„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.” (Stanisław Staszic)
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że każdy ma talent. Nawet uczeń, który nieprzerwanie wpatruje się w okno zamiast rozwiązywać zadanie z matematyki. Cóż… w żaden sposób nie jest on w stanie odszukać prawidłowych odpowiedzi w plątaninie liczb. Jednak np. doskonale zna polskie i łacińskie nazwy większości ptaków latających wokół szkoły.
Co powinien zrobić nauczyciel gdy zauważy talent?
Powszechnie wiadomo, że na co dzień nauczyciel jest zobowiązany do realizowania programu z nauczanego przedmiotu, zdążania z omawianiem wszystkich zaplanowanych tematów, myślenia o każdej osobie widniejącej w dzienniku. Oczywiście program opracowany dla danej klasy należy zrealizować i to nie z tłumaczeniem, że kiedyś w życiu może się przydać, ale dlatego, że po prostu pewną bazę wiedzy ogólnej każdy powinien posiadać, aby w pełni rozumieć otaczający świat i prawa nim rządzące.
Chyba każdy człowiek, bez względu na wiek lubi, gdy mu w życiu coś dobrze wychodzi, ponieważ bardzo fajnie jest mieć poczucie spełnienia, kontroli nad przynajmniej małym fragmentem rzeczywistości, a właśnie to nam daje poznawanie własnych talentów. Jeżeli pomożemy uczniom odkryć w czym są mocni, będzie nam o wiele łatwiej wyzwolić u nich motywację do nauki i działania. Zatem satysfakcja wzajemna gwarantowana!
Czym są pasje i zainteresowania?
Pasje człowieka pozwalają na bezinteresowne angażowanie się w dodatkowe działania oraz pokonywanie napotykanych trudności. Są źródłem motywacji do podejmowania różnych form aktywności. Zainteresowania stanowią ważny czynnik rozwoju uzdolnień człowieka, gdyż napędzają jego pracowitość i kształtują emocjonalną odporność na porażki.
W swoich zamiłowaniach staramy się być coraz lepsi i dążymy do osiągania celów. Motywacja płynie z nas samych. W pasji jest pewna fascynacja, która pozwala na tworzenie swojej przestrzeni. Zainteresowania łączą ludzi, którzy patrzą z zamiłowaniem w tym samym kierunku. Pozwalają także przetrwać trudności, ciężkie chwile, a nawet traumatyczne przeżycia. Mogą być swoistą odskocznią od problemów. Pasją można zarażać innych, a kluczem do wytrwania w niej jest dobrowolność.
Jak szkoła wspiera w odkrywaniu talentu?
Szkoła pomaga w rozwijaniu zainteresowań poprzez organizowanie różnorodnych działań. Jednym z zadań nauczyciela jest odkrywanie potencjału drzemiącego w młodzieży oraz umiejętne podsycanie i pielęgnowanie rozbudzonych zdolności. Każdy uczeń powinien osiągać sukces w dziedzinie, która jest mu najbliższa. Nie koniecznie musi to być związane z umiejętnościami szkolnymi. Uczniowie mający problemy dydaktyczne, doświadczają obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości, a również często nieakceptacji ze strony rówieśników. Może to dotyczyć osób wrażliwych, o ukrytych zdolnościach, które nie są na tyle śmiałe i otwarte, aby skonfrontować się z oceną grupy rówieśniczej. Rolą nauczyciela jest zachęcanie uczniów do działań oraz pomoc w realizacji marzeń, a w konsekwencji w wybraniu właściwej drogi życiowej.
W ZSA-E w Weryni zakładamy, że każdy uczeń naszej szkoły jest zdolny i gotowy do rozwoju na miarę swoich możliwości. Promowanie ucznia z uzdolnieniami ma na celu wspieranie indywidualnego rozwoju. Szkoła oferuje cały wachlarz zajęć dodatkowych, spośród których każdy kto tylko zechce, znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Jakie pasje i zainteresowania rozwijamy?
Kulinarne – najczęściej w formie warsztatowej prawdziwi pasjonaci jak i amatorzy dietetyki, rzeźbienia w warzywach i owocach, zdrowego odżywiania, gotowania czy pieczenia uczą się nowych umiejętności i poszerzają wiedzę kulinarną. A wszystko to w atmosferze wyśmienitej zabawy, połączonej z degustacją.
Ekonomiczne – poprzez udział w licznych projektach, przedsięwzięciach, warsztatach, konkursach, czy olimpiadach uczniowie dowiadują się o tym, że są częścią mechanizmów gospodarki rynkowej, odkrywają ekonomię i rachunkowość jako ciekawe i zagadkowe nauki oraz poznają praktyczne aspekty wykorzystania wiedzy na przykładach z otaczającego świata.
Ekologiczne - dbając o wizerunek bliższej i dalszej okolicy, w trosce o środowisko ulegające stopniowo degradacji, w duchu poszanowania natury młodzież z Weryni bierze udział w licznych akcjach podnoszących świadomość ekologiczną, w tym m.in. w sprzątaniu świata.
Językowe – dedykowane dla młodzieży, która chce opanować swobodne posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie. Dzięki stażom zagranicznym uczniowie w praktyce rozwijają mówienie, przełamują barierę językową, zyskują pewność siebie podczas komunikowania się w języku obcym. Natomiast kursy językowe oraz konsultacje odpowiednio przygotowują do ważnych egzaminów.
Florystyczne – warsztaty pobudzają kreatywność, rozwijają twórcze i oryginalne myślenie, uczą projektowania dekoracji roślinnych, aranżowania florystycznego wystroju wnętrz oraz otwartej przestrzeni, rozbudzają wrażliwość na piękno świata roślin i kształtują postawę kierowania się estetyką w życiu codziennym.
Muzyczne – wychodząc z założenia, że świat muzyki jest dla wszystkich, a dla najzdolniejszych i przedsiębiorczych może stać się zawodem, drogą do sukcesu, sławy i dostatniego życia umożliwiamy uczniom rozwijanie zdolności wokalnych oraz grę na instrumentach muzycznych, będących na wyposażeniu szkoły.
Plastyczne – zajęcia gromadzą młodzież, która czuje potrzebę rozmowy o sztuce i malarstwie, chce dzielić się swoimi pomysłami oraz pracami artystycznymi, pragnie poznać podstawy widzenia i myślenia plastycznego, komponowania, rysunku postaci, martwej natury, podstaw perspektywy, posługiwania się podstawowymi, lecz różnymi narzędziami z wykorzystaniem rozmaitych technik.
Fotograficzne - jak robić ładne i ciekawe zdjęcia? co powoduje, że zdjęcie jest interesujące, że wracamy do niego oraz oglądamy z zaciekawieniem? jak zostać świadomym fotografem? w jaki sposób obrazem zastąpić słowa? jak zapisywać wspomnienia i emocje? Na te i wiele innych pytań uczniowie otrzymują odpowiedzi uczestnicząc w kółku fotograficznym.
Dziennikarskie – celem zajęć jest przekazanie młodzieży wiedzy na temat pisania i publikowania tekstów dziennikarskich w Internecie i prasie. To tutaj młodzi poznają smak pracy dziennikarskiej przeprowadzając swoje pierwsze wywiady, pobudzając wyobraźnię i twórcze myślenie.
Aktorskie - nauką bycia tu i teraz zajmują się pasjonaci gry aktorskiej. Wierząc że najszlachetniejszą formą aktorstwa jest prawda, która rodzi się z rozpoznawania uczuć, trenują ukazywanie emocji.
Motoryzacyjne - turnieje motoryzacyjne w Weryni dla młodszych i starszych uczniów z całego powiatu szczycą się wieloletnią tradycją i są doskonałą formą kształcenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wpływają na pożądane zachowania w rzeczywistym życiu, popularyzują znajomość przepisów o ruchu drogowym, promują kulturę i bezpieczeństwo podczas korzystania z drogi, a także edukują z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Sportowe, turystyczne – zajęcia pozalekcyjne są odpowiedzią na zapotrzebowanie uczniów na aktywność fizyczną. Zapewniają wszechstronny rozwój sprawności ruchowej z uwzględnieniem kształtowania cech motorycznych: szybkości, zwinności, siły, wytrzymałości i mocy. Inspirują do aktywności twórczej, pracy nad sobą, przełamywania osobistych barier psychicznych. Przygotowują organizm do wysiłku oraz kształtują nawyk czynnego wypoczynku.
Wolontariat - mówiąc o wolontariacie, najczęściej myślimy o niezarobkowej pracy na rzecz innych. Okazuje się jednak, że młodzież z ZSA-E w Weryni często przyznaje, że największą korzyść z pomagania czerpie ona sama zgodnie z sentencją: „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.” (św. Jan Paweł II)
Na zakończenie wypada przypomnieć, że zajęcia dodatkowe często przeradzają się w pasje, które potrafią być doskonałym towarzyszem człowieka na całe życie.
Autorzy: M. Laube-Skowrońska, I. Pogoda