Aktualności
Ochrona Przyrody - prace konkursowe naszych uczniów
„Musimy nauczyć się dbać o środowisko w którym mamy żyć. Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas. " David Gates
W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych wspólnie z młodzieżą wdrażamy szeroko pojętą edukację ekologiczną wśród społeczności szkolnej o charakterze środowiskowym i nie tylko. Chcemy, aby ta edukacja wpływała na poziom świadomości i kultury ekologicznej młodzieży i lokalnego społeczeństwa. Podejmując różnorodne formy działań proekologicznych na terenie szkoły i powiatu pragniemy zaszczepić we wszystkich te idee. Uświadamiamy młodym ludziom, że człowiek powinien być mądrym gospodarzem Ziemi i umieć racjonalnie korzystać z jej zasobów, bez naruszania równowagi w przyrodzie. Edukacja ekologiczna w szkole to nie jest recepta na lepszy, czysty i bezpieczny świat. To raczej stwarzanie takich sytuacji, w których młodzież samodzielnie dochodzi do określonych prawd, zasad oraz własnych refleksji nad stosunkiem do przyrody. Nie ograniczamy się jedynie do przekazywania wiadomości niezbędnych do zrozumienia, jak funkcjonuje świat przyrody ożywionej i nieożywionej lecz wdrażamy młodzież do aktywnego działania na rzecz ochrony i regeneracji środowiska.
7 grudnia zostały ogłoszone wyniki XV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego, objętego honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu kolbuszowskiego.
Laureatką konkursu została Kinga Margańska z kl. III technikum architektury krajobrazu, trzecie miejsce zajął Konrad Świątek z technikum ekonomicznego.
Gratulujemy sukcesu, a całą społeczność szkolną zachęcamy do zapoznania się ze „Zrównoważoną ochroną przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego” w wykonaniu uczniów: Kingi Margańskiej, Konrada świątka, Kamila Krupy, Izabeli Rębisz i Natalii Wit.
Warto w tym miejscu przytoczyć słowa wielkiego miłośnika i bacznego obserwatora przyrody, poety księdza Jana Twardowskiego:
„Człowiek żyjący blisko przyrody jest człowiekiem ciekawszym, głębszym, z którym łatwiej się porozumieć, bo jest w nim mniej abstrakcji, dużo zdrowej wrażliwości(…). Myślę, że przez to jest bardzo blisko ludzi”.
„Choć żył bardzo dawno temu pamięć o nim przetrwała”
Wszyscy znamy Świętego Mikołaja jako bajkową postać-brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia wraz z grupą elfów, rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. W świadomości wielu osób postać biskupa stała się symbolem Gwiazdki. Jednak obchodząc 6 grudnia jego wspomnienie, chcemy przypomnieć sobie, że Święty Mikołaj to postać autentyczna.
Urodził się około 270 roku w mieście Patara w Licji (dziś na terenie Turcji). Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na biedę i niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. I choć cuda które czynił, przysparzały mu wielkiej chwały, on zawsze skromny, nie chwalący się tym co czynił dla drugich, zawsze działał z ukrycia. Został biskupem Miry (obecnie Demre) w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością.
Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za drobne wykroczenie, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie. Kiedy indziej swoją modlitwą uratował rybaków w czasie sztormu. W czasie zarazy, jaka nawiedziła także jego strony, usługiwał chorym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że św. Mikołaj wskrzesił trzech ludzi zamordowanych przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem.
Święty Mikołaj po długich latach błogosławionych działań odszedł do Pana po wieczną nagrodę 6 grudnia 345 lub 352 roku. Jego ciało pochowano w Mirze, skąd ponad tysiąc lat później przewieziono je do Bari – włoskiego miasta w południowych Włoszech. Grobowiec umieszczono w bazylice wystawionej ku jego czci, a poświęcił go papież Urban II. Dobroć biskupa przetrwała w pamięci ludzi, o czym świadczy zwyczaj przebierania się za św. Mikołaja i rozdawania dzieciom, znajomym , najbliższym prezentów. W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia, jako wspomnienie Świętego Mikołaja – biskupa Miry.
Pomyśl co już dziś możesz dobrego zrobić dla innych podpowiem ci:
- Zacznij szanować drugiego człowieka
- Poświęć bliskim swój czas
- Nie przejmuj się bzdurami
- Zacznij szczerze się uśmiechać
- Napełnij serce miłością i podziel się nią
- A jeśli coś idzie nie tak zacznij znowu od punktu 1
Autor: ks. P.Pratko
Mikołajkowy maraton piernikowy
05.12.2020
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Co nas łączy? Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym członkiem.
Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność – mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb ludzi. Mowa o barierach architektonicznych, jak i tych w naszych głowach. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać.
Życzymy wytrwałości oraz powodzenia w pokonywaniu codziennych trudności, a także w dążeniu do samorealizacji.
03.12.2020
Autor: Iwona Pogoda
Źródło: https://www.gov.pl
Podziękowanie
Aktualne rozkłady jazdy
- 15
07.09.2020
Autor: E.Rozmus-Maciąg
Rozkłady jazdy autobusów
Kolbuszowa-Werynia-Wilcza Wola
Wilcza Wola-Werynia-Kolbuszowa
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym rozkładem jazdy autobusów na trasie: Wilcza Wola-Werynia-Kolbuszowa, Kolbuszowa-Werynia-Wilcza Wola oraz Werynia-Łowisko (przez Raniżów, Mazury, Sokołów Młp.), Werynia-Rzeszów (przez Raniżów, Sokołów Młp.), Werynia-Rzeszów (przez Kolbuszowa, Kupno, Głogów Młp.), Werynia-Sokołów Młp. (przez Raniżów), Werynia-Sokołów Młp. (przez Poręby Wolskie, Posuchy), Werynia-Wilcza Wola/Maziarnia, Werynia-Zielonka (przez Raniżów, Korczowiska, Posuchy), Werynia-Zielonka (przez Wola Raniżowska).
19.08.2020
Autor: I.Pogoda
Natalia laureatką konkursu wojewódzkiego
- 2
1 grudnia 2020 r. - w obchody Światowego Dnia AIDS - zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Porozmawiajmy o uzależnianiach i AIDS”. Organizatorami konkursu byli: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Komisja konkursowa oceniła 196 prac, które wpłynęły z 53 szkół województwa podkarpackiego. Przyznano 10 równorzędnych nagród i 12 wyróżnień. Konkurs poruszał problematykę środków psychoaktywnych i zakażenia wirusem HIV.
Laureatką konkursu została Natalia Wit, a do Gabrieli Flis trafiło wyróżnienie. Obie uzdolnione dziewczyny uczęszczają do klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych. Wyniki konkursu wskazują na fakt, że młodzież ZSA-E w Weryni oprócz wiedzy na temat właściwych postaw i zachowań młodych ludzi posiada również talent.
Serdecznie gratulujemy!
01.12.2020
Autor: Iwona Pogoda
Światowy Dzień AIDS
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To w przybliżeniu liczebność populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Już od 1988 r. 1 grudnia świat jednoczy się obchodząc Światowy Dzień AIDS, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. W Polsce szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o tym i może nieświadomie zakażać innych.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej) sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego młodzież zapoznaje się z wymienioną tematyką m.in. biorąc udział w konkursach na różnych szczeblach, których celem jest:
- popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
- zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
- kształtowanie pozytywnych wzorców,
- poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych zachowań),
- kształtowanie właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
01.12.2020
Autor: Iwona Pogoda
Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow
Olimpiada Przedsiębiorczości
Olimpiada Przedsiębiorczości organizowana jest od 2005 r. jako wspólna inicjatywa Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Projekt cieszy się wsparciem wielu partnerów społecznych i mediów, w tym Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem olimpiady jest rozbudzenie i wzmocnienie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych, doskonalenie umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce, w organizacji oraz w życiu prywatnym, mających wpływ na zachowania przedsiębiorcze, a także rozwijanie u młodzieży zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, planowania oraz organizacji przedsięwzięć, rozwiązywania problemów, skutecznego komunikowania się. Młodzież uczy się współdziałania w zespole oraz negocjacji. Hasło przewodnie tegorocznej XVI edycji Olimpiady to „Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju”.
3. grudnia 2020 r. w szkolnych eliminacjach on-line weźmie udział 11-stu uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Organizatorom zależy na jak najlepszym przygotowaniu młodzieży do wyzwań współczesnego świata, do których należą tendencja do integracji i globalizacji życia społecznego, wzrost roli wiedzy i informacji oraz coraz szybszy postęp naukowo-techniczny.
Życzymy powodzenia!
