Znakomite potrawy, wyrafinowany smak i feeria barw na talerzu. Jak smakowały przygotowane przez uczniów dania konkursowe? Jury w składzie: Zbigniew Bogacz - dyrektor szkoły, Marcin Kosek - manager Restauracja Stodoła u Gajdy, Anna Fitał - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych oraz Ewelina Tęcza - przewodnicząca szkoły było pod wrażeniem nie tylko doznań estetycznych are również walorów smakowych. Po burzliwej dyskusji wyłoniło laureatów w konkursie kulinarnym, którego hasłem przewodnim były nowalijki na polskim stole. Tytułowe „diamentowe” patelnie i inne nagrody trafiły do: Kingi Wilczyńskiej (I miejsce), Barbary Guźdy (II miejsce) i Anny Kubiś (III miejsce).
Celem konkursu było propagowanie zasad racjonalnego odżywiania i kultury jedzenia, rozwijanie pomysłowości uczniów, tworzenie własnych receptur i modyfikowanie już istniejących, kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu, rozwijanie i prezentację umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej, wymiana przepisów i doświadczeń uczniów.
Wszystkim Uczestnikom gratulujemy pomysłowości i odwagi oraz życzymy wielu sukcesów w przyszłości.
Deser rzodkiewkowy raj
Składniki:
2 pęczki rzodkiewki,
1 jabłko,
pęczek szczypiorku,
kilka migdałów blanszowanych,
300 g jogurtu naturalnego,
łyżeczka miodu,
szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Przeprowadź obróbkę wstępną surowców. Rzodkiewki i jabłko pokrój w kostkę. Pokrojoną rzodkiewkę posyp solą i odstaw na sitko, żeby odpłynął cały płyn. Migdały posiekaj. Pokrój drobno szczypiorek. Miód wymieszaj z jogurtem. Do miski wsyp rzodkiewkę, jabłko, szczypiorek, jogurt, migdały i wymieszaj. Dopraw do smaku. Zamiast jabłka może być inny owoc np. ananas.
Burgery wołowe z warzywami
Składniki na ciasto:
20 g drożdży,
250 g mąki pszennej,
1 łyżeczka cukru,
120 ml mleka,
½ łyżeczki soli,
1 jajko,
60 g miękkiego masła,
roztrzepane jajko do smarowania,
odrobina sezamu.
Sposób przygotowania:
Drożdże, cukier wymieszać, dodać odrobinę podgrzanego mleka i wymieszać, odstawić do wyrośnięcia na 10 min. Po tym czasie dodać resztę składników i zagnieść. Odstawić do wyrośnięcia na 30min. Uformować bułki i odstawić na 30 min, po tym czasie posmarować jajkiem i posypać sezamem. Piec w 180 stopniach przez 25/30 min.
Dodatkowo:
0.5 kg mięsa wołowego
(sól, pieprz, zioła prowansalskie)
żółtko
musztarda
ketchup
sałata zieloną
1duży pomidor
cebula dymka
ogórek kiszony
kiełki
Sposób przygotowania:
Przeprowadzić obróbkę wstępną surowców. Mięso wołowe zmielone przyprawić, dodać żółtko i 2łyżki musztardy i wymieszać i uformować na wielkość bułek, i smażyć na oleju. Pokroić warzywa. Bułkę przekroić dodać musztardę , sałatę , mięso, ketchup, cebulę, pomidora i ogórka, i kiełki i drugą połówkę bułki.
Mini torciki z botwinek
Składniki:
ok. 12 sztuk botwinek,
300 g serka śmietankowego, np. Piątnica,
1/2 cebuli,
6-8 ogórków konserwowych,
7 łyżek koperku,
sól, pieprz.
Sposób wykonania:
Botwinki myjemy i gotujemy do miękkości. Studzimy i obieramy ze skórki. Cebulę i koperek drobno siekamy, a ogórki ścieramy na tarce na drobnych oczkach. W miseczce mieszamy serek, koperek i starte ogórki, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Botwinki kroimy w równe plasterki (ok. 3 mm grubości). W każdym plasterku wycinamy równe koła, np. kieliszkiem. Plasterek smarujemy ziołowym serkiem i przykrywamy następnym plasterkiem.
Chłodnik z botwinki
Składniki:
pęczek botwinki,
ok 1 litr bulionu,
1 pęczek rzodkiewki (kostka),
2 ogórki (kostka),
pęczek szczypiorku,
pęczek koperku młodego,
kefir,
jogurt naturalny,
1 łyżka śmietany 12%,
2 łyżki octu ryżowego/jabłkowego/winnego,
½ łyżeczki cukru,
szczypta pieprzu,
sól do smaku.
Sposób wykonania:
Botwinkę dokładnie myjemy i obcinamy tylko korzonki. Buraki kroimy w kostkę. Liście siekamy na około 3 mm. Liście i buraczki wkładamy do garnka i zalewamy wodą, aby przykryły zawartość. Gotujemy wszystko ok. 15 min. na średnim ogniu. Wywar studzimy. Do ostudzonego wywaru dodajemy rzodkiewkę, ogórki i pokrojony na drobno szczypiorek i koperek. Następnie dolewamy kefir, jogurt naturalny i śmietanę, a na koniec doprawiamy przyprawami.
Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut