• Taka zdolna młodzież

          • Nasi uczniowie w poniedziałek i w środę uczyli się wykonywać galaretki 3d i wiedzą, że do zrobienia bardziej wymyślnych żelatynowych kwiatów trzeba użyć specjalnych narzędzi, zaś do wykonania prostego kwiatka wystarczy zwykła strzykawka z igłą. Jest z tym trochę zabawy, ale po wyjęciu z naczynia efekt jest gwarantowany! Tak jak w przyrodzie kwiaty przygotowane przez nas nie były idealne, ale każdy był inny, niepowtarzalny i co ważne bardzooo smaczny :)

            Autor: A. Tęcza, 

          • Wycieczka

          • W środę 25.10.2023 r. odbyła się wycieczka klas młodszych i starszych naszego Technikum do Mielca, co umożliwiło wspólną integrację. 

            Uczniowie mieli możliwość obejrzeć ekranizację polskiej powieści pt. ,,Chłopi” Władysława Reymonta, której reżyserem byli DK Welchman i Hugh Welchman. Film poprzedziła prelekcja edukacyjna, która zwięźle wyjaśniła życie chłopskie w XIX wieku.  Było to świetne powtórzenie z języka polskiego dla klas maturalnych oraz dobre wprowadzenie do lektury dla pozostałych klas ZSA-E w Weryni. Film głównie skupiał się na części ,,Jesień”, która jest obowiązkowym materiałem na maturze. Ekranizacja była ukazana w sposób animacji malowanej, gdzie świetnie zostały odwzorowane pejzaże oraz uczucia bohaterów. Produkcja świetnie ukazała wiejski cykl życia przedstawiony w powieści.

            Po seansie w kinie cała grupa udała się do centrum rozrywki w Mielcu w ramach aktywnego spędzania czasu. Młodzież miała do wyboru dwie atrakcje, mianowicie: wrotki oraz (dla osób bardziej żądnych adrenaliny) jazdy na gokartach. Cały wyjazd okryty był pozytywną i pełną energii atmosferą. 

            Autorzy: Norbert Witkowski Hubert Micek

          • Podsumowanie mobilności w Ostravie

          • Mobilność w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 została zakończona. Brała w niej udział 14 osobowa grupa młodzieży z następujących kierunków kształcenia: technik architektury krajobrazu, technik eksploatacji portów i terminali, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista oraz kucharz. Praktyka zawodowa w Ostravie trwała 3-tygodnie, od 1 do 21 października 2023 roku. Projekt został zrealizowany zgodnie z planem, a jego główne cele osiągnięte. Uczniowie zdobyli doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku, poznali europejskie standardy pracy, rozwinęli umiejętności językowe i interpersonalne, wykazali się tolerancją i szacunkiem wobec drugiego człowieka.  Oczywiście niektóre z nich będzie można ocenić dopiero z dłuższej perspektywy czasu, kiedy uczestnicy projektu wkroczą już na rynek pracy. Udział w stażach zagranicznych zwiększy ich szansę na zatrudnienie. Pomoże im też w innych obszarach życia. Realizacja tego projektu pozytywnie wpłynęła na szkołę jako instytucję. Poprzez udział w programie Erasmus+ szkoła nawiązała cenne kontakty zagraniczne, udoskonala doświadczenia w realizacji projektów unijnych i  poprzez działania upowszechniające zacieśniła współpracę z różnymi instytucjami z miasta i regionu. Udział naszych uczniów w projekcie to także szansa dla lokalnych przedsiębiorców na pozyskanie dobrze wykwalifikowanej i doświadczonej kadry do swoich firm i zakładów.

            Udział w projekcie był w pełni finansowany ze środków Unii Europejskiej. Zapewniono uczniom zakwaterowanie, wyżywienie, transport oraz kieszonkowe. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem językowym, pedagogicznym, kulturowym oraz szkoleniem z bhp wraz z instruktażem udzielania pierwszej pomocy. Projekt odbywał się we współpracy z firmą Kopernikus MCV. Jej przedstawiciele uczestniczyli we wrześniu w spotkaniu z młodzieżą podczas którego opowiadali o tym, z czego znane są Czechy na świecie oraz przeprowadzili szybki kurs języka czeskiego. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań związanych z pobytem w tym kraju.