30.11.2020
Autor: Beata Bryk
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższe w danej szkole średnie ocen. W tym roku Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni reprezentowało dwóch kandydatów kształcących się w zawodzie technik ekonomista.
Z czteroletniego technikum najwyższą średnią ocen wypracował Konrad Andrzej Świątek z klasy 4ez i wynosiła ona 5,50.
W piecioletnim technikum najwyższe noty uzyskała Katarzyna Karolina Gola z klasy 2ae, co przełożyło się na średnią ocen 4,84.
Prezes Rady Ministrów przyznał uczniom stypendia po 3000 złotych, wypłacane w dwóch terminach.
Jesteśmy bardzo dumni! Gratulujemy!
25.11.2020
Autor: Iwona Pogoda
Międzyszkolny konkurs fotograficzny
Zapraszamy do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym "Cuda natury w obiektywie - jesienne szaty przyrody", skierowanym do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów ZSA-E w Weryni. Mimo chwilowego ograniczenia funkcjonowania szkół mamy nadzieję, iż chętnie podejmiecie się wyzwania, jakim jest tworzenie niezwykłych fotografii. Na prace czekamy do 11 grudnia br. Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulaminie.
REGULAMIN_MIEDZYSZKOLNEGO_KONKURSU_FOTOGRAFICZNEGO.doc
20.11.2020
Autor: Marta Banaś
Stypendia dla zdolnych uczniów rozdane
Stypendium Powiatu Kolbuszowskiego w tym roku szkolnym otrzymały: Agata Snopek, Natalia Snopek, Kinga Margańska, Ewelina Sitarz i Ewa Rzeszut.
17 listopada 2020 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie podał do wiadomości listę rankingową wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu pn. Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych – szkolnictwo zawodowe – rok szkolny 2020/2021.
Informujemy, że 21 uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni z technikum (10) oraz szkoły branżowej (11) uzyskało stypendium. Uczniowie mogą liczyć na wsparcie w kwocie 4000 zł.
Nasi uczniowie są zdolnymi, młodymi ludźmi, którzy doceniają wartość edukacji. Lubią się uczyć, co przekłada się na osiągane wyniki. Ambitnie podejmują wyzwania i doskonalą umiejętności zawodowe. Uczestniczą w licznych konkursach oraz olimpiadach uzyskując wysokie lokaty.
Zdają sobie doskonale sprawę z tego, że tylko wysokie wyniki w nauce, doświadczenie i dodatkowe kwalifikacje zawodowe zdobyte w trakcie kursów, warsztatów, a także zagranicznych praktyk zawodowych będą decydowały o ich zatrudnieniu nie tylko na krajowym ale również na europejskim rynku pracy.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Lista stypendystów
TECHNIKUM:
Kl. II
Gabriela Ofiara / technik ekonomista/
Agata Snopek / technik ekonomista/
Ewelina Sitarz / technik ekonomista/Kl. III
Barbara Guźda / technik żywienia i usług gastronomicznych
Kinga Wilczyńska / technik żywienia i usług gastronomicznych/
Kinga Margańska / technik ekonomista/
Ewa Rzeszut / technik ekonomista/
Natalia Snopek / technik ekonomista/Kl. IV
Natalia Preneta / technik ekonomista/
Konrad Świątek / technik ekonomista/
SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA:
Kl. II
Natalia Gul /kucharz/
Sylwia Jemioło /kucharz/
Jarosław Lewicki /kucharz/
Mateusz Róg /kucharz/
Alicja Czachor /kucharz/Kl. III
Kacper Nowak /monter/
Małgorzata Dziuba /kucharz/
Sylwia Motyl /kucharz/
Magdalena Dziuba /kucharz/
Anna Bemebenek /kucharz/
Dawid Iskra /monter/Autor: B.Sobowska-Rekut
20.11.2020
Konkurs Czytelniczy
Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Czytelniczym. Uczestnicy wykażą się znajomością treści „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Szmaragdowej tablicy”, którą napisała Carla Montero.
Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Wachowskiej, Anny Kiwak i Bogusławy Sobowskiej-Rekut w terminie do 25 listopada 2020 r. Konkurs odbędzie się w drugim tygodniu grudnia 2020 r.
Na uczestników czekają nagrody.
