Po zakończeniu weryfikacji formalnej, sporządzona zostanie lista wniosków pozytywnie ocenionych pod względem formalnym oraz lista wniosków odrzuconych z przyczyn formalnych. Zatwierdzone przez upoważnionego przedstawiciela Beneficjenta Systemowego listy, zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej projektu. Zakończenie oceny formalnej wniosków planowane jest na przełomie października i listopada 2016 r.
źródło: http://podkarpackie.edu.pl
Autor: W.Matusik, K.Rząsa, K.Wachowska
Dnia 20 października 2016 r. uczniowie ZSA-E w Weryni udali się do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej na spektakl z udziałem aktorów z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Tematem sztuki była Historia Jacka Soplicy, czyli losy jednego z głównych bohaterów utworu Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”.
Po przybyciu zasiedliśmy wygodnie w fotelach i z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie przedstawienia. Później, kiedy już zgasły światła na sali, a rozświetliła się tylko scena, wiadomo było że spektakl „wystartował”. Przez około godzinę podziwialiśmy przepiękną scenografię oraz kostiumy, ale przede wszystkim zachwycające przedstawienie. Aktorzy wygłaszali długie monologi, które z wielką fantazją były przez nas - uczniów i nauczycieli odbierane. Główny bohater sztuki to polski szlachcic Jacek Soplica. Jako młodzieniec starał się o rękę córki Stolnika: Ewy Horeszkówny. Jednak ojciec panny odmówił jego prośbie i ówczesnym zwyczajem podał mu tylko czarną polewkę. Rozwścieczony szlachcic głęboko urażony napadł na zamek i przez przypadek zastrzelił ojca ukochanej. Nie mógł on znieść wyrzutów sumienia, musiał więc się upokorzyć i krzywdy wyrządzone naprawić, dlatego też oddał się całym sercem służbie ojczyźnie, udzielając się działalności niepodległościowej. W Soplicowie, do którego przybywa, ma do spełnienia dwie misje: zatroszczyć się o przyszłość ojczyzny i dzięki wsparciu Sędziego wychować Tadeusza, swojego syna.
Po przedstawieniu jeden z głównych bohaterów zrobił nam krótką lekcję o teatrze, podczas której zwrócił uwagę na emocje, właściwy sposób wypowiadania się, ruch sceniczny itp. Panująca atmosfera okazała się bardzo przyjemna, przez co uczniowie wyrazili chęci na udział w kolejnych podobnych spektaklach. Zdjęcia