Autorzy: E.Serafin, A.Kiwak
-------------------------------------
W trakcie warsztatów ekonomicznych poprowadzonych przez ekonomistów z klasy trzeciej w naszej szkole, młodsi koledzy i koleżanki ze SP w Cmolasie w ramach doradztwa zawodowego mieli możliwość poznania tajników ekonomii. Podczas koedukacji koleżeńskiej rozwiązywali diagramy z hasłami ekonomicznymi, a także sporządzali dokumenty magazynowe oraz księgowe. W tym celu zapoznali się z obsługą programu magazynowo – sprzedażowego Subiect GT oraz finansowo – księgowego Rachmistrz GT.- sporządzając podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wszyscy uczestniczyli w lekcji bankowej, podczas której pani Bożena Olszowy kierownik Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Kolbuszowej przedstawiła zadania bankowca, a na zajęciach warsztatowych, prezentowała nie tylko profesjonalny strój pracownika banku, ale też techniki liczenia pieniędzy, tester pieniędzy, formy zabezpieczeń banknotów, liczarkę, banknoty np. rumuńskie, czeskie czy brykiet z banknotów Ósmoklasiści dowiedzieli się jak ważne w kształceniu ekonomicznym jest integrowanie i korelowanie wiadomości teoretycznych z umiejętnościami praktycznym. Zostali uświadomieni, że technik ekonomista przygotowuje do zawodu, który jest szerokoprofilowy, a to oznacza, że można uzyskać pracę wszędzie tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza i niezbędna jest wiedza oraz umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości.
Absolwent szkoły w zawodzie technik ekonomista, który ma potwierdzone kwalifikacje zawodowe może w przyszłości znaleźć zatrudnienie m.in. w takich jednostkach jak: banki, urzędy skarbowe, biura rachunkowe, firmy konsultingowe czy też pośrednictwa ubezpieczeniowe i finansowe.
Ponadto uczeń, który ukończy tą specjalizację będzie mógł pracować jako:
- pracownik działu marketingu, sprzedaży i i publick relations,
- pracownik działu finansowo – księgowego, jako księgowy,
- specjalista do spraw kadrowo- płacowych,jako kadrowy,
- doradca finansowy, giełdowy, podatkowy,
- specjalista rozliczeń podatkowych
- pracownik biurowy, administracji,
- menager ds. zarządzania, finansów i controllingu,
- pracownik biura maklerskiego,
- pracownik działu handlowego, jako handlowiec, akwizytor, magazynier,
- specjalista ds. obsługi klienta,
- doradca finansowy i kredytowy oraz inwestycyjny jako doradca klienta,
- opiekun klienta w banku lub w instytucji finansowej,
- analityk giełdowy.
Absolwent technikum w zawodzie technik ekonomista potrafi założyć i prowadzić własną firmę. Do podstawowych zadań wykonywanych przez technika ekonomistę należy m.in. samodzielne organizowanie procesów logistycznych, ewidencjonowanie i analizowanie operacji gospodarczych jak też sporządzanie dokumentów i sprawozdań dotyczących funkcjonowania firm produkcyjnych, handlowych czy usługowych. Ekonomista wykonuje także prace związane z badaniem rynku, planowaniem i sprawozdawczością, polityką zatrudnienia, wynagrodzeniami, księgowością i finansami podmiotów gospodarczych. Zadaniem ekonomisty jest również wykonywanie typowych prac biurowych.
Mamy nadzieję, że wiedza oraz doświadczenie zawodowe zdobyte podczas warsztatów ekonomicznych, jak również rozwiązany przez ósmoklasistów test predyspozycji zawodowych ułatwią im podjęcie decyzji odnośnie wyboru dalszej drogi edukacyjnej.