            Mobilność w Ostravie nie była ograniczona wyłącznie do praktyki zawodowej. Poznaliśmy bliżej to miejsce i okolice. Zobaczyliśmy panoramę Ostravy z wieży widokowej Nowego Ratusza, Stare Miasto wraz z jego zabytkami, Ogród Zoologiczny połączony z Parkiem Botanicznym. Wzięliśmy udział w „Nocy Nauki”. Byliśmy na wycieczce w Ołomuńcu, w którym oglądaliśmy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zwiedziliśmy średniowieczny zamek Bouzov zwany romantycznym. Podczas kolejnego weekendu zwiedzaliśmy Kopalnię Michał i robotnicze miasto Zlin, którego architektura jest dziełem bogatego finansisty o nazwisku Bata. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z animacji bajek w profesjonalnej wytwórni filmowej Baty.

            Nie obyło się również bez rozrywki. Po pracy uczniowie integrowali się na kręglach, gokartach i laser game. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia mobilności, pamiątkowe dyplomy oraz upominki od firmy Kopernikus MCV.

            Autorzy: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

          • Konkurs plastyczny "Żyję świadomie"

          • 1. Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie".

            2. Cele konkursu:

            • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
            • zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
            • kształtowanie pozytywnych wzorców,
            • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
            • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

            3.  Do konkursu można zgłaszać:

            • prace w technikach: malarstwo, rysunek, grafika,
            • format prac:  A2 lub A3.

            4.  Każda praca  musi zostać opatrzona informacją  zawierającą  następujące dane na odwrocie:

            5. Gotowe plakaty należy składać w terminie do 13 listopada 2023 r. w sekretariacie.

            6. Każdy uczestnik konkursu otrzyma 10 pkt dodatnich za etap szkolny.

            7. Najciekawsze prace zostaną przesłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach".

            Dla 5 laureatów i 5 wyróżnionych w konkursie wojewódzkim przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

            Autor: Iwona Pogoda

          • Wyniki rekrutacji na mobilność do Chorwacji

          • Lista uczniów zakwalifikowanych do uczestnictwa na mobilność do Chorwacji w projekcie „MP Health Direct” w ramach programu ERASMUS+w grudniu 2023 r.

            1. Barbara Serafin

            2. Katarzyna Kurdziel

            3. Natalia Puzio

            4. Aleksandra Chmielowska

            5. Maja Micek

            6. Wiktoria Rząsa
             

            Lista rezerwowa uczniów do uczestnictwa w projekcie „MP Health Direct”  wyjazd do Chorwacji w grudniu 2023 r.

            1. Gabriela Mazur

            2. Kinga Pachucka

            3. Alicja Lubera

            4. Jakub Urban

             

            Gratulujemy!!!

            Zespół przeprowadzający rekrutację z projektu:

            Agnieszka Biestek, Anna Stąpor, Anna Wróbel

             

             

          • Integracja klas 1ez i 1at

          • W drugiej połowie października klasy pierwsze w ramach integracji uczestniczyły w wycieczce do kina na projekcję filmu "Chłopi" oraz do Centrum Rozrywki w Mielcu.

            Uczniowie mieli okazję obejrzeć polski animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Film jest trzecią pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ukazującej cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku. Po projekcji  filmu w ramach propagowania form aktywnego spędzania czasu młodzież z opiekunami udała się na spotkanie integracyjne podczas zabaw we wrotkarni. Część uczniów próbowała swoich sił na wrotkach, a Ci bardziej poszukujący wrażeń i adrenaliny, udali się na tor kartingowy.

            Autorzy: A. Tęcza, K. Gul

          • Szkolny Klub Przedsiębiorczości

          • W ramach działalności Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości uczniowie klasy 2 kształcący się w Technikum w zawodzie technik ekonomista 16 października 2023 r.  uczestniczyli  w warsztatach oraz grach i zabawach ekonomicznych, a także w edukacji ekonomicznej w plenerze.

            Członkowie SKP zostali zapoznani z zaplanowanymi działaniami ekonomicznymi. Dowiedzieli się,  że w tym roku szkolnym będą organizowane konkursy ekonomiczne, spotkania z przedsiębiorcami i uczestnikami życia społecznego i gospodarczego, oraz wycieczki edukacyjne.

            Szkolny Klub Przedsiębiorczości działa od 2009 r. Członkami SKP są uczniowie kształcący się w Technikum w zawodzie technik ekonomista.

            Celem działań podejmowanych przez SKP jest:

            a. kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród uczniów,

            b. umożliwienie uczniom udziału w ogólnopolskich projektach edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości,

            c. pogłębianie wiedzy ekonomicznej uczniów.

            Praca SKP opiera się na planowaniu i realizowaniu projektów edukacyjnych z zakresu przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej i finansowej.

            SKP uczestniczy w projektach i konkursach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Bank Polski oraz przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wszystkie projekty i  konkursy edukacyjne są ogłaszane na stronie internetowej www.nbportal.pl.

            Współpracujemy z FMP z NBP instytucjami finansowymi oraz przedsiębiorcami. W trakcie realizowanych przedsięwzięć ekonomicznych uczniowie rozwijają komunikację interpersonalną, uczą się odpowiedzialności, podejmowania decyzji, elastyczności,  działania w grupie, pracy indywidualnej, zarządzania czasem, środkami finansowymi,  przedsiębiorczości. Mile widziane są kreatywność i twórczość.

            Opiekunami SKP są: Beata Bryk i Ewa Serafin

          • XXIII Dzień Papieski. Cywilizacja życia.

          • XXIII Dzień Papieski obchodzony  w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie  był obchodzony 15 października 2023 r. pod hasłem Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia. W naszej szkole na tę okoliczność chętni uczniowie z klas: 3km, 3az, 5ae, 1ez, 4aez oraz 2az pod opieką nauczyciela religii p. Anastazji Antosz przygotowali ekspozycję wypowiedzi i zdjęć Papieża Polaka, ukazującą bogactwo osobowości Karola Wojtyły. Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci, od młodego człowieka, który dokonując mądrych i słusznych wyborów stanie u źródeł i na straży podstawowych wartości cywilizacji życia.

            Autor: Anastazja Antosz

          • Drugi tydzień w Ostravie

          • Drugi tydzień za nami. Stopniowo osiągamy cele projektu. Dobra współpraca, komunikacja i wymiana doświadczeń przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu.
            Uczniowie biorący udział w projekcie (żywieniowcy, architekci, ekonomiści i terminale) rozwijają umiejętności i kompetencje zawodowe wymagane na europejskim rynku pracy, a w szczególności: zdobywają doświadczenie w międzynarodowym środowisku i poznają nowe standardy pracy. Żywieniowcy w zakresie gastronomii, udoskonalają umiejętności przygotowania potraw, w tym potraw typowych dla czeskiej kuchni, zasady ich podawania i dekorowania. Architekci krajobrazu poznają zasady projektowania, urządzania i pielęgnowania terenów zieleni oraz przygotowania roślin na okres zimowy.Ekonomiści natomiast doskonalą się w zakresie prowadzenia dokumentacji biurowej firm i działalności marketingowej. Natomiast terminale poznają zasady funkcjonowania magazynu oraz obsługi klienta. Na bieżąco prowadzimy monitoring postępów uczniów, zauważyliśmy, że doskonale zaadaptowali się w miejscach pracy, są chwaleni przez pracodawców ze względu na umiejętność słuchania i wykonywania poleceń oraz pracy w zespole.
            Nasz pobyt w Ostravie to przede wszystkim praktyka zawodowa. Po pracy integrujemy się podczas wspólnie spędzanego czasu. W minioną środę byliśmy na popularnej w tym mieście grze zespołowej LASER GAME, która wymaga od uczestników sprawności fizycznej, orientacji oraz strategii.
            W sobotę zwiedzaliśmy Muzeum Górnictwa Kopalnię Michał. Przewodnik ciekawie opowiadał nam o „drodze górnika do pracy”, mogliśmy odczuć klimat minionej epoki i uzmysłowić sobie w jakich warunkach i jak ciężko ludzie pracowali. Do ciekawych miejsc, które zwiedziliśmy należały: szyb, lampownia, górnicza szatnia, jadalnia, prysznice, biura administracyjne oraz ambulatorium.
            Zlin – miasto jednego nazwiska. Historia tego miejsca jest ściśle związana z nazwiskiem rodzeństwa Batów (Antoni, Tomasz, Anna), którzy założyli firmę obuwniczą i zostali międzynarodowym potentatem marki Bata. Dzięki swojej fortunie, rozbudowali miasto według własnej koncepcji. Bata to nie tylko buty, ale również inne branże, w tym filmowa. W fabryce obuwniczej, która obecnie jest Muzeum Baty, byliśmy w budynku nr 21 zwanym „Drapaczem chmur Baty”,  którego szczególną cechą jest gabinet szefa ulokowany w kabinie windy. Mieliśmy okazję wjechać tym biurem na 16 piętro, z którego roztaczała się panorama na zakłady Baty. Na zakończenie wzięliśmy udział  w warsztatach animacji bajek w Wytwórni Filmowej, którą założył Bata. Pod okiem doświadczonego pracownika nasi uczniowie stworzyli 4  animacje bajek. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, w którym mogli sami stać się twórcami własnej opowieści, którą otrzymają na pamiątkę.

