainteresowanie zawodami rolniczymi. Po kilkunastu latach przerwy w naszej szkole zamierzamy od nowego roku szkolnego kształcić w zawodach rolnik i mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Żyjemy w regionie
z tradycjami rolniczymi, wielu młodych ludzi wychowuje się w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców. Zdobyte w szkole kwalifikacje rolnicze uprawniają do zakupu ziemi rolnej, przejęcia gospodarstwa rolnego oraz pozyskiwania dotacji unijnych. Zawód rolnika to nie tylko prowadzenie gospodarstwa rolnego. Praca w rolnictwie obejmuje również zatrudnienie w instytucjach związanych z hodowlą roślin czy w firmach zajmujących się produkcją nasion lub uprawą sadzonek. Praca odpowiednia dla rolnika to także zagospodarowanie terenu oraz obsługa zieleni i otoczenia.
Mechanik-operator to zawód dla tych co mają zmysł techniczny i lubią pracę na pojazdach. Uczeń zdobędzie w szkole prawo jazdy i uprawnienia do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji części zamiennych do sprzętu rolniczego, podjęcia pracy w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa. Będzie też miał możliwość poszerzenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w różnych kursach.
Zdobycie wykształcenia w tych zawodach to dobry wybór i pewna przyszłość.Autor: S.Olszówka
Warsztaty w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego
- 4
13 lutego 2023 uczniowie kierunku technik architektury krajobrazu kolejny już raz wzięli udział w warsztatach, organizowanych w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pod okiem pani dr Marty Gągały-Polar zgłębiali tajniki programu Vectorworks – profesjonalnego narzędzia do projektowania, a z panią dr Barbarą Krupą poznawali funkcje zieleni w mieście. Był to bardzo interesujący warsztatowy czas i duża dawka wiedzy!
Autor: I. Piłat
Rejonowe zawody w tenisie stołowym
- 21
14 lutego 2023 r. uczniowie: Bartosz Wójcicki, Karol Zieliński oraz Michał Cyran godnie reprezentowali naszą szkołę na rejonowych zawodach w tenisie stołowym w ZST Mielec. Poziom gry był na na prawdę bardzo wysokim poziomie i wszyscy świetnie zaprezentowali posiadane umiejętności.
Autor: Michał Cyran
Ogólnopolski projekt "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym"
ZSA-E w Weryni należy do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo. Szkoła otrzymała specjalny kod, który umożliwia młodzieży udział w projekcie "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". W ramach projektu, wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg, realizowane jest, pierwsze na tę skalę, bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce. Badanie jest w pełni anonimowe, odbywa się w formie internetowej ankiety, uczniowie mogą czuć się bezpieczni, ich odpowiedzi nie można w żaden sposób powiązać z konkretną osobą.
O projekcie:
Joanna Flis: Młode Głowy. Zdrowie psychiczne naszych dzieci | DALEJ Martyna Wojciechowska - YouTube
Młode Głowy® [Projekt badawczy] (mlodeglowy.pl)Projekt wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określone przez MEiN na rok szkolny 2022/2023.
Autor: I. Pogoda
XIV Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Wirtualny świat”
Celem naszego konkursu jest:
- zachęcenie młodzieży do rozwijania twórczości literackiej,
- kształtowanie wrażliwości i wyrażania własnych uczuć oraz emocji,
- nawiązanie współpracy z innymi szkołami w regionie,
- pobudzenie młodych do współzawodnictwa, zdobywanie nowych doświadczeń,
- zainspirowanie do szukania oryginalności,
- zachęcenie do wyrażania własnego zdania, oceny, sądów,
- dbałość o piękno i poprawność języka ojczystego,
- promocja młodzieży z terenu powiatu kolbuszowskiego.
Regulamin konkursu:
- Konkurs ma charakter powiatowy i adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy: 6-8) i szkół ponadpodstawowych.
- Prace powinny stanowić prezentację tekstu nigdzie dotąd niepublikowanego na temat „Wirtualny świat”. Może to być wiersz lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu.
- Objętość prac literackich pisanych prozą, w dowolnej formie literackiej, nie może przekraczać dwóch stron maszynopisu formatu A4.
- Prace oceniać będzie specjalnie powołane przez organizatorów jury.
- Jury konkursu oceniać będzie oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy, kompozycję, poziom językowy pracy.
- Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: katarzyna.wachowska@zswerynia.pl (w tytule KONKURS LITERACKI) do 31 marca 2023 roku – (tj. piątek)
- Pracę należy podpisać (wypełnia opiekun): imię i nazwisko uczestnika, wiek, klasa, adres e-mail, nazwa szkoły.
Walentynki
Dyskoteka
Półmetek 2023
- 17
W sobotę 4 lutego 2023 r. uczniowie klasy trzeciej Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu, technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z uczniami klasy drugiej Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie kucharz oraz monter sieci i instalacji sanitarnych Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni świętowali połowę swojej edukacji w szkole ponadpodstawowej, czyli tzw. półmetek.
Zabawa miała miejsce w Domu Weselnym ,,Zacisze”, który specjalnie na tę okoliczność został przystrojony w odcienie złota, zieleni, beżu i czerni. Królowały one nie tylko na stołach, ale także na ściance do zdjęć - chyba najmocniej obleganym miejscu na całej sali balowej. Zdjęcia wykonane przy niej to oprócz wspomnień, wspaniała pamiątka przeżytych chwil.
Tego wieczoru z uczniami przybyli również wybrani rodzice, którzy we współpracy z wychowawcami czuwali nad tym, aby zabawa była w pełni bezpieczna i przebiegała w dobrej atmosferze.
Taniec, zabawa, magia chwili...
Uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi bawili się w rytm doskonale wszystkim znanych przebojów muzycznych, popisując się tym samym swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi. Mistrzów i mistrzyń parkietu nie brakowało! Istotą połowinek wszak, jest taniec, muzyka. śmiech i beztroska zabawa.
Tego wieczoru o nauce nie myślał nikt. Wypełniła go szczera radość, rozmowy i to, co z czasów szkolnych zostaje w człowieku już na zawsze - przyjaźnie i czar wspomnień. Teraz pozostało odliczanie czasu do studniówki...
Autorzy: Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz, Weronika Fitał
Aktualności