Autor: B.Sobowska-Rekut
20.11.2020
Światowy Dzień Rzucania Palenia
W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Palisz? Przeczytaj dlaczego warto rzucić palenie papierosów już dziś:
- 20 minut po zgaszeniu papierosa: puls zaczyna się regulować;
- 2 godziny po: ciśnienie krwi i tętno wracają do właściwego poziomu. Nikotyna zaczyna opuszczać organizm;
- 8 godzin po: poziom tlenu we krwi wraca do stałego poziomu, stężenie nikotyny zmniejsza się o połowę;
- 12 godzin po: pojawiają się pierwsze symptomy odstawienia, mogą pojawić się bóle głowy, nudności, jednocześnie dwutlenek węgla usuwa się z organizmu;
- 48 godzin po: płuca zaczynają oczyszczać się ze śluzu oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowo już dwie doby po wypaleniu ostatniego papierosa, zaczynają odbudowywać się zmysły, dzięki czemu lepiej poczujesz smak potraw. Nikotyna jest już usunięta z organizmu;
- 72 godziny po: zaczynamy swobodniej oddychać, ponieważ oskrzela się rozluźniają. Chociaż możesz czuć skutki odstawienia, to zyskasz więcej energii;
- tydzień – 2 tygodnie po: normalizuje się praca płuc;
- 9 tygodni po: płuca pracują już normalnie, przy okazji obniża się ryzyko infekcji;
- 12 tygodni po: znacząco poprawia się praca układu krążenia;
- 3 - 9 miesięcy po: znika świszczący oddech i kaszel palacza. Funkcja płuc poprawia się o 10 proc. Ryzyko chorób układu krążenia zmniejsza się o połowę;
- 5 lat po: zmniejsza się ryzyko chorób górnych dróg oddechowych, ale także raka szyjki macicy i pęcherza;
- 10 lat po: o 50 proc. obniża się ryzyko raka płuc;
- 15 lat po: ryzyko chorób układu krążenia u byłego palacza wynosi tyle samo co u osoby niepalącej.
test_uzaleznienia_od_tytoniu.pdf
test_motywacji_do_zaprzestania_palenia.pdf
Pamiętaj, że wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych szybki rozwój uzależnienia.
19.11.2020
Plakat: Andżelika Pełka
Autor: Iwona Pogoda, źródło Internet
Mikołajkowy Maraton Pierników
12.11.2020
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" (Józef Piłsudski)
W Narodowe Święto Niepodległości myślimy inaczej o Polsce. Ogarniamy myślą i sercem całe dziedzictwo, które nazywamy Ojczyzną. Jest to kraj urodzenia, zamieszkania, historii, rodziny, grobów bliskich nam osób. Nasza historia jest pełna czynów zbrojnych w obronie Ojczyzny. Wielu wybitnych Polaków oddało za nią co mieli najcenniejsze - życie. To dzięki bohaterskim przodkom możemy świętować 100 lecie naszej niepodległości. Jan Paweł II mówił, że ,,Ojczyzna jest nam dana i zadana" dlatego pamiętajmy o tym, bądźmy świadomi i odpowiedzialni.
Data 11 listopada 1918 roku, choć tak mocno zakorzeniona w świadomości Polaków jako dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość jest datą symboliczną. Cztery pokolenia Polaków czekało na wolną Polskę. Marzenia ich spełniły się po 123 latach niewoli. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, i wielu innych okazało się polskimi mężami stanu, bo przywrócili Polskę na mapę Europy i świata. Ich działania polityczne, wojskowe, dyplomatyczne były skuteczne.
Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Sytuacja międzynarodowa stawała się korzystna dla niepodległościowych dążeń Polaków.
Zaborcy nie byli w stanie ze sobą współpracować, aby zniewolić na nowo Polskę. Na ziemiach polskich utworzono wtedy kilka ośrodków lokalnej władzy. 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.
W dniu 1 listopada 1918 r. we Lwowie wybuchły walki polskiej ludności z Ukraińcami, którzy proklamowali powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.
W nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszli przedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie. Żaden z nich nie był na tyle mocny, aby objąć rządy w całym kraju. Wydarzenia jednak potoczyły się z korzyścią dla narodu.
Dnia 10 listopada 1918 roku do Warszawy z więzienia w Magdeburgu powrócił Józef Piłsudski. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki. We wszystkich ośrodkach władzy na ziemiach polskich zgadzano się,że jest on najwłaściwszą osobą do objęcia zwierzchnictwa nad państwem. Niemal każde polityczne środowisko wiązało z nim swoje nadzieje. Powszechnie widziano w nim męża opatrznościowego, który jest w stanie zapewnić stabilną i zdecydowaną władzę. W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Kilka dni później, bo 16 listopada Piłsudski wysłał telegram do rządów państw Europy zawiadamiając o powstaniu niepodległego państwa polskiego. 18 listopada powołał pierwszy rząd Rzeczypospolitej Polskiej. 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem Jędrzejem Moraczewskim podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.
Rozpoczęła się budowa Ojczyzny od podstaw. Polska zaczęła odradzać się ,,jak Feniks z popiołów"! O utrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszło narodowi polskiemu toczyć krwawe boje. 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę do macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość. Kolejne pokolenie złożyło ofiarę krwi. Zginęło wielu Polaków, ale wolność
została uratowana. Polska była wolna i niepodległa!
Autorzy: B. Bogdanowska-Olszówka, B.Sobowska-Rekut
10.11.2020
Gotuj kreatywnie, nie marnuj żywności!
- 18
Trend no waste to nie tylko moda na niewyrzucanie jedzenia, ale również sposób na oszczędzanie. Dobrze wpisuje się on również w polską tradycję. W dawnych czasach nasze bacie, zamiast wyrzucać suche pieczywo, dodawały je do kotletów lub robiły z niego bułkę tartą. My również zachęcamy uczniów, ale i nie tylko ich do oszczędzania jedzenia. Masz w domu napoczęte suche i mleczne produkty, mrożonki lub owoce i warzywa, które już długo leżą w lodówce – nie wyrzucaj ich, zrób potrawę według tradycyjnych przepisów lub wymyśl nową recepturę. Napoczęte rodzynki, wiórki koksowe, orzechy czy płatki możesz wykorzystać do przygotowania odżywczych ciastek. Zeschnięte czy sczerstwiałe pieczywo warto wykorzystać nawet wtedy, gdy nie nadaje się na smaczne kanapki. Czerstwy chleb czy wczorajsze bułki mogą stanowić świetną bazę do przygotowania pysznych dań czy półproduktów takich jak grzanki do zup czy sałatek, chleb smażony w jajku, szarlotkę czy zapiekankę. Otwartą śmietaną czy mleko – wykorzystaj do sporządzenia koktajlu lub deseru. Masz w domu jajka, ziemniaki, mąkę, napoczętą mrożonkę warzywną – zrób z tego kreatywne danie: omlet, placki ziemniaczane, naleśniki z warzywami lub inne nietuzinkowe dania. Również obierki z warzyw czy owoców możesz wykorzystać do przygotowania wywarów – koniecznie właściwie przeprowadź obróbkę wstępną.
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi przepisami, zdjęciami oraz dzielenia się nowymi recepturami potraw, które powstaną przy okazji sprzątania „domowych zapasów.”
Odżywcze ciasteczka
Składniki:
350 g mąki pszennej
100 g płatków owsianych
200 g nasion z dyni
100 g rodzynek
100 g orzechów włoskich
70 g słonecznika
250 g margaryny
150 g cukru kryształu
2 szt. jajek
7 g proszku do pieczenia
5 g cukru waniliowego
papier do pieczeniaSposób wykonania:
Orzechy pokroić, jajka umyć i wyparzyć. Mąkę przesiać z proszkiem. Jajka wymieszać mikserem z cukrem kryształem i cukrem waniliowym. Dodawać partiami margarynę i dalej mieszać. Następnie dodać mąkę, wymieszać, dodać resztę składników i ponownie wymieszać. Łyżką formować ciasteczka, piec na złoty kolor temperaturze 180 ⁰ C.
Omlet biszkoptowy
Składniki:
2 jaja
1 łyżka cukru
2 łyżki mąki
kilka rodzynek, łyżeczka siemienia lnianego i płatków owsianych
10 g oleju
do smaku: owoce, dżemWykonanie:
Jaja umyć, oddzielić białka od żółtek, ubić białka na sztywno a potem z cukrem. Dodać żółtka, wymieszać, następnie dodać mąkę i pozostałe składniki (suche).Wylać na rozgrzaną patelnię z tłuszczem, smażyć z obu stron. Podawać z owocami lub z dżemem.
Autor: A.Tęcza
08.11.2020
Plan lekcji
Od dnia 9.11.2020 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Aktualności