            Autor: uczestnicy mobilności

          • Warsztaty oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe w ramach projektu edukacyjnego pt. „Ekonomia na co dzień”

          • W piękny jesienny dzień w naszej szkole, 5października 2023 r. dobry humor, radość i energia dopisywały uczestnikom projektu ,,Ekonomia na co dzień”. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach edukacji ekonomicznej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.  Całą zabawę czyli warsztaty ekonomiczne oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe poprowadzili uczniowie z klasy 3et. Celem przedsięwzięcia było propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,  nauka ekonomii poprzez zabawę, oraz zachęcenie do kreatywnego myślenia. Na początku uczestnicy projektu, czyli uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych oraz uczniowie klasy pierwszej ZSA-E w Weryni, kształcący się w Technikum w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali zostali podzieleni na 3 grupy i rozpoczęli warsztaty ekonomiczne. W pracowniach komputerowych mieli możliwość zapoznania się z zasadami pracy na programie magazynowo-sprzedażowym Subiekt GT, brali udział w  grze - ekonomiczne koło fortuny, poznali innowacyjne metody w procesie nauczania mind map ping oraz rozwiązywania magicznej zagadki i anagramów o treści ekonomicznej. W pracowni komputerowej uczniowie w grupach 3-4 osobowych rozwiązywali test ekonomicznych na platformie KAHOOT. Najlepsza zabawa rozpoczęła się wraz ze startem drużyn w grach terenowych. Zawodnicy musieli jak najszybciej odwiedzić aż 9 punktów kontrolnych rozmieszczonych na terenie naszej szkoły. Zadania konkursowe były dla uczestników prawdziwym wyzwaniem. Każdy zespół  musiał wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami w zakresie współpracy w drużynie, wiązania teorii z praktyką oraz radzenia sobie ze stresem.  Przy rozwiązywaniu quizów, zadań, łamigłówek i logicznych zagadek  z dziedziny ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości należało wykazać się dużą kreatywnością oraz refleksem. Za nieprawidłowe wykonanie zadania drużyna musiała udać się do punktu karnego aby zrealizować wylosowaną karę. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwała komisja konkursowa w składzie Ewa Serafin, Urszula Szklarz, Paweł Serafin. Po wyczerpujących fizycznie i umysłowo zawodach, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny obiad. Na zakończenie tego niezwykłego, pełnego wrażeń dnia w otoczeniu pięknej przyrody odbyło się wręczenie przez Dyrektora szkoły nagród, upominków i podziękowań. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci materiałów edukacyjnych- pamięci przenośnych oraz sprzętu edukacyjnego - słuchawek. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

            Autor: Ewa Serafin

          • Opowieść o Polsce

          • Uczniowie z klas 2 technikum uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Został on zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Była to opowieść o dziejach Polski i Polaków w XX wieku przekazana w sposób przystępny, ciekawy i nowoczesny.

            Młodzież mogła wysłuchać debaty panelowej pt. „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej” oraz  „Włyń – Podkarpackie: Związki (nie)oczywiste”, poświęcona 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

            Kongres odbył się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jesionce k. Rzeszowa. Można było  skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, prezentowanej przez pracowników IPN w ramach przygotowanych stoisk tematycznych. Uczestniczyliśmy w warsztatach o tworzeniu komiksów. Oglądaliśmy wystawy przygotowane przez IPN – zarówno tradycyjne, plenerowe, jak i interaktywne. Wśród licznych ekspozycji obecna była również wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która prezentowała wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.

            Autor: witold Cesarz

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie