W dniu 11 maja 2020 r. Andrzej Duda, Prezydent RP podpisał nominację dla Piotra Micka na tytuł profesora nauk rolniczych. Prof. dr hab. inż. Piotr Micek jest kolejnym absolwentem Zespołu Szkół w Weryni, który osiąga najwyższy tytuł naukowy. Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest żonaty i ma 2 dzieci.
Wielka duma z racji nominacji profesorskiej Piotra Micka ogarnęła środowisko osób związanych z Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. To wielka nobilitacja dla Szkoły, która może pochwalić się tak znamienitym absolwentem. Wszystko zaczęło się w Kolbuszowej, gdzie prof. Piotr Micek się urodził i gdzie ukończył Szkołę Podstawową Nr 1. Następnie w latach 1983 – 1988 kształcił się w Zespole Szkół Rolniczych im. KEN w Weryni (obecnie Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni), w 5-letnim Technikum Hodowlanym. W tym okresie Jego wychowawcą był mgr inż. Roman Rząsa, z którym udało mu się wygrać Wojewódzką Olimpiadę Wiedzy o BHP w Rzeszowie. Z kolei pod czujnym okiem mgr inż. Zofii Kwolek dwukrotnie reprezentował Szkołę w „Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych” z zakresu zootechniki. Został zwycięzcą tego konkursu na szczeblu międzywojewódzkim w Lublinie oraz finalistą na szczeblu ogólnopolskim w Olsztynie, uzyskując prawo wstępu na wyższą uczelnię rolniczą bez egzaminu.
Korzystając z uzyskanego prawa w 1988 r. prof. P. Micek rozpoczął studia wyższe w ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie na Wydziale Zootechnicznym. Studia ukończył w 1994 r. obroną pracy magisterskiej wykonanej w Katedrze Żywienia Zwierząt. W tym samym roku uzyskał stypendium Rządu Francuskiego i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Rennes we Francji (ENSA). W 1995 r. obronił pracę dyplomową i otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych (Diplôme d’Agronomie Approfondi) we Francji.
W kwietniu 1996 r. prof. P. Micek podjął pracę na stanowisku asystenta naukowego-dydaktycznego w Katedrze Żywienia Zwierząt Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę doktorską obronił w 2001 r. przed Radą Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki, specjalność żywienie zwierząt, uzyskał w 2009 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Przydatność żywieniowa ziarna krajowych gatunków i odmian zbóż dla przeżuwaczy". Działalność naukowo-badawcza profesora obejmuje bardzo szeroki zakres i wiele zagadnień z obszaru związanego z przemysłem rolno-spożywczym. Podczas swojej pracy zawodowej uczestniczył w wielu badaniach, projektach, konferencjach i misjach naukowych. Współpracował z licznymi naukowcami z całego świata.
Ważną dziedziną działalności zawodowej prof. P. Micka był udział w pracach organizacyjnych na rzecz macierzystej Uczelni. Czynnie uczestniczył w pracach licznych senackich i wydziałowych komisji oraz komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji naukowych. Był członkiem lub przewodniczącym komitetu organizacyjnego 16 konferencji międzynarodowych, w tym m.in. International Conference on „Biotechnology and Welfare in Animal Husbandry” in conjunction with a Havemeyer Fundation (USA) Session “Fertility and Assisted Reproduction in Horses”, 15-16 June, 2015; Kraków, Poland.
Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i stopni naukowych. Dołączamy się do Pieśni Gaudeamus igitur, która wznosi okrzyki na cześć akademii i jej profesorów: „Vivat academia,
vivant professores” (Niech żyje akademia, niech żyją profesorowie). Całe środowisko Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni zalicza profesora Piotra Micka do najznakomitszych osobowości z pośród ponad 10 tyś. absolwentów. Jest On również przykładem dla obecnych uczniów, że można osiągać sukcesy i satysfakcję dzięki wytrwałemu rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
(materiał zredagowany w oparciu o informację „Nominacje profesorskie 2020 - prof. dr hab. inż. Piotr Micek)
Opracowanie: Witold Cesarz